کشف اسرار هلنسیتی در ناپل با استفاده از فیزیک ذرات و باستان شناسی

به گزارش مجله نازلارا، ویرانه های گورستان باستانی نئاپولیس که به وسیله یونانیان در فاصله شروع قرن سوم و اواخر قرن چهارم پیش از میلاد ساخته شده در حدود 10 متری زیر شهر ناپل امروزی در ایتالیا قرار گرفته است. متاسفانه منطقه سانیتا در ناپل از تراکم جمعیت و ویژگی های شهری بالایی برخوردار است که حفاری های سیستماتیک را بسیار سخت می سازد.

کشف اسرار هلنسیتی در ناپل با استفاده از فیزیک ذرات و باستان شناسی

به گزارش خبرنگاران به نقل از rahnamato، با این وجود، تحقیقات باستان شناسی که منجر به کشف سایت های باستان شناسی Ipogei dei Togati و Ipogei dei Melograni شد پژوهشگران را بر آن داشت تا در خصوص دیگر آثار ناشناخته فرضیاتی را مطرح کنند.

استفاده از پرتو های کیهانی و لیزر به پژوهشگران این امکان را داد تا بدون احتیاج به حفاری فیزیکی زیرزمین را آنالیز کنند. در نتیجه استفاده ترکیبی از فیزیک ذرات و باستان شناسی دو حوزه علمی به ظاهر نامرتبط با یکدیگر تکنیکی به نام موگرافی (یک شیوه عکسبرداری عمقی) ایجاد شد که به طور خاص در محیط های شهری که استفاده از تکنیک های مطالعه فعال به دلیل ماهیت غیر تهاجمی آن غیر عملی است مفید می باشد.

با همکاری دانشگاه ناگویا در ژاپن گروهی از پژوهشگران دانشگاه فدریکوی دوم ناپل و انستیتو ملی فیزیک هسته ای (INFN) از موگرافی برای تشخیص وجود حفره های احتمالی در زیر زمین ناحیه سانیتا در ناپل استفاده کردند. یکی از مهم ترین سازه های کشف شده یک اتاقک پنهان هلنیستی است که به احتمال زیاد محل دفن می باشد.

موگرافی تکنیکی است که از میون ها استفاده می نماید که ذرات باردار با انرژی بالا هستند که به وسیله پرتو های کیهانی در لایه های بالایی جو فراوری می شوند. این میون ها در 18 متری پایین تر از سطح خیابان فعلی ناحیه سانیتا برای میزان گیری جریان میون به مدت حدودا یک ماه نصب شدند.

پژوهشگران از فناوری خاصی به امولسیون هسته ای برای ثبت ردپای این میون ها استفاده کردند. این فناوری از فیلم عکاسی بسیار حساس برای ثبت و تجسم مسیر این ذرات استفاده می نماید. در نتیجه، پژوهشگران توانستند یک تصویر رادیوگرافی از لایه های بالایی ایجاد کنند و ساختار های شناخته شده و ناشناخته را مشاهده کنند.

موگرافی میون های بیش از حدی را در داده ها نشان داد که دلیل آن تنها با وجود یک اتاق دفن نو قابل شرح است. این مطالعه نشان داد که مساحت اتاق تقریبا 198 سانتی متر در 350 سانتی متر بوده است و شکلی مستطیلی دارد که نشان می دهد اتاق ساخته دست بشر بوده و طبیعی نبوده است.

پژوهشگران براساس عمق اتاق بر این باورند که بخشی از گورستان یونان باستان متعلق به قرن سوم تا ششم پیش از میلاد مسیح بوده است. این هیپوژئوم (به معنی زیرزمین) به احتمال زیاد مقبره یک فرد ثروتمند بوده است. پژوهشگران گمان می کنند این اتاق شبیه به دیگر اتاق های کشف شده در اواخر دهه 1800 میلادی مانند Hypogeum of the Pomegranates و Hypogeum of Toga-Wearers بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 25 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1402 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1679

به "کشف اسرار هلنسیتی در ناپل با استفاده از فیزیک ذرات و باستان شناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اسرار هلنسیتی در ناپل با استفاده از فیزیک ذرات و باستان شناسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید