آزمایش کرونا با دستگاه قهوه ساز

به گزارش مجله نازلارا، یک آزمایش جدید خانگی برای تشخیص بیماری کووید-19 از کپسول های دستگاه قهوه ساز استفاده می نماید و محققان می گویند فراوری آن در تیراژ میلیونی آسان است.

آزمایش کرونا با دستگاه قهوه ساز

هر کسی که در زمان شیوع بیماری همه گیر کووید-19 به مسافرت هوایی رفته باشد، آزمایش تشخیص کووید-19 را در یک بازه زمانی خاص قبل از پرواز تجربه نموده است و از استرس ناشی از انتظار برای حصول نتیجه خبر دارد.

ویتوریو ساگیومو شیمی دان آلی از دانشگاه واگنینگن هلند، در کوشش برای ارزان تر و بیشتر در دسترس بودن آزمایشات تشخیص کووید-19 به لوازم خانگی رایج، به خصوص دستگاه های قهوه ساز روی آورده است.

تحقیقات ساگیومو و تیمش در این باره در مجله ChemArxiv منتشر شده است.

شناسایی آزمایش ایده آل کووید-19 برای مصارف خانگی

آزمایش های مختلف کووید-19 برای شرایط خاص مزایا و معایب مختلفی دارند. به عنوان مثال تست PCR دقیق ترین آزمایش است. با این حال، این تست احتیاج به یک چرخه دمایی با دقت تنظیم شده با استفاده از تجهیزات خاص در آزمایشگاه دارد، بنابراین حصول نتیجه آن طول می کشد و گران تر از انواع دیگر آزمایشات تشخیصی است.

آزمایش جریان جانبی(LFT) بسیار ارزان تر و سریع تر است، اگرچه که دقت کمتری دارد و بیماری را فقط در افرادی که بار ویروسی زیادی دارند، تشخیص می دهد.

کیت های آزمایش ساگیومو و تیمش کرونا اسپرسو(CoroNaspresso) نامگذاری شده و نوعی کیت تست کووید-19 که با استفاده از یک قابلمه در حال جوش و کپسول قهوه نسپرسو ساخته شده است.

این دستگاه بسیار ارزان قیمت دارای روش فراوری آسان در تیراژ میلیونی با قابلیت توزیع دنیای و همراه با ضایعات کم است.

مارک لورچ استاد علوم ارتباطات و شیمی دانشگاه هال انگلستان می گوید، یک مزیت عظیم این آزمایش این است که می توان آن را در دمای ثابت(تقریباً 65 درجه سانتیگراد) انجام داد.

در این آزمایش از یک نشانگر رنگی ساده بر پایه اسید برای نشان دادن مثبت یا منفی بودن نتیجه آزمایش استفاده شده است.

کپسول های قهوه برای آزمایش خانگی کووید-19

دانشمندان به منظور تنظیم دما برای آزمایش ها معمولاً از ترموستات های برقی استفاده می نمایند. با این حال، هنگامی که ساگیومو از خانه کار می کرد و در کوشش برای یافتن یک راه چاره آسان و ارزان بود، به سراغ موادی به نام مواد تغییر فاز رفت که همراه با ذوب شدن، گرما جذب می نمایند، به این معنی که دما را ثابت نگه می دارند.

ساگیومو به یک موم ساخته شده از ماده تغییر فاز رسید که دقیقا در دمای مورد احتیاج وی ذوب می شد. وی سپس دستگاهی برای قرار دادن لوله های واکنش و تکه های موم ساخت.

همه اینها باید داخل محفظه ای قرار می گرفت که بدون ذوب شدن بتواند گرم گردد و به نظر می رسید که بهترین کاندیدا چیزی نبود جز عضو ثابت صبحانه های ساگیومو یعنی کپسول دستگاه قهوه ساز.

وی از اعضای تیم خود خواست دستگاه کرونا اسپرسو را در خانه های خود آزمایش نمایند. در آزمایش سواب های شش نفر، دستگاه با نشان دادن رنگ های مختلف، سه مورد ابتلا به کووید-19 را به درستی شناسایی کرد.

محققان می گویند، فراوری این آزمایش خانگی در مقیاس میلیونی آسان است و افراد می توانند به راحتی از آن برای تشخیص ابتلا به کرونا استفاده نمایند.

این دستگاه ها همچنین با قیمت 0.24 دلار بسیار ارزان بوده و استفاده از آن آسان است. ضمن اینکه تا حد زیادی نیز قابل بازیافت است.

کار ساگیومو و تیمش در رابطه با کرونا اسپرسو نمونه درخشانی از استفاده از مواد موجود در خانه برای حصول عملنمودهایی است که معمولاً مخصوص ماشین های پیشرفته است.،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1011

به "آزمایش کرونا با دستگاه قهوه ساز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش کرونا با دستگاه قهوه ساز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید