اعلام زمان پذیرش شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت در بورس

به گزارش مجله نازلارا، خبرنگاران : پرونده پذیرش سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت هفته آینده روی میز شورای بورس می رود.

اعلام زمان پذیرش شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت در بورس

به گزارش خبرنگاران سهامدارانی که روش مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت را برگزیده اند منتظر تصمیم شورای بورس هستند.

هرچند حسن روحانی رئیس جمهوری، آزادسازی 30 درصد سهام عدالت تا عید غدیر و آزادی مابقی سهام تا 22 بهمن را وعده داده اما به نظر می رسد هنوز مسوولان هیات پذیرش در بورس و فرابورس اقدام مشهودی برای پذیرش سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی انجام نداده اند آن دسته از مشمولان سهام عدالت که روش مدیریت غیرمستقیم را برگزیده اند، هنوز بلاتکلیفند؛ نمایندگان سهامدارانی که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند، به کم توجهی مسوولان و تصمیم گیران برای ورود شرکت های استانی سهام عدالت به بورس، معترض هستند. 30 شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت، زیر چتر کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی قرار گرفته اند و سازمان های خصوصی سازی و بورس برای پذیرش این 30 شرکت استانی، هماهنگی های لازم را باید با کانون انجام دهند. بر اساس آخرین گفت وگوهای خبرنگار دنیای اقتصاد با سرپرست کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت، قرار بود از یکم تیر، سازمان خصوصی سازی و شورای بورس میزان افزایش سرمایه شرکت های سرمایه گذاری استانی را اعلام کند اما تا به امروز خبری نشده و همین موضوع مورد اعتراض و انتقاد مدیران کانون قرار گرفته است.

از یکسو کانون، سازمان خصوصی سازی را به کم توجهی و کم کاری نسبت به شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت متهم می نماید و از سوی دیگر، سازمان خصوصی سازی هم می گوید شورای بورس درباره افزایش سرمایه شرکت های استانی و پذیرش آنها باید قوانین و مصوباتش را ارائه دهد.

27 شرکت سرمایه گذاری استانی منتظر اعلام افزایش سرمایه

محمد خزایی، سرپرست و عضو هیات مدیره کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت، با اشاره به گذشت دو هفته از زمان معین شده برای افزایش سرمایه شرکت های استانی، به دنیای اقتصاد می گوید: شرکت های استانی منتظر اعلام مبلغ افزایش سرمایه از سوی سازمان خصوصی سازی هستند و این سازمان باید برای سهامدارانی که روش مدیریت غیرمستقیم را برگزیده اند به تفکیک هر استان و شهرستان، نام مشمولان را با کدملی به همراه آمار دقیق آنها به شرکت های سرمایه گذاری استانی اعلام کند. 27 شرکت استانی، مجامع شان را برگزار نموده اند و آماده برای ثبت افزایش سرمایه هستند است اما متاسفانه سازمان خصوصی سازی به رغم مکاتبات متعدد ما، کم کاری می نماید.

کم توجهی سازمان خصوصی سازی به شرکت های استانی

او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه پاسخ سازمان خصوصی سازی به مکاتبات شما چیست، تاکید می نماید: می گویند در حال پیگیری هستند در حالی که سهامداران استانی چشم امیدشان به شرکت های سرمایه گذاری است تا سریع تر فضای ورودشان به بورس فراهم گردد و مانند سایر سهامداران، سبد سهامشان را روزانه مشاهده نمایند، این امکان هنوز فراهم نشده در حالی که برای سایر سهامداران سهام عدالت، امتیازات مختلفی داده می گردد اما همکاری های لازم را با شرکت های استانی که نماینده سهامدارانی به روش مدیریت غیرمستقیم هستند، انجام نمی دهند و این شبهه برانگیز است

قرار بود پس از برگزاری مجامع تمام 30 شرکت سرمایه گذاری استانی، مبلغ افزایش سرمایه اعلام گردد، سپس روال پذیرش شرکت ها به بازار سرمایه انجام گیرد. خزایی در این باره، اعلام می نماید: هیچ ماده قانونی و مصوبه ای در این خصوص وجود ندارد و حتی اگر یک استان هم آماده پذیرش باشد، باید روال قانونی برای ورودش به بورس طی گردد. چرا سرمایه گذاری های 27 استان که مجمع برگزار نموده و آماده ثبت افزایش سرمایه هستند، باید منتظر 3 استان دیگر باشند؟ امیدواریم سازمان خصوصی سازی همکاری های بیشتری را با شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت انجام دهد.

پاسخ سازمان خصوصی سازی

در همین حال، علیرضا صالح، رئیس کل سازمان خصوصی سازی، با رد ادعای سرپرست کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت، به دنیای اقتصاد می گوید: ما کاری به انتخاب افراد در روش مستقیم یا غیرمستقیم برای مدیریت سهام عدالت نداریم و این دو راه را به سهامداران اعلام نموده ایم. مردم خودشان تصمیم گرفته اند که چگونه سهام شان را مدیریت نمایند، ما هم طبق وظایف قانونی، بسترهای لازم را در حد وظایف معین شده ، انجام داده ایم.

او تاکید می نماید: نه تبلیغی برای این روش های مدیریتی نموده ایم و نه صندلی و شان سازمان چنین اجازه ای را می دهد. طبق قوانین و مصوبه های قانونی، شورای عالی بورس باید درباره میزان افزایش سرمایه شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت تصمیم گیری کند و این موضوع در شورا در دست آنالیز و اقدام است.

هفته آینده، زمان تصمیم گیری شورای بورس

صالح همچنین از برگزاری نشست شورای عالی بورس برای معین و ثبت افزایش سرمایه شرکت های استانی در همین هفته خبر داده و می گوید: پس از تصمیم گیری و اعلام نظر شورای بورس که به احتمال زیاد در هفته آینده نهایی خواهد شد، شرکت ها باید بر اساس آن افزایش سرمایه دهند و برای پذیرش در بورس آماده شوند.

به گفته رئیس کل سازمان خصوصی سازی، شرکت های استانی پس از پذیرش در بورس باید افزایش سرمایه دهند در حالی که سازمان بورس شرط پذیرش این شرکت ها را منوط به برگزاری مجمع و افزایش سرمایه اعلام نموده بود. او ادامه می دهد: برای شرکت های استانی، چگونگی افزایش سرمایه مطرح است و ما تمام اطلاعات به روز شرکت ها و سهامداران عدالت را (مستقیم و غیر مستقیم) به شرکت سپرده گذاری مرکزی سازمان بورس ارائه داده ایم و آنها باید تصمیم بگیرند که شرکت ها باید با چه مبلغی افزایش سرمایه بدهند. شورای بورس هم قرار است این هفته تصمیم گیری کند.

آنالیز فرآیند پذیرش شرکت های سرمایه گذاری استانی در سازمان بورس

برای آنالیز بیشتر ابعاد و زوایای پذیرش شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت، با محمدرضا معتمد، مدیر نظارت بر نهادهای اقتصادی سازمان بورس نیز گفت وگوی کوتاهی انجام داده ایم. او با تایید خبر تصمیم گیری شورای بورس برای پذیرش شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت در نشست هفته آینده، تاکید می نماید: کارهای اجرایی و مقدماتی برای چگونگی و میزان افزایش سرمایه شرکت های استانی در دست آنالیز است.

معتمد با شرح چگونگی میزان افزایش سرمایه شرکت های ستانی سهام عدالت، می گوید: سهم دارندگان سهام عدالت که روش غیر مستقیم را برگزیده اند به شرکت های سرمایه گذاری استانی منتقل و بر اساس یک قیمت تعیین، تبدیل به افزایش سرمایه در شرکت های سرمایه گذاری استانی می گردد و به همان میزان به افراد، سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی تعلق می گیرد.

منتظر مصوبه پذیرش شرکت های استانی هستیم

او ادامه می دهد: روال قانونی و فرآیندهای پذیرش در حال اجرا است و منتظر اعلام الزامات قانونی و مصوبات اجرایی آن از سوی شورای عالی بورس هستیم و در صورت اعلام، با همکاری مشترک سازمان خصوصی سازی، شرکت سپرده گذاری مرکزی و اداره ثبت شرکت ها برای تسریع در ثبت افزایش سرمایه شرکت ها اقدام خواهیم کرد.

او همچنین از شرکت های استانی می خواهد تا مجامع را برگزار نمایند و مدارک را به اداره تثبت شرکت ها ارائه دهند و می افزاید: پس از این مرحله، بر اساس مراجعه و درخواست شرکت ها، در بورس های مربوط، پذیرش می شوند. به هر روی، ما هم منتظر اعلام نظر نهایی شورای بورس هستیم تا فرآیندهای قانونی پذیرش شرکت ها را در سریع ترین زمان انجام دهیم.

با این تفاسیر؛ سهامدارانی که مدیریت سبد (پرتفوی) سهام عدالت شان را به شرکت های سرمایه گذاری استانی سپرده اند، باید منتظر تصمیم شورای بورس بمانند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 552

به "اعلام زمان پذیرش شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام زمان پذیرش شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید