6 حقیقت جالب در مورد نظافت

به گزارش مجله نازلارا، توجه به نظافت و بهداشت بسیار پراهمیت است، زیرا مانع از ابتلای افراد به بیماری های مختلف می شود. بسیاری از افراد نمی دانند در طول روز با چه میزان میکروب و عوامل بیماری زایی در تماس هستند، به همین دلیل توجه به بهداشت، اهمیت دارد.

6 حقیقت جالب در مورد نظافت

در این مطلب به جالب ترین نکات درباره بهداشت و نظافت می پردازیم:

1- توانایی رشد خارق العاده میکروب ها

یکی از مواردی که کمتر به آن توجه می شود توانایی زاد و ولد میکروب هاست. یک باکتری می تواند طی یک روز با تقسیمات پیاپی به 8 میلیون عدد برسد. حال تصور کنید بی توجه به بهداشت به چه آسانی می تواند باعث بیمار شدن افرادو یا انتقال آن به دیگران شود.

2- خطر کنترل تلویزیون

شاید باورش سخت باشد اما سالیانه عفونت های پخش شده به وسیله کنترل تلویزیون باعث مرگ 90 هزار نفر می شود. تحقیقات دانشمندان دانشگاه آریزونا آمریکا نشان داده است کنترل تلویزیون می تواند باعث مقاومت آنتی بیوتیکی در مقابل باکتری استافیلوکوکس شود. برای درک بهتر موضوع باید بدانید کنترل تلویزیون از کاسه توالت کثیف تر است و به راحتی می تواند باعث انتقال عوامل بیماری زا میان افراد شود.

3- میز غذاخوری

یکی از مواردی که می تواند باعث انتقال عوامل بیماری زا شود، میز های کثیف غذاخوری در رستوران هاست. رستوران داران باید این نکته را در نظر داشته باشند که پاکیزگی علاوه بر جلوگیری از انتقال بیماری، به مشتری مداری و رضایت ارباب رجوع منجر می شود. تحقیقات نشان داده است 74 درصد افراد پس از مشاهده میز های آلوده رستوران از مراجعه مجدد به آنجا اجتناب کرده اند.

4- دستان خود را خشک کنید

بلافاصله پس از شستن دست های خود، دستشویی را ترک نکنید. شما در واقع با شستن دست های خود تنها نیمی از اقدام بهداشتی لازم را انجام داده اید. برای پاکیزگی محیط و جلوگیری از انتقال عوامل بیماری زا باید دستان خود را با دستمال توالت پاکیزه خشک کنید. شاید تعجب آور باشد؛ اما افراد با دستان خیس می توانند 1000 برابر بیشتر باعث انتقال باکتری شوند.

5- دستان خود را با آب و صابون بشویید

برای شستن درست دستان باید به مدت 40 تا 60 ثانیه با آب و صابون این کار را انجام دهید. این کار باید به دفعات در طول روز انجام شود تا از انتقال عوامل بیماری زا به دیگران جلوگیری به عمل آید. شستن دست ها پس از اجابت مزاج بسیار ضروری است و اجتناب از آن می تواند باعث انتقال باکتری ها، ویروس ها، و حتی انگل به دیگران شود.

6- میز کار یا کاسه توالت؛ کدام پاکیزه تر است؟

شاید این سوال عجیب به نظر برسد، اما یک میز کار که تمیز نگه داشته نشده باشد از کاسه توالتی که هر روز به آن مراجعه می کنید کثیف تر است. دلیل این امر بسیار ساده است، کاسه توالت به صورت روزانه چند نوبت به وسیله مایع سفید کننده و سایر مواد شوینده ضدعفونی می شود، اما به ندرت کسی به ضدعفونی کردن میز کار خود اهمیت می دهد. همین حالا بیش از 10 میلیون باکتری بر روی میز کار ناپاکیزه شما وجود دارد. یک مطالعه نشان داد بر روی میز کار 60 درصد از افراد باکتری خطرناک استافیلوکوکس وجود داشته است.

منبع: همگردی
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1025

به "6 حقیقت جالب در مورد نظافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 حقیقت جالب در مورد نظافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید