حضور فیلم تازه کارگردان برنده اسکار در جشنواره جهانی فجر

به گزارش مجله نازلارا، فیلم سینمایی گزارش نهایی به کارگردانی ایشتوان سابو کارگردان برنده اسکار در سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درمی آید.

حضور فیلم تازه کارگردان برنده اسکار در جشنواره جهانی فجر

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از ستاد خبری سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، گزارش نهایی هجدهمین فیلم بلند ایشتوان سابو کارگردان مجارستانی است که برای حضور در سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر پذیرفته شده است.

سابو در ایران به واسطه سه فیلم مفیستو (1981 - برنده جایزه بهترین فیلم نامه و جایزه فیپرشی از جشنواره فیلم کن و اسکار بهترین فیلم خارجی زبان)، کلنل ردل (1985 - برنده جایزه هیئت داوران جشنواره فیلم کن، نامزد بهترین فیلم خارجی زبان اسکار و نامزد گلدن گلوب) و هانوسن (1988 - حضور در بخش مسابقه جشنواره کن، نامزد گلدن گلوب و نامزد بهترین فیلم خارجی زبان اسکار) شناخته شده است.

فیلم گزارش نهایی نخستین بار در بیست وپنجمین جشنواره فیلم تالین به نمایش درآمده و حالا در جشنواره جهانی فیلم فجر، روی پرده خواهد رفت.

این فیلم درباره یک متخصص قلب و عروق مشهور و بازنشسته است که برای ادامه کار درمانی، علی رغم تمایل همسرش به روستای محل تولد خود می رود و در آنجا درمان اهالی را آغاز می کند، اما مشکلاتی با اهالی خطرناک پیدا می کند و مجبور به مبارزه می شود.

سابو با همراهی بازیگر توانای فیلم یعنی کلاوس ماریا براندائر که همکار او در بسیاری از فیلم هایش بوده و هر 2 در سنین بازنشستگی به سر می برند، در گزارش نهایی تعریفی متفاوت از بازنشستگی ارائه داده است. اعتقاد او در این فیلم، متوقف نکردن کار در هر زمان از زندگی است و حضور او در هشتاد و سه سالگی در مقام کارگردان، بر زنده بودن سینما تاکید می کند. سابو در آخرین مصاحبه اش درباره این فیلم گفته است: اگر کسی همچنان دوست دارد، در آینده در کنار دیگران باشد، سینما باقی خواهد ماند.

دیگر فیلم های مطرح ایشتوان سابو عبارتند از عصر توهمات (1965 - برنده جایزه نخستین اثر برتر جشنواره فیلم لوکارنو)، پدر (1966 - برنده جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم لوکارنو و بهترین فیلم جشنواره فیلم مسکو)، شماره بیست و پنج خیابان آتش نشان (1973 - برنده جایزه بهترین فیلم و کلیسای جهانی جشنواره فیلم لوکارنو)، داستان های بوداپست (1977 - حضور در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن)، ایمان (1980 - برنده جایزه بهترین کارگردانی و اینترفیلم از جشنواره فیلم برلین)، ملاقات با ونوس (1991 - برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم ونیز)، امای عزیز، بوب نازنین (1992 - برنده جایزه بهترین کارگردانی و کلیسای جهانی جشنواره فیلم برلین) و زوننشاین (1999 - نامزد بهترین فیلم، بهترین کارگردان و بهترین موسیقی گلدن گلوب) و در (2012 - حضور در جشنواره فیلم مسکو).

سی وهشتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از 5 تا 12 خرداد 1400 به دبیری محمدمهدی عسگرپور در تهران برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1091

به "حضور فیلم تازه کارگردان برنده اسکار در جشنواره جهانی فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور فیلم تازه کارگردان برنده اسکار در جشنواره جهانی فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید