دلیل از بین رفتن 40 درصد از نخل های خوزستان

به گزارش مجله نازلارا، نایب رییس اتاق بازرگانی اهواز گفت: 40 درصد از نخل های خوزستان به دلیل کمبود آب از بین رفته اند. کمبود آب باعث افزایش شوری آب شده و خرما هم طعم خوبی نمی گیرد، این موضوع از کیفیت محصول ما کم نموده، در بازار رقابت ضعیف می شویم و مشتری ضعیف سمت ما می آید.

دلیل از بین رفتن 40 درصد از نخل های خوزستان

سید سلطان حسینی امین در تبادل نظر با ایلنا در خصوص تاثیر کمبود آب خوزستان بر تجارت این منطقه اظهار کرد: مشکل کمبود آب از ابعاد مختلفی می تواند در تجارت ما به خصوص در حوزه کشاورزی تاثیر بگذارد. با کمبود آب محصولاتی که صادراتی هستند ضعیف می شوند. برای مثال 40 درصد از نخل های خوزستان به دلیل کمبود آب از بین رفته اند. کمبود آب باعث افزایش شوری آب شده و خرما هم طعم خوبی نمی گیرد، این موضوع از کیفیت محصول ما کم نموده، در بازار رقابت ضعیف می شویم و مشتری ضعیف سمت ما می آید. خرمای خوزستان به 40 کشور صادر می گردد، 70 تا 80 درصد از خرمای ایران مربوط به خوزستان است. ممکن است با برند های دیگری صادر گردد، اما مربوط به خوزستان می شوند.

وی اضافه کرد: مسئله آب از نظر روانی هم تاثیرگذار است. برای مثال در خصوص اصفهان، بسیاری از تجاری که با این شهر تجارت می کردند بعد از مسائل به وجود آمده از این کار امتناع می نمایند. هر اتفاق این چنینی روی خرید و فروش و امنیت خریدار و فروشنده تاثیر می گذارد. کمبود آب تاثیرات مختلفی در همه ابعاد زندگی ما از جمله ابعاد شهری، ملی، جمعی و فردی دارد.

نایب رییس اتاق بازرگانی اهواز توضیح داد: شاید کمبود آب حدود 10 درصد روی کیفیت محصولات ما تاثیر گذاشته، اما فراتر از آن موضوع روابط سیاسی است که صادرات ما را روز به روز کمتر می نماید، درصد بالایی از روابط بین المللی را باید در روابط سیاسی جستجو کرد.

وی بعلاوه بیان نمود: باید یک برنامه در سطح ملی که نظم و نظارت کافی داشته باشد طراحی گردد تا بتواند مشکل آب را حل نماید. ما الگوی کشت درستی در کشور نداریم و دولت باید به طور جدی برنامه ریزی داشته باشند و واقعا افراد دلسوز روی کار بیایند نه اینطور که فقط به دلیل حضور یک فرد در یک حزب، بدون هیچ دانشی روی کار بیاید.

عضو اتاق بازرگانی ایران توضیح داد: مشکل ما بی برنامگی و بی نظمی در مدیریت است. ایران ثروت زیادی دارد، خوزستان جزو 4 سرزمین طلایی جهان است، اما بی برنامگی شرایط را بسیار بد نموده است. من فکر می کنم که اراده ای برای حل این مشکل ندارند چراکه اگر قرار بر حل مشکل بود با افراد متخصص باید این کار را می کردند نه اینکه مباحث سیاسی در میان باشد.

حسینی امین اضافه کرد: امروز رویکرد کشاورزی در همه جهان این است که حتی مسائل صنعتی را در خدمت کشاورزی ارگانیک می گیرند، اما متاسفانه ما هنوز برنامه ای نداریم. امیدوایم که هرچه زودتر این مسائل حل گردد یا صراحتا با مردم سخن گفته گردد و علل کمبود آب تشریح گردد. این موضوع از لحاظ روانی به کشاورز، صنعتگر، معدن کار و... فشار می آورد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1381

به "دلیل از بین رفتن 40 درصد از نخل های خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل از بین رفتن 40 درصد از نخل های خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید