به جای پتک ترس، با امید دادن مردم را به رعایت شیوه نامه های بهداشتی دعوت کنیم

به گزارش مجله نازلارا، یک پیراپزشک گفت: نباید با پتک ترس مردم را به رعایت شیوه نامه ها مجبور کنیم بلکه باید با امید دادن آن ها را به رعایت کردن دعوت کنیم.

به جای پتک ترس، با امید دادن مردم را به رعایت شیوه نامه های بهداشتی دعوت کنیم

به گزارش خبرنگاران حسام الدین خضری اظهارکرد: پیشگیری از بیماری ها در جوامع مختلف می تواند آنقدر موثر باشد که هزینه های فکری و اقتصادی جامعه را به سمتی متفاوت و تازه پیش ببرد، به این صورت که به جای هزینه های درمانی، انرژی جوامع صرف پیشگیری شود و از بسیاری تهدیدها و آسیب ها جلوگیری کند.

وی توضیح داد: برای بیماری های مختلف پیشگیری مهم ترین مسئله مورد توجه است. ویروس کرونا امروزه دغدغه اصلی همه جوامع به ویژه ایران است و در مورد این بیماری هم مانند دیگر ویروس ها موضوع پیشگیری اهمیت به سزایی دارد که با سیاستگذاری صحیح می توان در این جهت گام های موثری برداشت.

این پیراپزشک اضافه کرد: افرادی که سیستم ایمنی کارا دارند و بدنشان به میزان کافی ایمن است، ریسک کمتری برای ابتلا به کرونا دارند بنابراین هرچه تلاش کنیم بدن سالمی داشته باشیم در همه بیماری ها آسیب پذیری کمتری خواهیم داشت که این مهم از طریق تغذیه مناسب و ورزش امکان پذیر می شود. اصلاح عادت های غلط در غذا خوردن و سبک زندگی ما را در برابر بیماری های مختلف از جمله کرونا مصون می کند.

خضری درباره خطرپذیری افراد با بیماری های زمینه ای اظهارکرد: متاسفانه در دوران کرونا بیشتر افرادی را از دست دادیم که سن بالا یا بیماری زمینه ای داشتند. فردی که بیماری اش با دارو از طریق پزشک متخصص تحت کنترل است ریسک بالاتری نسبت به افراد عادی برایش وجود ندارد. اگر هورمون ها و پارامترهای بدن انسان در رده و سطح طبیعی باشند چنین افرادی هم به میزان افراد عادی برای ابتلا به کرونا خطرپذیر هستند.

وی درخصوص تاثیرات روانی کرونا بر مردم توضیح داد: بیماری کووید19 باعث بیکاری بسیاری از افراد شد و از لحاظ اقتصادی آسیب هایی را به جوامع وارد کرد که در سال های آینده هم تاثیراتش ادامه دار خواهد بود. مردم به خاطر رعایت دستورالعمل ها در خانه ماندن و حضور نیافتن در مجامع را ترجیح می دهند که این موضوع فشار روانی زیادی را برایشان ایجاد کرده است.

این پیراپزشک ادامه داد: به نام یک پیراپزشک آموخته ام به جای اصطلاحات پزشکی باید برای افراد به زبان خودشان صحبت کنیم تا متوجه شوند. رسانه ها به دلیل پیچیدگی زیادشان با زندگی مردم می توانند تاثیر زیادی بر رفع افسردگی افراد داشته باشند. بیشتر رسانه ای ها و صاحبان رسانه تحصیلات پزشکی ندارند و پزشکان تحصیلات رسانه ای ندارند. به همین دلیل در اطلاع رسانی های کرونایی مشکلاتی به وجود می آید که نتایج مطلوب و مدنظرمان را ندارد. رسانه های خارجی را که می ءبینم تیترهای مرتبط با کرونا سخت و سنگین و تلخ نبوده اند که افسردگی ایجاد کند. نباید با پتک ترس مردم را به رعایت شیوه نامه ها مجبور کنیم بلکه باید با امید دادن آن ها را به رعایت کردن دعوت کنیم.

خضری تاکید کرد: سیاستگذاری سلامت مسئله ای چند بعدی و چند جانبه است. کشورهایی که برای سلامت مردم به صورت دقیق و پارامتریک سیاستگذاری و چشم انداز خوبی برای سلامت مردمشان تنظیم کرده اند مثل آلمان در این زمینه پیروز بوده اند.

وی خاطر نشان کرد: قصد کوچک نمایی ندارم اما بر اساس بررسی های من در گوگل خبرگزاری ها تیترهای زیادی درمورد واریانت مو منتشر کرده و به این موضوع پرداخته اند، درصورتی که در بحث مقالات گوگل هیچ مطلب علمی درباره این واریانت وجود نداشت.

این پیراپزشک در ادامه گفت: از دید محققی که آمار های دیگر کشورها را بررسی می کند و مقالات علمی می خواند تعیین می شود که مسئولان بهداشتی ایران باید تصمیم های درست تری درباره سلامت مردم می گرفتند. واریانت های تازه کرونا حتی اگر خطرناک هم باشد با مدیریت صحیح می توان آن را کنترل کرد. در کشورهای دیگر رکورد فوت با واریانت دلتا زده نشد و این نشان دهنده تاثیر مدیریت برکنترل است.

خضری که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، در سرانجام اظهارکرد: هورمون کورتیزول برای بدن خوب است اما اگر بیش از حد و به صورت مداوم در بدن ترشح شود، مشکلاتی را ایجاد می کند. با وسواس های زیاد و استرس کورتیزول بدن خود را افزایش می دهیم و با این هورمون به جنگ باکتری های مفید بدن خود هم می رویم. زمانی که در محیط های شلوغ حضور داریم زمانی لازم است دست خود را ضدعفونی کنیم که می خواهیم دستمان را به سمت راه های ورودی ویروس مثل چشم، بینی و دهانمان ببریم و در شرایط عادی لازم نیست مدام دستان خود را بی فایده ضد عفونی کنیم. این کار فقط استرسمان را افزایش می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1226

به "به جای پتک ترس، با امید دادن مردم را به رعایت شیوه نامه های بهداشتی دعوت کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به جای پتک ترس، با امید دادن مردم را به رعایت شیوه نامه های بهداشتی دعوت کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید