سران 27 کشور اروپایی بر تعامل با روسیه برای احیای برجام تاکید کردند

به گزارش مجله نازلارا، ایرنا نوشت: رهبران 27 کشور اروپایی که برای شرکت در اجلاس شورای اروپا در بروکسل گردهم آمده اند با صدور بیانیه ای بر اهمیت همکاری و تعامل با دولت مسکو در مورد حوزه های مشترک المنافع از جمله احیای برجام تاکید کردند.

سران 27 کشور اروپایی بر تعامل با روسیه برای احیای برجام تاکید کردند

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد آمده است: شورای اروپا آمادگی دارد تا به صورت گزینشی در زمینه منافع اتحادیه با روسیه تعامل کند. بدین وسیله از کمیسیون و نماینده عالی اروپا (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) می خواهد با نگاه به همکاری درباره موضوعاتی چون تغییرات آب و هوایی، محیط زیست، مسائل سیاست خارجی و چندجانبه مانند برجام، سوریه و لیبی طرح خود را ارائه کند.

این بیانیه می افزاید که شورای اروپا اشکال مختلف و شروط گفت وگو با روسیه را در نشست بعدی آنالیز خواهد نمود.

پیشتر کمیسیون اروپا با ارائه یک سند پیشنهادی درباره آینده روابط با مسکو، تاکید نموده بود که به رغم اختلاف نظرهای موجود با دولت روسیه، دو طرف باید در زمینه طیف مختلفی از چالش های بین المللی از جمله احیای برجام تعامل نمایند.

این سند که یک نسخه آن تحت عنوان پیشنهاد درباره آیند راستا روابط با روسیه در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شده و بر سه اصل فاصله گیری، بازدارندگی و تعامل پایدار است تصریح می نماید: اتحادیه اروپا برای اینکه منافع خود را از پیش ببرد باید بتواند با روسیه در خصوص چالش های کلیدی تعامل کند.

سند یادشده می افزاید که همه گیری کرونا بیان گر تعامل سازنده دو طرف در زمینه بهداشت عمومی بود و لازم است که ما در خصوص مقابله با تغییرات اقلیمی و سایر مسائل زیست محیطی گفت وگوهای نزدیکی با روسیه داشته باشیم.

این سند پیشنهاد توسعه تعاملات فنی با دولت مسکو را مطرح و تاکید نموده که همکاری در زمینه جلوگیری از بروز درگیری در سطح منطقه و دنیا از ایران و خاورمیانه تا افغانستان، مقابله با تروریسم و عدم اشاعه تسلیحات اتمی امری لازم است.

دیپلمات های ارشد گروه 1+4 و ایران طی نزدیک به سه ماه گذشته در وین گردهم آمده اند تا توافق هسته ای ایران را که آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد احیا نمایند. در جریان آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، هیات ها ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های اجرا شده برای احیای برجام، بار دیگر بر عزم و جدیت خود برای پیگیری فرایند گفت وگوها با هدف یافتن راهکار هایی برای چند موضوعی که هنوز حل و فصل نشده اند تاکید کردند.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید که اتحادیه اروپا و مسکو باید بتوانند در زمینه منافع مشترک با یکدیگر همکاری نمایند. او هفته گذشته در جمع خبرنگاران با بیان اینکه روابط دو طرف در مقطع کنونی به پایین ترین حد رسیده است خاطر نشان کرد: هدف ما باید پیدا کردن راه هایی برای تغییر تدریجی شرایط به سمت یک رابطه پایدار و قابل پیش بینی باشد. بورل توضیح داد سند یادشده به صورت هم زمان پیشنهاد عقب راندن، مهار و تعامل با روسیه را بر پایه یک رویکرد عمل گرایانه ارائه می دهد.

روابط روسیه با غرب تیره شده است و مسکو در پاسخ به اخراج دیپلمات های خود، دیپلمات های کشورهای آمریکا، چک، لهستان و بلغارستان را اخراج نموده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا از سال 2014 تا کنون دهها بسته تحریم های اقتصادی و اقتصادی در خصوص روسیه وضع نموده اند و این اقدامات برای فشار بر رهبری روسیه همچنان ادامه دارد.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1132

به "سران 27 کشور اروپایی بر تعامل با روسیه برای احیای برجام تاکید کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سران 27 کشور اروپایی بر تعامل با روسیه برای احیای برجام تاکید کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید