تکمیل طرح جامع پدافند غیرعامل استان ها تا خاتمه امسال

به گزارش مجله نازلارا، تهران (پانا) - رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور از تکمیل همه طرح های جامع پدافند غیرعامل استان ها تا پایان سال جاری خبر داد و گفت انتظار ما از مجموعه وزارت کشور و استانها این است که در برنامه ریزی های خود، طرح جامع پدافند استان را در اولویت اقدامات پدافندی خود قرار دهند.

تکمیل طرح جامع پدافند غیرعامل استان ها تا خاتمه امسال

به گزارش پایداری ملی، غلامرضا جلالی در نشست مشترک کمیته پدافند غیرعامل با استان ها که به صورت محدود و با رعایت شیوه نامه های مقابله با کرونا و به صورت ویدیوکنفرانسی برای تمامی شوراهای پدافند غیرعامل استان ها برگزار گشت با بیان اینکه تهدیدات پیش روی کشور به دلیل تحولات در حوزه های فناوری، الگوی جدیدی به خود گرفته است، گفت: این تغییرات لزوم نیاز به طرح های دفاعی جدیدی را در برابر تهدیدات ضروری می نماید.

وی با بیان اینکه در الگوی دفاع جامع نیازمند هم افزایی رویکردهای نظامی و غیرنظامی هستیم، شرح داد: بخشی از لایه های دفاعی در دفاع غیرنظامی و پدافند مردم محور خلاصه می شود که در این زمینه با استفاده از ظرفیت ها و ساختارهای وزارت کشور در قالب استانداری ها تلاش کردیم ساختارهای پدافند غیرعامل را در استانها متناسب با سطح مأموریت آنها تنظیم و تقویت کنیم.

سردار جلالی با بیان اینکه استانداران مسئول پدافند غیرعامل در استانها هستند، شرح داد: در راستای ساختارسازی از سال 92، در درجه نخست ساختارهای پدافند زیستی در استان ها ایجاد شد که خوشبختانه، استانها اقدامات خوبی انجام دادند و نشانه آن در کارنامه قابل قبول استانها در حوزه مقابله با کرونا مشهود بود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به ایجاد قرارگاه های پدافند پرتویی در استان های هسته ای کشور گفت: این قرارگاه ها، به عنوان سازوکاری برای مدیریت مقابله با تهدیدات ناشی از حوادث احتمالی مواد پرتوی و پیامدهای آن ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه نظامات عملیاتی پدافند غیرعامل که به تصویب کمیته دائمی پدافند غیرعامل رسیده است ما نظام پدافند شهری را ارائه کردیم، شرح داد: سند پدافند شهری در واقع برنامه دفاع از شهر و الگویی مدرن برای توسعه شهرها با لحاظ اصول امنیتی و دفاعی است.

سردار جلالی با اشاره به اینکه همچنین الگو و برنامه دفاع از مردم در شرایط تهدید و بحران در قالب نظام عملیاتی پدافند مردم محور تهیه و ابلاغ شده است، گفت: در این طرح، وظایف دستگاه های اجرایی در شرایط تهدید برای حفاظت از مردم و زیرساخت های حیاتی و تامین خدمات بیان شده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل همچنین از تصویب و ابلاغ نظام عملیاتی رزمایش ها و ایجاد، ارتقا و حفظ آمادگی ها در بخش غیرنظامی کشور خبر داد و اضافه نمود: این نظام عملیاتی با مطالعه دقیق طراحی و احصا شده که از طریق سلسله مراتب به استانها ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه اینها نشان می دهد که مسئولیت استانداران از نظر پدافند غیرعامل سنگین است، شرح داد: ما برای 31 استان طرح جامع پدافند استان را با موضوع استانداران طراحی کردیم که امسال تقریباً همه این طرح ها به نتیجه خواهد رسید. هم اکنون طرح جامع 18 استان تصویب و آماده شده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهار داشت: چارچوب کلی این طرح جامع شناسایی، تهدیدات و آسیب پذیری ها و مراکز پرخطر و وابستگی ها در استانهاست تا تهدیدات احصا و با طبقه بندی زیرساختهای حیاتی استانها، الگوی پدافند غیرعامل برای آنها تهیه شود.

وی متذکر شد: انتظار ما از مجموعه وزارت کشور و استانها این است که در برنامه ریزی های خود، طرح جامع پدافند استان را در اولویت اقدامات پدافندی خود قرار دهند.

همایش ملی پدافند غیرعامل صبح امروز در وزارت کشور با حضور سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار دکتر غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری برگزار گشت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 718

به "تکمیل طرح جامع پدافند غیرعامل استان ها تا خاتمه امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکمیل طرح جامع پدافند غیرعامل استان ها تا خاتمه امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید