بایدن برای مقابله با بحران اقلیمی یک رشته دستور اجرایی صادر کرد

به گزارش مجله نازلارا، رئیس جمهوری آمریکا یک رشته دستورهای اجرایی را با هدف مقابله با بحران تغییر اقلیم امضا نموده است.

بایدن برای مقابله با بحران اقلیمی یک رشته دستور اجرایی صادر کرد

به نقل از شبکه خبری بی بی سی، براساس این دستورها از این پس اجاره زمین های فدرال برای استخراج نفت و گاز متوقف می گردد و فراوری برق با نصب توربین های بادی در دریاها تا سال 2030 دو برابر خواهد شد.

انتظار می رود این دستورها، که تفاوت فاحشی با سیاست های دولت قبلی آمریکا دارد، با مقاومت شدید صنعت انرژی روبرو گردد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت: امروز در کاخ سفید روز اقلیم است. تا همین حالا هم خیلی معطل نموده ایم و دیگر نمی توانیم صبر کنیم.

وی که کار خود را از روز 20 ژانویه آغاز نموده، اضافه کرد: آمریکا باید واکنش دنیای به بحران تغییر اقلیم را راهنمایی کند.

وی توضیح داد: درست همانطور که احتیاجمند یک واکنش منسجم ملی به کووید- 19 هستیم، به شدت به یک واکنش منسجم ملی به بحران اقلیمی نیز احتیاج داریم.

بایدن گفت، آمریکا به تنهایی نمی تواند با هیچ یک از این چالش ها روبرو گردد.

طبق یکی از دستورهایی که بایدن روز چهارشنبه امضا کرد، یک دفتر سیاست گذاری اقلیمی ایجاد می گردد و در ماه آوریل در روز زمین اجلاسی با شرکت رهبران دنیا در این زمینه برگزار خواهد شد.

مقام ها می گویند براساس طرح بایدن، تغییر اقلیم هم به عنوان یک مساله امنیت ملی و هم سیاست خارجی در اولویت قرار خواهد گرفت.

بایدن همچنین از مدیر اطلاعات ملی خواسته است یک گزارش اطلاعاتی درباره آثار و عوارض امنیتی تغییر اقلیم تدوین کند.

جو بایدن از اختیارات ریاست جمهوری برای قرار دادن مساله تغییر اقلیم در صدر دستور کار دولتش استفاده می نماید.

دستورهای اجرایی که برد مصوبات کنگره را نخواهند داشت، می توانند با حکم رئیس جمهور بعدی لغو شوند چنانکه بایدن مشغول لغو احکام صادره از سوی دونالد ترامپ بوده است.

براساس بیانیه کاخ سفید، بایدن به وزارت کشور دستور داده است اجاره نواحی فدرال برای استخراج نفت و گاز و همچنین برداشت از منابع زیرزمینی آب را در حد ممکن متوقف کند و قراردادهای فعلی در این زمینه را مورد بازبینی قرار دهد.

بایدن میخواهد حداقل 30 درصد زمین ها و اقیانوس های فدرال را تا سال 2030 تحت حفاظت قرار دهد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، استخراج سوخت های فسیلی از زمین های ملی سرمنشا تقریبا یک چهارم کل تصاعد دی اکسید کربن آمریکاست.

بایدن در هفته نخست کاری خود بیش از 36 دستور اجرایی امضا نموده است که بیش هر رئیس جمهور دیگری در تاریخ آمریکاست.

منتقدان اشاره می نمایند که جو بایدن در ماه اکتبر در جریان مبارزات انتخاباتی به شبکه ای بی سی گفته بود فقط یک دیکتاتور در صدور دستورهای اجرایی زیاده روی خواهد نمود. او گفته بود ما یک نظام دمکراتیک داریم. به اجماع احتیاج داریم.

بایدن یک پست مشاور ملی امور اقلیمی ایجاد نموده که راهنمایی دفتر سیاست داخلی اقلیمی در کاخ سفید را به عهده خواهد داشت.

جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا که فرستاده بایدن در امور اقلیمی است روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: رئیس جمهور بایدن می داند که توافق اقلیمی پاریس به تنهایی کافی نیست. نه در شرایطی که تقریبا 90 درصد کلیه گازهای گلخانه ای دنیا از جایی خارج از مرزهای آمریکا متصاعد می شوند. حتی اگر ما همین فردا تصاعد گازهای گلخانه ای آمریکا را به صفر برسانیم باز هم مساله سر جای خود باقیست.

این دستورات همچنین از سازمان های فدرال می خواهند برای پیامدهای تغییر اقلیم آماده شوند و دسترسی به اطلاعات در این زمینه را بهبود بخشند.

بایدن که سیاست استفاده از کلیه ابزارهای دولت برای مقابله با تغییر اقلیم را دنبال می نماید، به سازمان های مختلف دولتی دستور داده است فقط در پرتو بهترین داده و یافته های علمی تصمیم هایی متکی بر شواهد بگیرند.

منتقدان بایدن می گویند که ابتکارعمل های وی به بازار کار ضربه خواهد زد آن هم در زمانی که آمریکا به دلیل پاندمی کرونا با آمار بی سابقه بیکاری روبروست.

دستور هفته پیش بایدن برای متوقف کردن فرایند احداث خط لوله کی استون اکس ال برای انتقال نفت از کانادا به آمریکا با توفانی از انتقادها روبرو شد.

اما دولت بایدن سعی دارد با پرداختن به مساله ایجاد اشتغال از منتقدان سبقت بگیرد.

بایدن گفت: وقتی من به تغییر اقلیم فکر می کنم، اشتغال برایم تداعی می گردد. نوسازی شبکه آبرسانی، حمل و نقل، و زیرساخت های بخش انرژی برای مقابله با آثار شدید تغییر اقلیم به ایجاد میلیون ها شغل منجر خواهد شد.

براساس طرح بایدن، سازمان های فدرال باید فرصت های تازه برای نوآوری، تجاری کردن، و توسعه فناوری ها و زیرساخت های انرژی پاک را شناسایی نمایند.

این طرح خواهان ایجاد ابتکارعمل سپاه اقلیمی می گردد که به گفته مقام های دولت بایدن نسل تازه ای از آمریکایی ها را برای حفاظت و احیای زمین ها و منابع آب ملی به کار خواهد گرفت.

،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 896

به "بایدن برای مقابله با بحران اقلیمی یک رشته دستور اجرایی صادر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن برای مقابله با بحران اقلیمی یک رشته دستور اجرایی صادر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید