تجارت بین ایران و ارمنستان رو به رشد است

به گزارش مجله نازلارا، خبرنگاران- رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در ملاقات با معاون وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان از فرایند رو به رشد تجارت خارجی بین ایران و ارمنستان خبرداد.

تجارت بین ایران و ارمنستان رو به رشد است

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

حمید زادبوم در ملاقات با واروس سیمونیان معاون وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان با اشاره به پیشینه فرهنگی و تاریخی ایران و ارمنستان و مناسبات سیاسی عمیق و گرم دو کشور گفت: سازمان توسعه تجارت ایران آمادگی دارد تا اجلاس کارگروه مشترک صنعتی، معدنی و تجاری به منظور شناسایی دقیق موانع و مسائل پیش روی تجارت دوجانبه و اتخاذ تصمیمات مناسب و مؤثر جهت برطرف آنها برگزار گردد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، وی با تقدیر از همکاری طرف ارمنی برای برگزاری شایسته نمایشگاه اختصاصی ایران در ارمنستان در خردادماه امسال، تداوم برگزاری رویدادهای تجاری در قلمرو دو کشور و اعزام و پذیرش هیأت های تجاری را برای معرفی هرچه بهتر توانمندی های صادراتی و همچنین تبادل اطلاعات مربوط به نیازهای بازار دو طرف ضروری دانست.

معاون وزیر صمت همچنین برطرف موانع غیر تعرفه ای و کاهش هزینه های لجستیکی و حمل و نقلی را در کنار بسط دامنه شمول موافقت نامه تجارت ترجیحی میان ایران و اتحادیه مالی اوراسیا را عاملی مهم در افزایش سطح روابط تجاری دو کشور ارزیابی نمود و خواهان طرح این موضوعات در جلسات کارگروه مشترک شد.

معاون وزیر اقتصاد ارمنستان، نیز با استقبال از برگزاری هرچه سریع تر کارگروه مشترک صنعتی، معدنی و تجاری، آمادگی خود را برای انجام مذاکرات کارشناسی در جریان برگزاری نشست های کارگروه مشترک صنعت، معدن و تجارت بین دو کشور اظهار داشت.

معاون وزیر اقتصاد ارمنستان ضمن تاکید بر بهره گیری از ظرفیت های مغفول تجارت بین دو کشور، گفت: ارمنستان با توجه به عضویت در اتحادیه مالی اوراسیا و همچنین مرز مشترک زمینی با ایران، علاوه بر بازار هدف، به عنوان پل ارتباطی برای تجار ایرانی با اتحادیه اوراسیا محسوب می گردد و ضروری است فرصت های تجاری قابل دسترسی، ارزیابی و پیگیری گردد.

وی هم چنین در این نشست بر حمایت ارمنستان از انعقاد موافقت نامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا تاکید نمود.

خاطرنشان می سازد، بر اساس جدیدترین آمار اعلام شده از سوی دولت ارمنستان، ارزش تجارت دوجانبه این کشور با ایران در دوره چهار ماهه اول سال 2021 بیش از 136 میلیون دلار بوده که نشان از رشد 35 درصدی تجارت دو کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

در این مدت ارزش واردات کالایی ارمنستان از کشورمان با رشد مثبت 56 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2020، به بیش از حدود 114 میلیون دلار رسیده و ایران با تأمین 8 درصد از کل واردات کالایی ارمنستان، سومین کشور تأمین کننده واردات ارمنستان بعد از روسیه و چین بوده است.

هیأت بلند پایه ارمنی به ریاست واروس سیمونیان معاون وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان به همراه آرمن سیمونیان معاون وزیر مدیریت منطقه ای و زیر ساخت های ارمنستان و تنی چند از مدیران مالی دولت ارمنستان به تهران سفر نموده اند.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1137

به "تجارت بین ایران و ارمنستان رو به رشد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجارت بین ایران و ارمنستان رو به رشد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید