حفظ برجام با عقب نشینی آمریکا از جنگ اقتصادی با ایران میسر است

به گزارش مجله نازلارا، پروفسور پل پیلار، عضو شورای اطلاعات ملی آمریکا معتقد است دولت ترامپ باید از جنگ اقتصادی نامحدود خود علیه ایران عقب نشینی کند تا برجام باقی بماند.

حفظ برجام با عقب نشینی آمریکا از جنگ اقتصادی با ایران میسر است

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، پل پیلار، عضو شورای اطلاعات ملی آمریکا معتقد است دولت ترامپ باید از جنگ اقتصادی نامحدود خود علیه ایران عقب نشینی کند تا برجام باقی بماند. ایران کاهش تعهدات هسته ای خود در برجام را با توجه به عدم انجام تعهدات کشورهای اروپایی و غربی پس از خروج یکجانبه آمریکا عنوان کرده و گام چهارم کاهش تعهدات خود را به صورت رسمی اجرایی کرد. این در حالی است که از زمان کاهش تعهدات هسته ای ایران در برجام، مذاکراتی نیز با کشورهای اروپایی برای عادی سازی کانال های اقتصادی و مبادلات تجاری و انرژی ایران انجام شده، اما این مذاکرات تاکنون نتیجه ای در بر نداشته و بر همین اساس نیز تهران به صورت مرحله ای کاهش تعهدات خود را در چهار مرحله گذشته اعلام کرده، هرچند تهران همزمان بازگشت به تعهدات پیشین را درصورت انجام تعهدات متقابل کشورهای اروپایی امکان پذیر دانسته است. در گفت وگوی اختصاصی با پل پیلار، رئیس سابق بخش تحلیل عملیات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به بررسی این موضوع پرداخته شده که در ادامه آمده است. پل پیلار، از اساتید دانشگاه جرج تاون است و تاکنون مسئولیت های متعددی را برعهده داشته که از جمله آنها می توان به ریاست واحد تحلیل عملیات های سیا در شرق نزدیک، خلیج فارس و جنوب آسیا اشاره کرد. پیلار سابقه حضور در شورای اطلاعات ملی آمریکا را به عنوان یکی از اعضای اصلی آن نیز دارد.

سناتور تدکروز و سناتور لیندسی گراهام از مخالفان سرسخت توافق هسته ای ایران، پیش نویس قانونی را آماده کرده اند که خواستار لغو معافیت های هسته ای ایران از سوی آمریکاست. آیا فکر می کنید آنها برای انتها دادن به این چشم پوشی ها می توانند بر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا فشار وارد کنند؟

بسکمک از مردم نمی دانند که برخی از این چشم پوشی ها، امتیاز برای ایران یا به نفع ایران نیست، بلکه درعوض هدف منع گسترش سلاح های هسته ای، کمک به شکل گیری برنامه هسته ای ایران به گونه ای است که آن را برای اهداف نظامی کمتر مناسب می کند. بنابراین حتی افرادی که از احتمال وجود سلاح هسته ای ایران بسیار نگران هستند، باید از این چشم پوشی ها و همکاری های هسته ای غیرنظامی حمایت کنند. با این وجود، چون این واقعیت ها به خوبی درک نشده اند، برای سیاستمدارانی چون کروز و گراهام از لحاظ سیاسی بسیار آسان خواهد بود چنین فشارهایی را با موفقیت اعمال کنند.

طرفداران این قانون استدلال می کنند که انتها دادن به چشم پوشی ها، کار رئیس جمهور دموکرات را برای احیای برجام درصورت عدم انتخاب مجدد ترامپ در سال آینده سخت تر می کند. آیا با این نظر موافقید؟

هر چه ایالات متحده آمریکا - و در پاسخ به اقدامات آن، ایران- از شرایط برجام دور شوند، احیای توافق سخت تر خواهد بود. اما هیچ معیار واحدی وجود ندارد که نشان دهد احتمال بازگشت به انطباق با برجام از بین می رود. علاوه بر این، آنچه ممکن است انتها با حضور رئیس جمهور دموکرات احیا شود خود برجام نیست، بلکه چیزی بسیار شبیه آن است که به روش های خاصی اصلاح شده است.

ایران مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرده است. ارزیابی شما از واکنش ها به این گام چیست؟

واکنش ها، تقریبا مشابه واکنش های قبلی نسبت به کاهش تعهدات برجام توسط ایران بود. مهم ترین واکنش ها، واکنش دولت های اروپایی بود، زیرا کاهش تعهدات برجام توسط ایران باعث می شود خودداری کشورهای اروپایی از پیروی آمریکا در اعمال تحریم های اضافی علیه ایران دشوارتر شود.

طرف مقابل برای جلوگیری از انجام گام های دیگر ایران و به خطر انداختن برجام چه اقدامی می تواند انجام دهد؟

نیاز اساسی هنوز یکسان است، دولت ترامپ باید از جنگ اقتصادی نامحدود خود علیه ایران عقب نشینی کند. آمریکا باید قدمی بردارد که اهمیت اقتصادی واقعی و مثبت برای ایران دارد.

چرا اروپا تاکنون اقدام مناسبی برای جلوگیری از کاهش تعهدات ایران انجام نداده است؟

دولت های اروپایی تلاش کرده اند اقدامی انجام دهند، اما بخش خصوصی اروپا هنوز هم به شدت از تحریم های ایالات متحده آمریکا درصورت انجام تجارت با ایران وحشت دارد.

منبع : فرهیختگان

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 54

به "حفظ برجام با عقب نشینی آمریکا از جنگ اقتصادی با ایران میسر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفظ برجام با عقب نشینی آمریکا از جنگ اقتصادی با ایران میسر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید