استفاده از ظرفیت نهادهای زیارتی استان در راستای فعالیت های رادیو زیارت

به گزارش مجله نازلارا، خبرنگاران/خراسان رضوی مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی گفت: رادیو زیارت تا کنون توانسته با ارتباطات پیوسته ای که با نهادهای زیارتی داشته، از ظرفیت آن ها در راستای فعالیت های خود استفاده کند.

استفاده از ظرفیت نهادهای زیارتی استان در راستای فعالیت های رادیو زیارت

محسن نصر پور، امروز 17 آذر ماه در نشست خبری جشنواره تولیدات رادیو زیارت که در محل این سازمان با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: رادیو زیارت علی رغم داشتن برنامه های فراوان در تامین منابع خود، به طور پیوسته ظرفیت های زیارتی و خدماتی که در حوزه زیارتی، بقاع متبرکه و معرفی امام زادگان در سراسر کشور داشته، با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه سر لوحه برنامه های خود قرار داده و توانسته تولیدات خوبی را داشته باشد.

وی ادامه داد: پس از آستان قدس رضوی در کنار سازمان اوقاف، سازمان حج و زیارت که متولی بزرگترین رویداد عبادی و سیاسی جهان اسلام در موضوع حج تمتع و ظرفیت زیارتی عتبات عالیات محسوب می شود؛ بیشترین بهره برداری رسانه ای را از رادیو زیارت داشته است.

نصرپور خاطرنشان کرد: همچنین در کنار این سازمان ها نیز بنیاد فرهنگی و هنری امام رضا(ع) جزو مجموعه هایی است که برای انعکاس برنامه های خود تا کنون از رادیو زیارت استفاده کرده است.

مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی افزود: حضور سالانه 30 میلیون زائر در مشهد مقدس، تنوع نیازها و البته بالا بودن نیازها و در مقابل هم خدمات برنامه ریزی شهرداری مشهد نیز جزو ضرورت های موجود در اولویت های رادیو زیارت بوده است.

مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی خاطرنشان کرد: نکته دیگر این که توجه داشتن به همه نیازها با اولویت های پیش روی زائران از جمله اقتصاد زیارت در همه زمینه های زیارت از جمله سوغات و گردشگری زیارت می تواند در سال رونق تولید قدم های موثری را در فرهنگ سازی موثر در راستای ارائه خدمات بهتر و مطلوب تر به همه زائران داخلی و خارجی به همراه داشته باشد.

نصرپور شرح داد: اکنون 95 درصد از کل کشور؛ افرادی که در منازل خود دستگاه دیجیتال و یا ستاپ باکس دارند، امکان دریافت پخش برنامه های رادیو زیارت را دارند. اما باید گفت که شهرهایی که از طریق اف ام این رادیو را دریافت می کنند؛ شهرهایی چون تهران، بیرجند، بجنورد، قم، شیراز و مشهد است و از این رو باید گفت که 25 درصد از جمعیت کشور امکان دریافت صدای رادیو زیارت را در داخل خودروهای خود دارند. در کنار این امر نیز از طریق اپلیکیشن ایران صدا در سراسر کشور هم امکان دریافت صدای این رادیو را دارند.

وی با اشاره به فعالیت های جشنواره در فضای مجازی نیز بیان نمود: با توجه به اهمیت و نقش فضای مجازی به منظور انعکاس فعالیت های زیارت برای آن دسته از افرادی که از این رادیو استفاده می کنند، حوزه فضای مجازی رادیو زیارت نیز فعال است.

عدم همکاری نهادها در جهت تامین بودجه جشنواره تولیدات رادیو زیارت

مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی گفت: نهادهای مشارکتی استان با توجه به این که بنا بوده در این جهت به ما کمک کنند و بودجه ای را در این خصوص به ما اختصاص دهند، هنوز عملی نشده و امید است که این قول تا سرانجام جشنواره تولیدات رادیو زیارت، عملی شود و بتوانیم برنامه هایی را که در نظر داریم، انجام دهیم.

نصرپور اظهار کرد: امسال بودجه ای برای این جشنواره اختصاص داده نشده؛ اما رادیو زیارت بنا بود که به لحاظ مالی توسط نهادهای مشارکتی مانند آستان قدس رضوی، شهرداری و شورای شهر و همچنین استانداری مورد حمایت قرار گیرد که متاسفانه تا کنون هیچ اقدامی از سوی این نهادها صورت نگرفته است.

وی افزود: از این رو صدا و سیمای استان، اعتبار این جشنواره رادیویی را تامین می کند و بودجه ماهیانه ای که ما برای رادیو اختصاص داده ایم 70 میلیون تومان است و غیر از این، هیچ اعتبار دیگری ندارد که این امر، حرکت ما را در این راستا سخت می کند و امیدواریم که تا هنگام برگزاری مراسم اختتامیه این همکاری های لازم انجام شود تا بتوانیم اقدامات مربوط به جوایز و سایر موارد لازمی که در این جهت باید صورت گیرد را انجام دهیم.

نصرپور در خصوص سیر تاریخچه رادیو زیارت، اظهار کرد: رادیو سراسری زیارت با عنایت خداوند و الطاف امام رضا(ع) در مهر ماه سال 96 پخش آزمایشی خود را شروع و در تیر ماه سال 97 کار خود را با حضور رئیس صدا و سیمای کشور به صورت رسمی شروع کرد.

مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی بیان نمود: رادیو زیارت که با پخش 24 ساعته در خدمت مردم ایران است در طی مدت افتتاح خود تا کنون نزدیک به 6 هزار ساعت کار تولیدی که اکثرا هم به صورت زنده بوده، داشته و برنامه هایی را پخش و حدود 700 ساعت هم در قالب برنامه های خبری تخصصی درحوزه زیارت ارائه کرده است.

برنامه های رادیو زیارت در طی دو سال گذشته

نصرپور خاطرنشان کرد: در حال حاضر برنامه های رادیو زیارت در هشت صحنه سه ساعته نیز تولید و پخش می شود. از جمله آن ها می توان به معرفت نفس، عبادت و بندگی، نشاط و معنویت، امام محور، فناوری قدرتمند و زیارت، زیارت و ادب و هنر، خدمت و زیارت و جوان و زیارت؛ اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین تولیدات رادیو زیارت که در ابتدای فعالیت به اقتضای شرایط کنونی با نگاه عاطفی دنبال می شد، هم اکنون با داشتن پشتوانه قوی کارشناسی با حضور اساتید حوزه و دانشگاه در تمامی قالب های مختلف به صورت تخصصی برای تمام سنین و متناسب با نیاز و انتظار مخاطبان برنامه هایی را تولید می کند.

مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی گفت: انعکاس برنامه ها و فعالیت های آستان قدس رضوی، بهره گیری از مجموعه آستان قدس و به ویژه بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه امام رضا(ع) و فعالیت های پژوهشی آستان قدس رضوی جزو اولویت های برنامه سازی رادیو زیارت تاکنون بوده است.

نصرپور اظهار کرد: بهره گیری از امکان پخش و دریافت رادیو نما علاوه بر حضور در کنار مخاطبان کشور و نیز امکان انتقال زیباترین حال و هوای حرم مطهر رضوی و حال و هوای زیارت و سایر اماکن مقدس را داشته ایم. همچنین انعکاس برنامه ها از حرم حضرت معصومه(س) در قم، مسجد جمکران ، شاه چراغ در شیراز جزو تلاش های رادیو زیارت است.

اقدامات اجرا شده در رادیو زیارت

نصرپور تاکید کرد: گفتنی است که همزمان با اربعین حسینی نیز امسال پویشی با نام من رسانه حسینی ام در رادیو زیارت راه اندازی شد.

مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی با اشاره به جایگاه خبر در رادیو زیارت نیز تاکید کرد: اخبار حوزه زیارت به صورت تخصصی بوده است؛ به گونه ای که از مهر ماه 96 تاکنون روزانه 60 دقیقه خبر داشته ایم که جمعا 700 ساعت را دربر می گیرد.

وی افزود: همچنین در این مدت نیز 140 گفت وگوی خبری در رادیو زیارت داشته ایم. به علاوه برقراری ارتباط زنده با وزرا، معاونین وزرا، مسئولان کشوری و استانداران مرتبط با حوزه زیارت و روسای مرتبط با پیگیری موضوع زیارت و نیز حوزه اخبار شامل اخبار آستان قدس رضوی، حرم های اهل بیت(ع)، شهرهای زیارتی با انعکاس فعالیت های سازمان به ویژه در ایام حج تمتع، سازمان اوقاف و امور خیریه با رویکرد انعکاس فعالیت های آن سازمان؛ از جمله اقداماتی است که رادیو زیارت در طی فعالیت رسمی خود، انجام داده است.

نصرپور خاطرنشان کرد: در واقع ما توجه ویژه ای به مناسبت های دینی و ملی داشته ایم و به نوعی توانسته ایم فعالیت های مردم نهادی را در دهه سرانجامی صفر، برنامه های زنده و اعزام خبرنگار به مرزهای ایران و عراق و تهیه گزارش در این ایام را نیز انجام دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 96

به "استفاده از ظرفیت نهادهای زیارتی استان در راستای فعالیت های رادیو زیارت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از ظرفیت نهادهای زیارتی استان در راستای فعالیت های رادیو زیارت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید