10 دلیل که گریه کردن برای سلامت روان شما مفید است

به گزارش مجله نازلارا، آیا شما احتیاج به یک گریه کردن خوب دارید؟ قطعاً تنها شما نیستید. خیلی ها می گویند اینکه احساسات خود را پنهان کنید، بیشتر به شما یاری می نماید تا آن را رها کنید. برخلاف این نظر، یک جلسه جامع از هق هق گریه های زشت بسیار یاری کننده است زیرا گریه برای سلامتی شما بسیار مفید است.

10 دلیل که گریه کردن برای سلامت روان شما مفید است

گریه کردن یک تجربه منحصر به فرد انسانی است. این راهی برای بیان احساسات ناامیدی، ناراحتی یا حتی خوشحالی است. هر انسانی هر از گاهی به فریاد زدن و اشک ریختن نیاز دارد. اما ممکن است از خود بپرسید که آیا اشک ریختن مفید است؟ و سپس ممکن است بپرسید: گریه کردن چه فوایدی دارد؟

اشک چیست؟

هر کسی با اشکهایش عظیم شده است. شاید هنگام افتادن از دوچرخه یا گم کردن اسباب بازی مورد علاقه خود گریه نموده باشید. یا ممکن است کشف نموده باشید که اشک مزه شوری دارد و همزمان با آن بینی شما آبریزش پیدا می نماید. شما تمام عمر با اشک های خود زندگی نموده اید اما از اشک های خود چه می دانید؟ از یک طرف، اشک های شما از بعضی اجزای اساسی تشکیل شده است، از جمله موارد زیر:

 • آب
 • الکترولیت ها: اینها مزه شور را به اشک می دهند.
 • پروتئین
 • اسیدهای چرب یا روغن
 • باگر

اشک های شما چربی هایی را روان می نماید که باعث تحریک چشم می گردد. آنها همچنین به عنوان عوامل ضد باکتری عمل می نمایند که از چشم شما در برابر عفونت محافظت می نمایند.

اشک از مجاری اشک خارج شده و از مجاری بینی به سمت بینی می رود و بینی شما را چرب و عاری از باکتری می نماید. به همین دلیل است که همواره باید هنگام گریه بینی شما باد می نماید. اشک برای سالم نگه داشتن چشم و بینی عاری از باکتری مهم است اما اشک به ذهن، بدن و احساسات شما نیز یاری می نماید.

چرا گریه می کنید؟

انسان ها وقتی اتفاقی احساسی برایشان می افتد اشک می ریزند. بعضی از افراد استدلال می نمایند که حیوانات هم اشک احساسی می ریزند اما هرگز اثبات نشده است. دلایلی که گریه می کنید شما و شخصیت شما را نشان می دهد. بچه ها بیشتر از عظیمسالان اشک می ریزند. گریه کردن در افراد معمولاً در سن 20 سالگی فروکش می نماید.

عظیمسالان به دلایل مختلف از جمله موارد زیر گریه می نمایند:

 • گم شدن
 • جدایی
 • تماشای نمایش ها یا فیلم های تلویزیونی غم انگیز
 • درد
 • عروسی
 • موسیقی
 • تجدید دیدارها
 • درگیری ها
 • شکست شخصی
 • مرور خاطرات
 • طرد شدن

10 مزیت سلامت روان با گریه کردن

تصورات غلطی در خصوص ریختن اشک وجود دارد اما گریه کردن سالم است. افرادی که در انظار عمومی گریه می نمایند اغلب عذرخواهی می نمایند اما این احساسات بخشی از انسان بودن است. گریه به شما امکان می دهد تا عمیق ترین احساسات انسانی خود را بیان کنید. بنابراین، از داشتن چشم خیس خجالت نکشید. در عوض، ده مزیت گریه را به خاطر بسپارید.

یک گریه خوب می تواند آرام بخش باشد

مطالعات نشان می دهد شواهدی وجود دارد که اشک ریختن اثرات آرام بخش بر ذهن و قلب ایجاد می نماید. شما می توانید پس از رها کردن احساسات خود با یک گریه خوب احساس آرامش کنید. احساسات جمع شده باعث استرس و اضطراب می شوند. رها کردن این احساس باعث کاهش این احساسات و در نتیجه آرامش شما می گردد. شما احساس کلی آرامش و رفاه می کنید، حتی اگر شرایطی که باعث گریه شما شده تغییر ننموده باشد. اثر آرامبخش گریه را تحت تأثیر قرار می دهد.

به تقویت روحیه شما یاری می نماید

مطالعات نشان می دهد که بیشتر افراد می گویند وقتی گریه می نمایند، روحیه آنها بهتر می گردد، به خصوص اگر کسی در پاسخ به گریه آنها را تسلی دهد. بنابراین حداقل بعضی از مزایای خلقی که پس از گریه احساس می کنید به حمایتی که هنگام گریه دریافت می کنید بستگی دارد. همچنین، هنگامی که اشک می ریزید، تنفس و ضربان قلب شما کاهش می یابد. این به شما یاری می نماید تا احساس شادی و آرامش بیشتری داشته باشید.

گریه کردن استرس را از بین می برد

گریه قطعاً می تواند در لحظه استرس زا باشد اما به طور کلی گریه به کاهش استرس جسمی نیز یاری می نماید. طبق مطالعه ای که در سال 2019 در مجله Emotion منتشر شد، گریه فواید زیادی برای بدن دارد از جمله کاهش سطح کورتیزول (هورمون استرس). در این حالت، بیرون ریختن آن بسیار بهتر از نگه داشتن آن است. اگر این احساسات را از بطری درونی خود به دنیای خارج منتقل نکنید، عواقب جسمی و روحی زیادی به دنبال خواهد داشت. از سردرد و معده درد گرفته تا تحریک پذیری و استرس طاقت فرسا می تواند ناشی از پنهان کردن احساس باشد.

به شما امکان می دهد احساسات خود را ابراز کنید

بعضی والدین فرزندان خود را از گریه منصرف می نمایند زیرا فکر می نمایند این بچه هاه است. این احساسات در خصوص اشک ریختن می تواند در عظیمسالی ادامه داشته باشد. بسیاری از عظیمسالان احساس می نمایند که نباید گریه نمایند، مخصوصاً در مقابل دیگران. با کمال تعجب، مردم می گویند که آنها با افرادی که اشک می ریزند، احساس نزدیکی بیشتری می نمایند. افرادی که گریه می نمایند به عنوان افرادی احساسی تر و دارای هویت بیشتری شناخته می شوند تا فردی که هرگز احساسات خود را بیرون نمی دهد. بنابراین به خود اجازه دهید احساسات ناشی از ناراحتی یا ناامیدی خود را بیان کنید. شما احساس بهتری خواهید داشت و دیگران نیز با شما احساس راحتی بیشتری خواهند کرد.

خلاقیت بیشتری خواهید داشت

گریه می تواند برای شما خلاقیت به دنبال داشته باشد. بعد از اینکه احساسات خود را با گریه سپری کردید، ممکن است احساسات عمیق غم، درد یا عصبانیتی را که به وسیله هنر، موسیقی یا نوشتن احساس می کنید، خلق کنید. افراد خلاق اغلب حساس هستند، بنابراین همه چیز را عمیقاً احساس می نمایند. بگذارید اشک هایتان به شما الهام ببخشند. این در راه ایجاد چیزی جدید برای بیان خود یا یاری به دیگران مفید عمل می نماید.

درد جسمی را کاهش می دهد

گریه هورمون هایی مانند اکسی توسین و اندورفین را آزاد می نماید. با گریه هنگام آسیب دیدگی یا درد، این دو هورمون آزاد می گردد. این اشک ریختن درد شما را کاهش می دهد. بنابراین، دفعه بعدی که صدمه دیدید، کمی گریه کنید تا هورمون های شما آزاد شده و درد شما به سرعت فروکش کند.

به شما یاری می نماید خواب بهتری داشته باشید

ریختن اشک باعث آرامش شما می گردد و به شما احساس تسکین و آرامش می دهد. آرامش و ریلکسی برای داشتن یک خواب خوب در شب ضروری است. اگر احساسات فروخورده ای دارید، احساس استرس می کنید. استرس شب شما را بیدار نگه می دارد و شب های ناآرامی را برای شما رقم می زند بنابراین صبح خسته هستید. گریه به شما احساس آرامش می دهد تا بتوانید خوب بخوابید.

گریه کردن یاری می نماید ارتباطات خود را افزایش دهید

اگر هنگام حضور در کنار دیگران گریه می کنید، غالباً فرصت هایی برای تبادل نظر در خصوص احساسات شما فراهم می گردد. شاید برای اولین بار بفهمید که چرا اینقدر ناراحت هستید و داشتن کسی نزدیک به شما فرصتی برای یافتن نقاط اشتراک می دهد. بیشتر اوقات، مردم با گریه همدردی می نمایند و می خواهند به شما یاری نمایند. آنها می توانند گوش شنوایی را فراهم نمایند و حال شما را بهتر نمایند.

به شما یاری می نماید تا شفاف تر فکر کنید

گریه نوعی کاتارسیس است. بعد از گریه احساس می کنید یک مه از قلب و ذهن شما جدا شده است. شما می توانید شفاف تر فکر کنید. بعضی می گویند که پس از گریه خوب مسائل جدی را حل کردند که ماه ها آنها را ناامید می کرد. این وضوح به این دلیل است که وقتی احساساتشان از بین رفت، آنها توانستند کارهای مغزی لازم برای حل مشکل را انجام دهند. همچنین، وقتی که گریه می نمایند، ممکن است راه چاره خلاقانه ای پیدا نموده باشند که اگر گریه نمی کردند، دیگر به نتیجه نمی رسید.

در تصمیم گیری به شما یاری کند

گریه به شما یاری می نماید احساسات خود را کنار بگذارید که به نوبه خود منجر به شفافیت ذهن و توانایی تصمیم گیری در لحظات سخت می گردد. شاید رابطه عاشقانه شما در حال شکست باشد. ناراحت هستید و به خاطر ناراحتی گریه می کنید. اما بعد از خشک شدن اشک و بینی، تصمیم می گیرید دیگر یک جا ننشینید. شما پیش می روید و تصمیم می گیرید تبادل نظری سختی با شریک زندگی خود داشته باشید که از آن می ترسیدید. گریه احساسات را از بین می برد تا شما را به عمل سوق دهد.

تفکر کلیشه ای در خصوص گریه کردن

اشک اغلب نوعی رفتار زنانه تلقی می گردد اما وقتی مرد به دلیل باختن تیم ورزشی مورد علاقه خود عزادار می گردد، این رفتار مردانه تلقی می گردد. مطالعات نشان می دهد که اشک مردان به طور کلی مطلوب تر از اشک های زنان است. بعضی اظهار می دارند که این می تواند به دلیل عدم احساسات در مردان باشد یا ممکن است انتظارات فرهنگی باشد که گریه یک رفتار زنانه است.

زنانی که اشک می ریزند می توانند ضعیف یا درمانده تلقی شوند در حالی که مردان گرم و احساساتی دیده می شوند. تحقیقات همچنین نشان می دهد که زنان احساسات خود را بیشتر از مردان ابراز می نمایند. همچنین عواطف زنان از مردان بیشتر است. کنار گذاشتن این فکر سخت است اما به خود اجازه دهید در مقابل ترس از اشک ریختن تسلیم نشوید. برای دیگران الگویی ایجاد کنید و به دنبال راه هایی برای تشویق دیگران که مخصوصاً در مکان های عمومی گریه نمایند باشید. به نوعی شجاعت آنها را تحسین کنید.

چه موقع گریه کردن خوب نیست؟

گریه، خشم یا خنده ناگهانی و غیر قابل شرح می تواند نشانه ای از بیماری باشد. این نوع بیماری ها معمولاً در پیوند با PBA هستند. PBA یک مشکل عصبی به دلیل بیماری یا آسیب دیدگی در بخشی از مغز شما است که احساسات شما را کنترل می نماید.

این غالباً بی اختیاری عاطفی نامیده می گردد زیرا شما هیچ کنترلی بر احساسات خود ندارید. در واقع به دلیل PBA، احساسات شما با رفتار شما مطابقت ندارد. بنابراین، می توانید احساس خوشحالی کنید اما بی اختیار آغاز به اشک ریختن یا عصبانی شدن می کنید. PBA در مبتلایان به این بیماری رخ می دهد:

 • سکته مغزی
 • بیماری پارکینسون
 • بیماری آلزایمر
 • زوال عقل
 • ضربه مغزی
 • ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک)
 • ام اس (مولتیپل اسکلروزیس)

اگر متوجه خنده، گریه یا عصبانیت کنترل نشده شدید، با پزشک خود صحبت کنید. سایر شرایط جسمی که می تواند باعث بروز احساسات گردد شامل موارد زیر است:

 • مسائل تیروئید
 • افسردگی
 • خستگی
 • بارداری
 • بیماری دو قطبی

نکات نهایی در خصوص اینکه چرا گریه گاهی عالی است

داشتن چشم های خیس یک تجربه کاملاً انسانی است. همه ما به دلیل موقعیت های مختلف بی نظیر خود را بیان می کنیم. اگرچه عظیمسالان ممکن است برای اشک نریختن در ملاعام کوشش نمایند اما به طور کلی این امر پذیرفته شده است اما هنوز کلیشه هایی وجود دارد که فکر می نمایند فقط یک زن گریه می نماید.

اجازه دادن به خودتان برای تخلیه کردن تان مزایای بسیاری دارد. این منطقی است زیرا شما احساسات خود را آزاد می کنید و پس از رها کردن احساسات خود احساس آرامش پیدا می کنید. این طغیان های عاطفی می تواند به شما در حل مسائل و خلاقیت بیشتر یاری کند. بنابراین دفعه بعدی که احساس کردید بغض نموده اید، خود را نگه ندارید. خوب گریه کنید و تمام فوایدی را که آزادسازی احساسی شما می تواند بر جسم، روان و روح شما داشته باشد، تجربه کنید.

منبع:

newschant

منبع: هفت گنج
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 910

به "10 دلیل که گریه کردن برای سلامت روان شما مفید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 دلیل که گریه کردن برای سلامت روان شما مفید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید