توصیه وزارت بهداشت و شرایط دارو و درمان مبتلایان آسم

به گزارش مجله نازلارا، رییس اداره بیماری های مزمن تنفسی وزارت بهداشت با اشاره به شرایط دارو و درمان مبتلایان به آلرژی و آسم، الزام برای آموزش های خود مراقبتی به بیماران تاکید داشتند و این موضوع را از سیاست های مهم سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت خواند.

توصیه وزارت بهداشت و شرایط دارو و درمان مبتلایان آسم

با اشاره به بیماری آسم و شرایط تأمین داروی این بیماران در شرایط تحریم ها گفت: تا به امروز هیچ گزارشی مبنی بر کمبود داروهای بیماران آسم و آلرژی گزارش نشده است. البته بخش زیادی از داروهای موردنیاز این بیماران در داخل کشور و به وسیله صنایع دارویی داخلی فراوری می گردد، به همین خاطر از این نظر آنچنان به داروهای خارجی وابسته نیستیم.

وی با تاکید بر لزوم تقویت مباحث آموزشی در اثرگذاری مثبت روند درمان بیماری گفت: درصد قابل توجهی از بیماران آسم و آلرژی نحوه صحیح استفاده از داروی استنشاقی را نمی دانند و بخشی از این اتفاق به دلیل ضعف آموزش پزشکان به بیماران و یا کم توجهی بیمار در استفاده صحیح دارو است که سبب می گردد از نقش مهم دارو در کنترل درمان خود غافل شوند.

نجمی ادامه داد: به طور مثال سال هاست، توصیه می کنیم که بیماران آسم، داروهای استنشاقی را به وسیله محفظه مخصوص استفاده نمایند، اما باز هم شاهدیم افراد به وسیله دهانی اقدام به مصرف اسپری می نمایند، در حالیکه وقتی از محفظه استفاده گردد دوز موثرتری که از دارو به ریه می رسد تا حدود پنج برابر افزایش می یابد. توانمندسازی بیمار برای از خود مراقبتی به وسیله اقدامات آموزشی یکی از اهداف وزارت بهداشت است. بیمار باید مراقبت از خود را در کنترل بیماری، مصرف دارو و پرهیز از قرارگیری در محیط هایی که عوامل آلرژن در آنجا زیاد است را بداند.

وی با بیان اینکه بحث آموزش از سوی سازمان بهداشت جهانی نیز سیاستی مهم تلقی می گردد، گفت: در سطح ملی و در سطح فردی آموزش از برنامه های اصلی وزارت بهداشت است. کنترل بیماری آسم برای گروه های در خطر مانند رانندگان و کارگران صنایع و سایر مردم مهم است.

رئیس اداره بیماری های مزمن تنفسی وزارت بهداشت، بحث مقاومت دارویی در بیماران آسم و آلرژی را آنچنان مطرح ندانست و اضافه کرد: در بعضی موارد شدت بیماری به جایی می رسد که شاید دیگر درمان های دارویی رایج پاسخ گو نباشد. در پزشکی به روند درمان آسم واژه پلکانی اطلاق می گردد؛ چراکه در صورت بهبود فرد، داروی تجویز شده کاهش و در صورت شدت بیماری، داروی تجویز شده کاهش می یابد و مانند آنتی بیوتیک ها پس از مدتی مصرف، مقاومت دارویی ایجاد نخواهد شد.

وی در مورد عوارض داروهای آسم و آلرژی که در آنها کورتن مصرف می گردد، گفت: امکان ابتلاء به پوکی استخوان و چاقی در دوزهای خوراکی این داروها دیده می گردد. دوز استنشاقی کورتن که در درمان آسم از آن استفاده می گردد، بسیار ناچیز بوده و امکان اینکه منجر به عوارض یاد شده گردد، کم است. بعلاوه موارد تزریقی داروهای کورتن دار که در آسم های شدید مصرف می گردد، می تواند عوارض یاد شده را قوت بخشد.

وی در سرانجام بیماری آسم را با ریشه ژنتیکی معرفی کرد و اضافه کرد: کسانی که سابقه فردی و خانوادگی ابتلا به آلرژی های فصلی، پوستی دارند، در معرض ابتلا به این بیماری هستند. آسم و آلرژی تحت تأثیر یک سری عوامل محیطی هم مانند گرد و خاک، گرده گیاهان، مواد شیمیایی، شوینده ها، موی حیوانات خانگی به وجود می آید، اما از همه مهمتر عوامل ژنتیکی است.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی
انتشار: 4 بهمن 1401 بروزرسانی: 4 بهمن 1401 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1634

به "توصیه وزارت بهداشت و شرایط دارو و درمان مبتلایان آسم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه وزارت بهداشت و شرایط دارو و درمان مبتلایان آسم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید