آمادگی ایران برای انعقاد قرارداد بلندمدت با هند برای توسعه بندر چابهار

به گزارش مجله نازلارا، تهران (پانا) - وزیر راه و شهرسازی آمادگی کشورمان را برای انعقاد قرارداد بلندمدت با هند با هدف توسعه بندر چابهار اظهار داشت و وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراهه های هند گفت با دستور رئیس جمهوری هند ارتقای روابط مالی به وسیله سرمایه گذاری در این بندر دنبال می گردد.

آمادگی ایران برای انعقاد قرارداد بلندمدت با هند برای توسعه بندر چابهار

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، سارباناندا سونوال وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراهه های هند پیش از ظهر امروز (یکشنبه 30 مردادماه) با رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی کشورمان ملاقات و گفت وگو کرد.

وزیر راه و شهرسازی ضمن خوشامدگویی به وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراهه های هند، آمادگی دولت ایران را برای انعقاد قراردادی بلندمدت با هدف سرمایه گذاری هندی ها در بندر چابهار جهت فعال تر کردن کریدور شمال - جنوب و توسعه ترانزیت کالا از این بندر اظهار داشت.

قاسمی با بیان اینکه بندر چابهار ظرفیت های بسیار بزرگی دارد، گفت: ایران می تواند با یاری هند این ظرفیت های بالقوه را به بالفعل دربیاورد.

وی پیشنهاد کرد: ظرف دو ماه فرآیند آنالیز های فنی، حقوقی و کارشناسی برای انعقاد قراردادی بلندمدت انجام و پس از حصول توافقات اولیه بین کارشناسان دو طرف، قرارداد یادشده بین وزرای حمل و نقل ایران و هند منعقد گردد.

وی هند را کشوری مهم و بزرگ خواند که نقشی اساسی در ترانزیت کالا در منطقه می تواند ایفا نماید و ابراز امیدواری کرد: ظرف مدت یادشده قرارداد یادشده بین دو کشور با موضوع سرمایه گذاری در بندر چابهار انعقاد یابد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در موضوع پسکرانه بندر، ما دو جهت جاده ای و ریلی را در دست ساخت داریم، البته سرعت پیشرفت آن کم است؛ با این حال چنانچه هندی ها آماده باشند، امکان سرمایه گذاری در این بخش وجود دارد.

هند: در پی سرمایه گذاری بندر چابهار هستیم

در این نشست بعلاوه سارباناندا سونوال وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراهه های هند با اشاره به اشتراکات فرهنگی، تاریخی و تمدنی ایران و هند، سفر خود به ایران را تاکیدی بر اهمیت بندر چابهار برای توسعه ترانزیت کالا در منطقه خواند و گفت: ما در این مدت در زمینه تبلیغات جهت کشتیرانی در چابهار فعالیت های زیادی داشته ایم که شرکت هایی از ژاپن و کره جنوبی از این فرایند استقبال نموده اند.

وی اضافه نمود: بندر چابهار می تواند جهت، هزینه و زمان حمل و نقل کالاها را در منطقه کاهش دهد. ما با دستور رئیس جمهوری هند، آقای مودی، در پی ارتقای روابط مالی به وسیله سرمایه گذاری در این بندر هستیم و امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک بندر چابهار را به یکی از بنادر مهم دنیا تبدیل کنیم.

بعلاوه گددام دارمندرا، سفیر هند در ایران در این نشست با اشاره به اهمیت توسعه تجارت دریایی برای هند، بندر چابهار را نقطه ای مهم در ترانزیت کالا برای این کشور توصیف کرد و گفت: ما در حال افزایش اطلاعات خودمان درباره کاربردهای بندر چابهار برای ترانزیت کالا هستیم.

انتظار دولت ایران افزایش سرعت همکاری مشترک با هند در این رابطه است

بعلاوه علی اکبر صفایی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در این نشست گفت: با توجه به گذشت 6 سال از آغاز همکاری با هند در بندر چابهار، لازم است ظرفیت های این بندر برای هر دو کشور به صورت بالفعل درآید.

وی با بیان اینکه انتظار دولت ایران افزایش سرعت همکاری مشترک با هند در این رابطه است، اضافه نمود: با توجه به حجم گسترده ای که در تجارت خارجی بین روسیه و هند وجود دارد، توقع ما این است که بخشی از این تجارت به وسیله بندر چابهار صورت گیرد؛ کما اینکه بندر چابهار با سرمایه گذاری قریب به یک میلیارد دلاری ایران، دارای امکانات زیربنایی و روبنایی مناسبی شده است.

قرارداد بلندمدت بین هند و ایران امضا می گردد

صفایی گفت: در قرارداد بلندمدت که در آینده بین دو کشور منعقد می گردد، مباحث سرمایه گذاری و افزایش ترانزیت بندر به عنوان عاملی برای افزایش ترانزیت کالا باید مد نظر قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بعلاوه در حاشیه این نشست و در جمع خبرنگاران گفت: هندی ها تا به امروز 6 دستگاه جرثقیل وارد بندر چابهار نموده اند که حجم اعتبار این ماشین آلات حدود 20 میلیون دلار است، اما نسبت به توقعی که در رابطه با سرمایه گذاری طرف هندی وجود دارد، بسیار کم است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه نمود: این سرمایه گذاری هم در زیرساخت ها و هم در روساخت ها و تجهیزات و بعلاوه در حمل و نقل چندوجهی در رابطه با زیربناهای ریل و جاده باید بسیار بیشتر از آنها افزایش پیدا کند تا بتوانیم یک بندر بهره ور با پسکرانه های بسیار موثر داشته باشیم.

در انتها این نشست، یادداشت تفاهم در مورد به رسمیت شناختن متقابل گواهینامه های شایستگی دریانوردان در سفرهای نامحدود بین دولت جمهوری هند و دولت جمهوری اسلامی ایران، بین وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراهه های هند مبادله شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1559

به "آمادگی ایران برای انعقاد قرارداد بلندمدت با هند برای توسعه بندر چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران برای انعقاد قرارداد بلندمدت با هند برای توسعه بندر چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید