شورای حقوق بشر سازمان ملل خواهان جبران خسارت نژادپرستی شد

به گزارش مجله نازلارا، کمیسیونر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل با انتشار گزارشی تاکید نمود که جبران خسارت، راهی برای رسیدگی به نژادپرستی علیه سیاه پوستان است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل خواهان جبران خسارت نژادپرستی شد

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، قتل جورج فلوید در سال گذشته یک کاتالیست غیرمنتظره برای شرایط کنونی روابط نژادی، نه تنها در آمریکا بلکه در سراسر دنیا شد. شرایط مرگ او موجب انتشار گزارش رئیس حقوق بشر سازمان ملل متحد شد که از کشورها خواسته بود تا برای نژادپرستی ضد سیاهپوستان و انجام اصلاحاتی به وسیله ابزارهای مختلف، به ویژه پرداخت غرامت، بیشتر کوشش نمایند.

براساس ان.بی.سی نیوز، گزارش میچل باچله، کمیسیونر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل مرگ 190 تن بر اثر تیراندازی پلیس را آنالیز کرد تا نشان دهد افسران پلیس عمدتا بابت نقض حقوق بشر علیه سیاهپوستان جوابگو نمی شوند. این گزارش سال گذشته پس از انتشار ویدیویی از فلوید که به دست درک شووین، افسر پلیس سفیدپوست مینه سوتا به قتل رسید، به مرحله اجرا عایدی. این گزارش فقط محدود به ایالات متحده نبود و به مسائل نژادپرستی سیستماتیک در کشورهای نظیر برزیل، کانادا، فرانسه و کشورهای دیگر هم پرداخته است.

مونا ریشماوی، که رهبری یک واحد ضد تبعیض در دفتر حقوق بشری سازمان ملل را بر عهده دارد، در یک کنفرانس خبری گفت: ما حتی یک کشور را هم نیافتیم که کاملا با گذشته کنار آمده باشد یا به طور جامع به تاثیرات در زندگی امروز مردمان آفریقایی تبار پرداخته باشد. بنابراین، پیغام ما این است که این شرایط غیر قابل قبول به تعداد می آید.

هدف از انجام این گزارش، سرعت دریافت کشورها در سرانجام دادن به بی عدالتی نژادی، سرانجام دادن به مصونیت برای پلیس های متخلف، تضمین شنیده شدن صدای مردمان آفریقایی تبار و کسانی که ضد نژادپرستی سخن می گویند، روبرو با اشتباهات در گذشته به وسیله جوابگویی و جبران خسارت است.

میچل باچله در سخنانی ویدیویی گفت: من از همه کشورها می خواهم تا دست از انکار بردارند و ریشه کن کردن نژادپرستی را شروع نمایند، به مصونیت ها سرانجام داده و اعتمادسازی نمایند، به صدای مردمان آفریقایی تبار گوش نموده و با وقایع گذشته روبرو شوند و غرامت پرداخت نمایند.

با این حال باچله گفت که غرامت اقتصادی به تنهایی کافی نیست و این بخشی از مجموعه اقدامات برای یاری به اصلاح یا جبران بی عدالتی ها خواهد بود. او تاکید نمود: جبران خسارت فقط نباید خسارت اقتصادی تلقی گردد و باید شامل جبران، توانبخشی، اذعان به بی عدالتی ها، عذرخواهی، یادبود، اصلاحات آموزشی و تضمین های دیگر باشد که این بی عدالتی ها دیگر تکرار نگردد.، ایسنا

انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1148

به "شورای حقوق بشر سازمان ملل خواهان جبران خسارت نژادپرستی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای حقوق بشر سازمان ملل خواهان جبران خسارت نژادپرستی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید