روسیه از طرح ایران استقبال کرد

به گزارش مجله نازلارا، ایرنا نوشت: معاون وزیر امور خارجه روسیه بیان کرد: مسکو از طرح امنیتی ایران با عنوان صلح هرمز حمایت می نماید.

روسیه از طرح ایران استقبال کرد

سرگئی ریابکوف روز آدینه در کنفرانس خبری در حاشیه کنفرانس عدم اشاعه در هتل لوته مسکو این مطلب را بیان نمود.

وی اضافه کرد: چرا که طرح ایران تمامی کشورهای منطقه را در برمی گیرد و روسیه نیز همزمان با مقامات کشورهای منطقه برای اجرای طرح امنیتی خود برای خلیج فارس ارتباط دارد.

روسیه به تازگی در راستای کاهش تنش ها در خلیج فارس، طرح امنیتی گروهی خلیج فارس را ارایه داده است که هدف آن ایجاد سازمان امنیتی در منطقه با مشارکت همسایگان و نظارت اعضای دائم شورای امنیت است و هدف اصلی آن خارج شدن نیروهای فرامنطقه ای از خلیج فارس (یخوانید آمریکا) عنوان شده است.

طرح روس ها از آنجا که بر عدم مداخله کشورهای فرامنطقه ای در امور خلیج فارس تاکید دارد شباهت های زیادی به طرح صلح هرمز دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران دارد که چندی پیش مطرح شد و به تازگی نامه آن به رهبران کشورهای همسایه ارسال شد.

صاحبنظران معتقدند که نامه اخیر رئیس جمهوری خطاب به رهبران کشورهای همسایه ادامه راهبرد همیشگی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس جهت تحقق امنیت جمعی با حضور بازیگران منطقه به دور از مداخله قدرت های فرامنطقه ای است.

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری روز دوشنبه 13 آبان با اشاره به نامه روحانی گفت: این نامه ها خطاب به سران عربستان سعودی و بحرین نگاشته شده، دولت همیشه تاکید داشته که به دنبال صلح و ثبات در منطقه است. همین رویکرد جان مایه نگارش نامه به پادشاهان دو کشور عربستان و بحرین بود.

ربیعی، با اشاره به ظرفیت های ایران در منطقه خاورمیانه، تاکید نمود: ایران دارای منافع زیادی در منطقه است و بازار کشورهای منطقه، بازاری است که می تواند اقتصاد مردم منطقه را پویا و فعال کند.

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز شنبه یازدهم آبان ماه ضمن تایید ارسال متن کامل نامه طرح پویش صلح هرمز رئیس جمهوری اسلامی ایران به سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و عراق گفت: این امر نشان دهنده جدیت جمهوری اسلامی ایران و اهمیت دادن به کشورهای منطقه در تامین ثبات و امنیت در منطقه خلیج فارس است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 39

به "روسیه از طرح ایران استقبال کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه از طرح ایران استقبال کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید