کاهش قیمت خودرو ادامه می یابد؟

به گزارش مجله نازلارا، به گزارش خبرنگاران، این افزایش ناگهانی قیمت خودرو در بازار باعث شد که بسیاری از مردم به این قیمت های غیرمنطقی معترض شوند. این وضع باعث شد که دولت و دستگاه های نظارتی تلاش خود را برای بازگشت آرامش به بازار خودرو آغاز کنند.

کاهش قیمت خودرو ادامه می یابد؟

وزارت صنعت در جلسات فشرده با خودروسازها تلاش کرد تا با افزایش قیمت خودروهای عرضه شده توسط کارخانه، میان قیمت کارخانه و بازار تعادل برقرار کند و دستگاه های نظارتی گفتند که با هرگونه احتکار و گران فروشی مقابله خواهد کرد. درنهایت دولت و شرکت های خودروسازی به این توافق رسیدند که خودروهای ایران خودرو به طور متوسط 10 درصد و سایپا به طور متوسط 23 درصد افزایش قیمت خواهند داشت.

بازار خودرو قربانی گرفت

افزایش ناگهانی در بازار خودرو به قدری برای دولت هزینه زا بود که باعث شد رئیس جمهوری در هفته گذشته رضا رحمانی، وزیر سابق صنعت را از سمت خود برکنار و حسین مدرس خیابانی را به سمت سرپرست وزارت صمت منصوب کند. این اقدامات باعث شد که آرامش هرچند به صورت موقت، به بازار خودرو بازشود. خودروسازان متعهد شده اند که از هفته آینده خودروهای بیشتری را به بازار عرضه کنند.

در همین رابطه سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت گفت: از این پس فروش فوق العاده، پیش فروش یک سال و مشارکت در تولید سه روش فروش خودرو خواهد بود، بنابراین 60 درصد از تولید خودروسازان به ایفای تعهدات جاری و معوق اختصاص می یابد و 40 درصد ظرفیت تولید به فروش فوق العاده اختصاص پیدا می کند.

صادقی نیارکی گفت: در فروش فوق العاده حداکثر سه ماهه خودرو به دست متقاضی خواهد رسید، بنابراین سایت فروش خودرو یک هفته باز است و همه می توانند ثبت نام کرده و واریز وجه کنند؛ بنابراین صرفا مصرف کنندگانی که در سه سال گذشته در فرآیند فروش شرکت ها حضور نداشته باشند، اجازه ثبت نام دارند.

شیوه جدید فروش خودرو

در شیوه جدید فروش خودرو، دولت و شرکت های خودروساز تلاش دارند که خودرو به دست مصرف کنندگان حقیقی برسد تا دلال ها نتوانند در بازار التهاب ایجاد کنند. مطابق این روش های فروش ثبت نام از کلیه متقاضیان واجد شرایط خودرو بدون محدودیت زمانی و 24ساعته است که درصورت تکمیل ظرفیت در روش پیش فروش متقاضی امکان خرید در قالب طرح مشارکت در تولید را خواهد داشت. برای ثبت نام 50 درصد قیمت روز مصوب خودرو اخذ می شود و پیش فروش تا 12ماهه در سقف 60 درصد ظرفیت تولید بدون احتساب سود مشارکت خواهد کرد.

همچنین مشارکت در تولید 12 تا 24ماهه در سقف 50 درصد ظرفیت تولید با احتساب سود مشارکت حداقل 6 درصد و مشارکت در تولید 24 تا 36ماهه در سقف 15 درصد ظرفیت تولید با احتساب سود مشارکت حداکثر 12 درصد خواهد بود.

در این بین قرار است دستگاه های نظارتی فضای بازار را به دقت رصد کنند تا هیچ گونه کمبودی در بازار خودرو از طرف مصرف کنندگان احساس نشود. در همین رابطه رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان هم گفت: از این پس نگهداری خودرو در سوله، انبار ها و پارکینگ ها مشمول تطبیق با شرایط انبارداری خواهد بود، به گونه ای که اگر فردی خودروی صفری را در انبار یا پارکینگ نگهداری کند، چنانچه در سامانه انبارداری ثبت نام نکرده باشد، مشمول احتکار و عدم عرضه خواهد بود. مردم می توانند درصورت مشاهده هرگونه خودروی صفر در انبار ها و پارکینگ ها در تماس با شماره 124 و مراکز مربوطه وزارت صنعت، معدن و تجارت موضوع را در میان بگذارند.

به نظر می رسد که با این تدابیر به زودی کاهش قیمت در بازار خودرو را شاهد خواهیم بود. هرچند باید تا هفته آینده منتظر واکنش بازار به قیمت های اعلام شده توسط دو خودروساز بزرگ کشور باشیم.

منبع: روزنامه شهروند

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 473

به "کاهش قیمت خودرو ادامه می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش قیمت خودرو ادامه می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید