ابهام در تاثیر رمدسیویر بر درمان کووید 19

به گزارش مجله نازلارا به نقل از گاردین، رمدسیویر دارویی که تصور می شد بهترین درمان احتمالی برای کووید19 باشد، در نخستین آزمایش بالینی کامل خود شکست خورده و هیچ تاثیری در درمان بیماری نداشته است.

ابهام در تاثیر رمدسیویر بر درمان کووید 19

در حال حاضر ذخایر این دارو در سراسر جهان کاهش یافته زیرا تصور می شد به درمان ویروس کرونا کمک می کند.

در یک آزمایش با حضور 237 شرکت کننده، رمدسیویر بررسی شد. برخی از شرکت کنندگان این دارو را دریافت و برخی دیگر آن را دریافت نکردند و نتیجه پژوهش نشان داد این دارو کارآمد نیست. همچنین آزمایش مذکور به دلیل عوارض جانبی در مراحل اولیه متوقف شد.

اخبار مربوط به شکست این دارو در مخزن اطلاعاتی آزمایش های کلینیکی وب سایت سازمان جهانی بهداشت منتشر شده بود، اما بعدا حذف شد. سخنگوی این سازمان گفت گزارش مذکور تصادفی و زودتر از حد معمول منتشر شده است.

او در این باره گفت: مولفان تحقیق یک سند اولیه در اختیار سازمان جهانی بهداشت قرار دادند که به طور تصادفی در وب سایت منتشر شد اما به محض رصد اشتباه، این گزارش حذف شد. هم اکنون محققان دیگر مشغول بررسی این تحقیق هستند و ما نیز منتظر نسخه نهایی هستیم.

هرچند هیاهوی زیادی درباره چشم انداز رمدسیویر برای درمان کووید 19به وجود آمد، اما این نتایج احتمالا سبب می شود پزشکان درباره آن تجدید نظر کنند.

با این وجود شرکت تولید کننده، ادعا می کند هنوز هم نشانه هایی از مفید بودن این دارو برای درمان نوع ملایم تر این ویروس وجود دارد.

در آزمایش مذکور، 158 بیمار به طور تصادفی رمدسیویر و 79 بیمار دیگر مراقبت های استاندارد دریافت کردند. مدت زمان بهبود میان دو گروه تفاوتی نداشت. کمتر از 14 درصد افرادی که این دارو را دریافت کردند، فوت شدند. در مقابل 13 درصد افرادی که از این دارو استفاده نکردند نیز فوت شدند.

در گزارش سازمان جهانی بهداشت آمده است: پژوهش روی بیماران بستری شده با علائم شدید ابتلا به کووید 19، زودتر از موعد متوقف شد. این دارو هیچ مزیت کلینیکی یا ویروس شناختی نداشت.

این درحالی است که حدود یک هفته قبل محققان در شیکاگو اعلام کرده بودند نتیجه آزمایش رمدسیویر روی 125 بیمار مبتلا به کووید 19 نوید بخش بوده است.

شرکت گیلید ساینس این دارو را در حقیقت برای مقابله با ابولا ساخته بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 443

به "ابهام در تاثیر رمدسیویر بر درمان کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابهام در تاثیر رمدسیویر بر درمان کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید