کشف ابزار جدیدی برای یاری به عارضه گوش درونی

به گزارش مجله نازلارا، محققان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان (EFPL) پیروز به ساخت یک ماده جدید برای کاشت در ساقه مغز و به منظور بازیابی شنوایی در بیمارانی که گوش درونی آن ها آسیب دیده است، شده اند.

کشف ابزار جدیدی برای یاری به عارضه گوش درونی

به گزارش، بسیاری از ایمپلنت ها یا کاشت های شنوایی به افراد مبتلا به آسیب گوش درونی یا مسائل عصبی شنوایی یاری نمی نمایند، اما ایمپلنت های ساقه مغز که به طور مستمر به انجام یک کار ناقص یاری می نمایند، می توانند این مشکل را حل نمایند.

گوش داخلی پستانداران متشکل از یک سری مجاری و ساک های غشایی (لابیرنت غشایی) است که درون پوششی استخوانی (لابیرنت استخوانی) قرار گرفته اند. لابیرنت استخوانی نیز درون استخوان تمپورال قرار گرفته است. لابیرنت غشایی محتوی اپی تلیوم حسی شنوایی و وستیبولار است و درون آن مایع آندولنف قرار گرفته است. ترکیب یونی مایع آندولنف به مایعات درون سلولی نزدیک است، یعنی دارای غلظت بالای پتاسیم (K+) و غظت پایین سدیم (Na+) است.

بین لابیرنت غشایی و استخوانی نیز مایع پری لنف وجود دارد که غلظت سدیم آن بالا و غلظت پتاسیم آن پایین است و از این حیث با مایعات خارج سلولی و مغزی- نخاعی مشابه می باشد. برای حفظ این اختلاف یونی بین آندولنف و پری لنف، لابیرنت غشایی توسط یک لایه اپی تلیومی دارای چندین نقطه اتصال، احاطه شده است.

ساقه مغز نیز بخشی از دستگاه عصبی مرکزی و در قسمت پایینی مغز قرار گرفته است و متشکل از بخش هایی است که طناب نخاعی را به نیم کره های مخ و مخچه پیوند می دهد.

محققان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان (EFPL) به زودی یک راهکار به مراتب بهتر از روش های فعلی محقق خواهند کرد، چرا که یک ایمپلنت الکترودی قابل تنظیم را طراحی نموده اند که به طور مؤثر با آسیب گوش درونی مقابله می نماید.

این ماده از پلاتین ارتجاعی و ایمن بهره می برد، اما به لطف ماشین کاری سطح میکرونی که از روش برش کاغذ کیریگامی الهام گرفته شده، سختی معمول این فلز گرفته شده و نرم شده است.

هنگامی که این ماده در سیلیکون پیچیده می گردد، بسیار رسانا است و می تواند به خوبی به قسمت شنوایی در ساقه مغز بچسبد و سیگنال های هدفمندتری را نسبت به کاشت های معمولی ارسال کند.

دانشمندان پیروز به آزمایش این ایمپلنت روی موش ها شده اند، اما هنوز راه زیادی تا استفاده روی انسان باقی مانده است.

این تیم اخیراً نسخه مناسب برای انسان را ساخته است که می تواند با عمل جراحی در بدن بیمار کاشتته گردد، اما باید قبل از آغاز آزمایشات انسانی مطالعات بیشتری انجام گیرد.

اگر همه چیز به خوبی پیش رود، ممکن است شنوایی کامل را به بیمارانی که در حال حاضر تنها یک درک نامفهوم از صدا ها دارند، برگرداند و شنوایی آن ها را کاملا بازیابی کند.

این ایمپلنت همچنین می تواند در جا های دیگر از جمله مغز، ستون فقرات و هر جای دیگری از بدن که پزشکان بخواهند فعالیت عصبی آن ناحیه را ضبط یا تحریک نمایند، استفاده گردد.

منبع : ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 20

به "کشف ابزار جدیدی برای یاری به عارضه گوش درونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ابزار جدیدی برای یاری به عارضه گوش درونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید