طراحی حسگر نانویی برای تشخیص بیماری های صعب العلاج

به گزارش مجله نازلارا، محققان پیروز به طراحی حسگری شدند که با استفاده از نانوذرات طلا ساخته شده است و می تواند بیماری های صعب العلاج را شناسایی کند.

طراحی حسگر نانویی برای تشخیص بیماری های صعب العلاج

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، ائمه باقری حشکوایی، مجری طرح ساخت آپتا حسگرهای مبتنی بر نانو ساختار طلا برای اندازه گیری و گزینش بعضی ترکیبات زیستی و دارویی، گفت: پیروز شدیم با فناوری نانو حسگرهایی را برای تشخیص بیماری های صعب العلاج از جمله سرطان طراحی کنیم.

وی با بیان این که این حسگرها مبنی بر نانوساختار هستند، اعلام کرد: این حسگر طراحی شده را برای تشخیص سرطان روده بزرگ تست کردیم و نتیجه آن خوب بود.

برگزیده جشنواره بین المللی خوارزمی با بیان این که این حسگر نمونه خارجی ندارد، اضافه نمود: از نانوذرات طلا برای ساخت این حسگر استفاده کردیم. ساخت این حسگر هزینه زیادی نداشت و فراوری آن نیز هزینه بر نخواهد بود.

باقری شرح داد: آپتامرها، نوکلئیک اسیدهای تک رشته ای اند که با تمایل و برگزیدگی بالا به گستره وسیعی از مولکول های هدف متصل می شوند. از این رو، آپتامرها به عنوان یک نوع جدید از لایه های تشخیص زیستی در زیست حسگرها برای تشخیص مولکول های کوچک و سلول کامل به کار گرفته شده اند.

این محقق گفت: در این طرح، با استفاده از آپتامرهای اختصاصی، نانوذرات و نانوساختارها، آپتاحسگرهای الکتروشیمیایی برای بعضی از ترکیبات دارویی مانند کلرامفنیکل، اپیرو بی سین و ترکیبات مهم بیولوژیکی مانند تریپتوفان (نمونه هایی از مولکول های کوچک) و سلول سرطانی روده بزرگ CT-26 (نمونه ای از سلول های کامل) به عنوان آنالیت های هدف طراحی گردد.

وی در مورد روش کار خود برای ساخت این حسگر توضیح داد: به این منظور با تثبیت آپتامرهای شناخته شده روی سطح الکترود، آپتاحسگرهای الکتروشیمیایی برای این گونه های آزمایشی طراحی شد. نوع بستر الکترودی بر مبنای نانو ساختارها، چگونگی تثبیت آپتامر و همچنین شیوه ایجاد علامت تجزیه ای و تشخیص از جمله مواردی است که در این پروژه مورد آنالیز و توسعه نهاده شده است.

باقری یادآور شد: با توجه به افق های جدید در زمینه به کارگیری نانو مواد در افزایش کارایی زیست حسگرها، امکان استفاده از آنها هم در مرحله تشخیص الکتروشیمیایی و هم برای تقویت موثر علامت تجزیه ای مورد مطالعه نهاده شد.

به گفته این محقق، از روش های مختلف تصویربرداری و طیف بینی برای مطالعه آپتاحسگر تهیه شده و از فنون مختلف الکتروشیمی تجزیه ای نظیر روش های متفاوت ولتامتری و طیف بینی امپدانس الکتروشیمیایی برای تشخیص و اندازه گیری گونه های آزمایشی استفاده شد.

وی ادامه داد: امیدواریم کشور ما به آن مرحله ای برسد که از این حسگرها به عنوان یک تست در مراکز درمانی استفاده کنیم تا از شیوع بیماری های صعب العلاج پیشگیری کنیم.

باقری با بیان این که این طرح ثبت اختراع و نهایی شده است، گفت: برای تشخیص هر بیماری از پروب های خاصی استفاده می کنیم تا آن را تشخیص بدهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 122

به "طراحی حسگر نانویی برای تشخیص بیماری های صعب العلاج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی حسگر نانویی برای تشخیص بیماری های صعب العلاج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید