از علائم یک سرماخوردگی ساده تا کرونا

به گزارش مجله نازلارا، متخصص طب سنتی با اشاره به نزدیک بودن علائم کرونا به سایر بیماری های ویروسی و عفونی شایع، گفت: یکی از چالش های ما پزشکان در همۀ درمانگاه ها این است که باید معین کنیم علائم بیمار، یک سرماخوردگی ساده است یا کرونا.

از علائم یک سرماخوردگی ساده تا کرونا

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، گذشتن 10 ماه از شیوع یک ویروس همه گیر، مدت زمان زیادی برای شناخت همه جوانب آن نیست. کرونایی که کنار یکصدهزار مسئلۀ اساسی زندگی مان آمد، اما نه به یکصدویک هزارمین مسئله، بلکه به اولین مسئله حیات بشر تبدیل شد. ویروسی که هنوز همه صحبت ها درباره آن روی عدم قطعیت بنا شده و تنها چیزی که می دانیم این است که این وضع حالا حالا ها ماندنی است و چاره ای جز مراقبت و سازگاری نیست.

از علائم یک سرماخوردگی ساده تا کرونا

محمد فرزانه، متخصص طب سنتی در برنامه انارستان، با اشاره به نزدیک بودن علائم کرونا به سایر بیماری های ویروسی و عفونی شایع، گفت: یکی از چالش های ما پزشکان در همۀ درمانگاه ها این است که باید تعیین کنیم علائم بیمار، یک سرماخوردگی ساده است یا کرونا. اما امسال به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی، ما کمتر شاهد بیماری های رایج سال های گذشته هستیم. ظهور این ویروس در بدن مراحل متفاوتی دارد که الزاما مراحل به ترتیب هم رخ نمی دهند. مرحله کومون یا دوران نهفتگی، مرحله ویروسی که زمان بروز علائم هست و مرحله التهابی و ریوی. تمام تلاش ما این است که بتوانیم در مراحل کومون و یا مرحله ساده ویروسی کرونا را تشخصی دهیم و درمان بیمار را شروع کنیم. من از مردم خواهش می کنم به محض مشاهده هر علائمی حتی تب خفیف، بی حالی، سوزش گلو، سردرد، رفلاکس معده و یا اسهال و یوبست و البته از دست دادن حس چشایی و بویایی که یکی از اصلی ترین علائم ابتلا به کروناست، آن را به حساب آنفولانزای سال های گذشته یا یک سرماخوردگی ساده نگذراند و از خود درمانی بپرهیزند.

فرزانه با تاکیید بر این نکته که کرونا نیز مانند سرما خوردگی شروع آرامی دارد، اضافه کرد: علائم اولیه کرونا معمولا وحشیانه نیست. مردم سعی کنند به کوچکترین علائم هم حساس باشند و بدانند دقیقا از چه روزی در بدن آن ها بروز کرده زیرا در فرایند درمان برای ما خیلی مهم است که بدانیم بیمار در روز چندم بیماری قرار گرفته است. گاهی علائم کرونا پس از یکی دو روز فروکش می کند، اما دوباره با حالت شدید تر خود برمی شود؛ لذا ما به همۀ بیماران الزام می کنیم هرنوع علائمی را کرونا در نظر بگیرند و خودشان را قرنطینه کنند.

آیا واکسن کرونا مؤثر است؟

فرزانه ضمن یادآوری تغیرات پی در پی در ژنوم ویروس، پیرامون تاثیرگذاری واکسن کرونا گفت: تمام ویروس ها، حتی ویروس آنفولانزا هم در طول زمان دچار تغیرات می شوند. ویروس کرونا نیز از زمان شیوع تا به امروز تغیرات زیادی کرده است. به همین دلیل نمی توان با قطعیت گفت واکسن برای کرونا مؤثر است یا خیر. البته که هنوز زمان زیادی هم از شیوع نگذشته تا بتوان با قطعیت به ماهیت ثابت این ویروس رسید؛ ممکن است جهش های بعدی این ویروس گسترده تر و خطرناک تر از قبل شود و تمام مدت نیاز باشد همزمان با تغییر ویروس، واکسن ها هم تغییر کنند. یا اینکه نیاز به تزریق های دوره ای و مداوم داشته باشند.

وی با بیان اینکه تمام واکسن های جهان فقط در مرحله تست هستند، اضافه کرد: هنوز هیچ واکسنی به مرحله تایید نهایی و قطعیت نرسیده است؛ و حتی نمی توان گفت اصلا واکسن های موجود در جهان، در برابر همین کرونای انگلیسی که نوع جهش یافته ای از ویروس است، مقاوم هستند یا خیر. تا امروز تنها راه برای مبتلا نشدن به ویروس پیشگیری و مراقبت است.

درمان های کمک کنندۀ طب سنتی در کنار طب مدرن

این متخصص طب سنتی در ادامه برنامه انارستان به راه های درمانی کمک کننده طب سنتی پرداخت و گفت: یکی از علائم رایج در بیماری کرونا، سردرد و از دست دادن حس بویایی و چشایی است. ما توصیه می کنیم بیماران برای درمان بهتر این مشکل از اسانس نعنا فلفلی که در تمام داروخانه ها نیز موجود است استفاده کنند؛ چراکه سردرد های این بیماری از نوع سردرد های سرد است و با گرم کردن سر و پیشانی با اسانس نعنا فلفلی به گرم شدن سینوس ها و تخلیه آن ها کمک می کنید. بهتر است از این اسانس روی بالش، سینوس ها و بمالید و همچنین بوکشیدن این اسانس به بازگشت سریع تر حس چشایی و بویایی نیز بسیار کمک می کند. از طرفی بخور بابونه و همچنین اسپری عصاره سیاهدانه و زیتون به دلیل مزاج گرمی که دارد می تواند درمانی برای تخلیه کامل سینوس ها و رهایی از سردرد باشد.

وی با اشاره به این نکته که علائم گوارشی نیز یکی از علائم رایج این ویروس است، گفت: از رفلاکس های ساده و معده درد که گا ها با درد قفسه سینه اشتباه گرفته می شود تا اسهال و یوبوست و حالت تهوع می توانند از رایج ترین نشانه های ویروس کرونا باشند که عرق بید و عرق کاسنی می تواند برا بهبود آن بسیار مفید باشد. همچنین بهتر است در مواقع اسهال و یوبوست نه خیلی از دارو های مسهل استفاده شود و نه بیش از حد از قرص های ضد اسهال مثل لوپرامید؛ چراکه این علائم گذرا هستند. برای درمان یوبوست می توانید از دم کره خاکشیر استفاده کنید.

فصل چهارم برنامه انارستان روز های زوج هر هفته ساعت 16 و تکرار آن ساعت 24 و 9 صبح از شبکه افق پخش می شود. در این برنامه متخصصان علم طب در حوزه سلامت از منظر طب سنتی به بحث و گفتگو می نشینند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 868

به "از علائم یک سرماخوردگی ساده تا کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از علائم یک سرماخوردگی ساده تا کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید