راه سخت ریشه کن کردن فقر، دولت نباید از مبارزه با فساد غافل شود

به گزارش مجله نازلارا، به گزارش خبرنگاران، به فاصله دو ماه و پنج روز، رئیس جمهور و وزیر رفاهش بر یک نکته تکید کردند: از فقر نباید اثری باقی بماند.

راه سخت ریشه کن کردن فقر، دولت نباید از مبارزه با فساد غافل شود

مرتبه اول پنجم اسفند ماه سال گذشته بود. ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم در حاشیه جلسه شورای عالی رفاه، دستور مبارزه با فقر را صادر کرد و به فاصله چند روز بعد برای تحقق این مهم از کمیته امداد نیز کمک گرفت.

مرتبه دوم، شامگاه دیروز بود. این بار حجت الله عبدالملکی در حاشیه یکی از برنامه های هفته کارگر گفت که تا انتها سال اثری از فقر باقی نخواهد ماند.

مبارزه با فقر و محو آن درحالی به هدف مشترک رئیس جمهور و وزیر رفاهش تبدیل شده است که در گزارش های رسمی هیچ اثری از آمارهای مرتبط با فقر نیست. با این حال، اتفاقاتی مثل پرداخت سه نوبت یارانه مناسبتی از سوی دولت نشان می دهد. وضع اقتصادی جامعه خراب تر از حد تصوراست.

بالابودن سطح تقاضا عمومی برای دریافت یارانه های نقدی

واکنش های اعتراض گونه نسبت به نحوه توزیع یارانه 150 هزار تومانی بیست و دوم بهمن، عید نوروز و ماه رمضان گویای این حقیقت تلخ بود که سایه فقر اقتصادی بیش از هر زمان دیگری بر سر جامعه سنگینی می کند.

در دو ماه و اندی که از صدور دستور ریشه کن شدن فقر می گذرد. اتفاق خاصی که بتوان آن را برداشتن قدمی در جهت محو فقر دانست، نیفتاده است.

پرداخت سه نوبت یارانه مناسبتی، افزایش مستمری مددجویان و بازنشستگان، حقوق کارمندان و دستمزد کارگران و در نهایت جدی شدن احتمال دادن سهام عدالت به جاماندگان از جمله مهمترین اقدامات دولت در جهت بهبود شرایط معیشتی مردم بوده است.

در مقابل این اقدمات اما گزارش مرکز آمار نشان می دهد: تنها در یک ماه اول سال 1401 نرخ تورم مواد غذایی تا 50 درصد زیاد شده است.

از کنار هم قرار گرفتن مجموع این وقایع و نقل قولها، به نظر می رسد دولت سیزدهم راه دشواری برای مبارزه با فقر دارد.

ریشه کنی فقر از توجه به محرومان و مبازره با فساد

مصطفی شریف، اقتصاددان حوزه توسعه نیز با تایید این دشواری به خبرنگاران می گوید: فقر نتیجه دیروز و امروز نیست، این اتفاق نتیجه انباشتی از اشتباهات گذشته است که با نگاه توسعه صورت گرفت.

وی ادامه می دهد: نگاهی به برنامه های توسعه گذشته بیندازیم، بر روی کاغذ همه چیز خوب به نظر می رسد اما در عمل امروز ما با روستاهای خالی از سکنه و منطقه ها پرجمعیت حاشیه روبرو هستیم.

به باور شریف دولت برای مبارزه با فقر تمرکز خود را متوجه روستاها و منطقه ها حاشیه ای کند. منطقه های که توده های مردم در جستجوی زندگی بهتر به آنجا کوچ کرده اند و حالا در معرض آسیب های گوناگون اجتماعی هستند.

وی می گوید: البته که دولت برای فقرزدایی راه دشواری در پیش دارد. وضع اقتصادی مردم مساعد نیست. باید کرامت حفظ و تامین شود. این کار نه با دادن یارانه و بسته معیشتی که ایجاد شغل و محل درآمد کافی و دسترسی به خدمات عمومی انجام می شود.

وی در انتها می گوید: علاوه براین دولت باید برای مقابله با فساد هم آستین بالا بزند. مردم از هر طبقه و دهکی که باشند شاهد فساد و سوء استفاده هستند. برای همین دولت باید درکنار فقرزدایی برای مبارزه با فساد هم چاره ای عاجل کند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 27 خرداد 1401 بروزرسانی: 27 خرداد 1401 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1504

به "راه سخت ریشه کن کردن فقر، دولت نباید از مبارزه با فساد غافل شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه سخت ریشه کن کردن فقر، دولت نباید از مبارزه با فساد غافل شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید