آیا پهپادهای ترکیه معادله جنگ در قره باغ را تغییر می دهند؟

به گزارش مجله نازلارا، پهپادهای ترکیه از پهپادهای آمریکایی ارزان تر هستند و مشتریانی از اوکراین تا قطر دارند.

آیا پهپادهای ترکیه معادله جنگ در قره باغ را تغییر می دهند؟

جهت دریافت خدمات طراحی دوبلکس ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

استفاده جمهوری آذربایجان از پهپادهای ساخت ترکیه در جنگ با ارمنستان بر سر منطقه قره باغ، توجه کارشناسان نظامی را به خود جلب نموده است.

به گزارش خبرنگاران به نقل از یورونیوز، باکو ادعا می نماید که با استفاده از جنگ افزارهای ساخت ترکیه توانسته است در این نزاع و در مقابل ارمنستان به فزونی نظامی دست یابد.

الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان در مصاحبه ای با بیان اینکه پهپادهای ترکیه ای سلاح هایی بسیار مدرن و کارآمد هستند، گفت: من می توانم به شما بگویم تنها با این پهپاد ها که از ترکیه خریداری نموده ایم، تجهیزات نظامی ارمنستان به ارزش یک میلیارد دلار را نابود کردیم.

پهپادهای ترکیه یکی از اصلی ترین ابزارهای پشتیبانی آنکارا از متحد خود جمهوری آذربایجان به شمار می رود. ارمنستان به دفعات حمایت نظامی ترکیه از آذربایجان را محکوم نموده است.

عردا مولود اوغلو، کارشناس مسائل نظامی و دفاعی در این باره می گوید: ترکیه مقدار قابل توجهی از تجربه خود را به خدمت گرفت تا طراحی و فراوری چنین پهپادهای پیشرفته ای را ممکن کند. شاید این پهپادها به کارآیی پهپادهای آمریکایی نباشند، اما به حتم قابل رقابت با پهپادهای چینی هستند. پهپادهای ترکیه ای به سرعت در حال یافتن فزونی در حوزه فناوری هستند.

پهپادهای ترکیه پیشتر در جنگ داخلی سوریه و همچنین جنگ در لیبی دیده شده اند. سینان اولگن، از مرکز مطالعات سیاست خارجی و اقتصاد در استانبول می گوید پهپادها به ترکیه یاری نموده اند تا قدرت سخت خود را در سیاست خارجی فعال تر کند.

پهپادهای فراوری ترکیه در مقایسه با پهپادهای آمریکایی ارزان تر هستند و مشتریانی از اوکراین تا قطر آن ها را خریداری نموده اند.

علاوه بر قیمت مناسب این پهپادها، امری که مشتریان را به خرید از ترکیه ترغیب می نماید این است که آنکارا در فروش این تجهیزات نظامی بر خلاف اروپا یا آمریکا ملاحظات سیاسی را در دستور کار قرار نمی دهد.

هرچند کارآیی پهپادهای ترکیه در جنگ بر سر قره باغ ظاهرا جمهوری آذربایجان را در شرایط برتر نظامی قرار داده است اما همزمان شمار بالای تلفات غیرنظامیان انتقاداتی را نیز متوجه استفاده از این پهپادهای ترکیه نموده است.

کانادا در واکنش و در اولین گام، فروش قطعات حساس مورد استفاده در این پهپاد ها را متوقف نموده است، امری که آسیب پذیری صنعت پهپادی ترکیه را نشان می دهد.

منتقدان می گویند ترکیه هنوز توان فراوری موتور پهپاد را ندارد و نرم افزارهای هوشمند نصب شده روی این ابزارها نیز چینی یا غربی هستند، نقاط ضعفی که می تواند مانع از توسعه بیشتر پهپادهای ترکیه ای شوند.

با این حال مقامات ترکیه ای می گویند که امروزه ساخت جایگزین برای قطعات و نرم افزارها آسان است و آن ها می توانند خاتمه به فناوری آن دست یابند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 658

به "آیا پهپادهای ترکیه معادله جنگ در قره باغ را تغییر می دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا پهپادهای ترکیه معادله جنگ در قره باغ را تغییر می دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید