فضانگهدارنده ها به جای دندان های شیری

به گزارش مجله نازلارا، دندان های شیری برخلاف نظر خیلی ها بی ارزش نیستند بلکه به کوچولوها یاری می نمایند غذا بخورند و شیرین زبانی نمایند بنابراین وقتی یک یا تعدادی از دندان های شیری پیش از موعد در اثر پوسیدگی و یا ضربه از دست می فرایند باید به فکر جایگزین کردن آنها و حفظ فضای آنها باشیم...

فضانگهدارنده ها به جای دندان های شیری

فضانگهدارنده ها به جای دندان های شیری

ترجمه: فخرناز لطفیان

دندان های شیری برخلاف نظر خیلی ها بی ارزش نیستند بلکه به کوچولوها یاری می کنند غذا بخورند و شیرین زبانی کنند بنابراین وقتی یک یا تعدادی از دندان های شیری پیش از موعد در اثر پوسیدگی و یا ضربه از دست می فرایند باید به فکر جایگزین کردن آنها و حفظ فضای آنها باشیم...

یک دندان شیری معمولاً تا زمانی در جای خود می ماند که دندان دایمی جانشین آن آغاز به رویش کرده و آن را به طرف خارج هل داده و جایش را بگیرد. متأسفانه بعضی از بچه ها به دلایلی چون ضربه، شکستگی و پوسیدگی دندان هایشان را زود از دست می دهند. در این مواقع کاربرد وسایلی به نام فضا نگهدار به جای آن توصیه می گردد تا از دست دادن فضا برای رویش دندان های دایمی واقع در زیر آنها و نهایتاً مسائل ارتودنسی در آینده جلوگیری گردد. توصیه می گردد دندان های شیری تا حدامکان ترمیم و نگهداری شوند.

دردسرهای بی دندانی کوچولوها

اگر یک یا چند دندان شیری زود از دست داده شوند دندان های کناری آنها ممکن است خم شده و یا به داخل فضای حاصله حرکت کنند. در ضمنً دندان های موجود در فک مقابل هم ممکن است به سمت آن فضای خالی حرکت کنند. وقتی که دندان ها فضای حاصل از کشیده شدن دندان شیری را پر و اشغال نمودند، دیگر جایی برای رویش دندان دایمی جانشین آن که قرار است چند سال بعد رویش نماید باقی نمی ماند و ناچاراً یا نهفته به جای مانده و یا کج درآمده و ردیف دندان ها را به هم می زند و احتیاج به درمان ارتودنسی پیش می آید.

فضا نگهدارنده ها وارد می شوند

فضا نگهدارنده ها اسباب های کوچکی هستند که از فلز یا مواد پلاستیکی ساخته شده و به خوبی با دهان بیمار تطابق می یابند. بیشتر بچه ها ظرف چند روز اول با آن خود را وفق داده و به آن عادت می کنند. فضا نگهدارنده ها باعث نگهداری و حفظ فضای حاصل از کشیدن دندان های شیری با ممانعت از حرکت دندان های کناری به داخل آن می شوند و نهایتاً دندان دایمی جانشین شونده در سن مناسب و در جای خود رویش می نماید. استفاده از این دستگاه ها به منظور حفظ فضا، برای بچه ها بسیار راحت تر و قابل قبول تر خواهد بود تا اینکه بعداً مجبور باشند با استفاده از دستگاه های ارتودنسی دندان ها به جای خود راهنمایی شوند.

توصیه هایی برای والدین

دندانپزشکان اطفال چهار توصیه و قانون برای مراقبت از این دستگاه ها دارند:

1) عدم استفاده از شیرینی جات چسبنده و کشدار و جویدن آدامس

2) فشار وارد نکردن و یا عدم تکان دادن آن با انگشت یا زبان

3) تمیز نگهداشتن آنها با مسواک

4) معاینات منظم دندانپزشکی

روکش کردن دندان های شیری

این روکش های فولادی زنگ نزن به رنگ فلزی بوده و در موارد خاص با توجه به نظر دندانپزشک تجویز می شوند:ترمیم دندان های شیری یا دایمی جوان با ضایعات پوسیدگی وسیع، ترمیم دندان های با ناهنجاری ارثی، ترمیم پس از درمان ریشه دندان شیری یا دایمی که خطر شکستگی ساختمان تاج به جای مانده زیاد است، ترمیم دندان شکسته و ترمیم دندان ها در افراد ناتوان یا کسانی که بهداشت دهانی فوق العاده ضعیفی دارند واحتمال دارد سایر مواد در دهان آنها با شکست روبه رو گردد. روکش با مواد سمانی خاص به دندان چسبانده می گردد و وجود آن هیچ مسئله ای در لق شدن دندان شیری و رویش جانشین دایمی آن ایجاد نمی نماید. در صورتی که روکش لق شده بود، بلافاصله به دندانپزشک مراجعه نمایید تا مجدداً آن را با دندان تطابق داده و سمان کند. گفتنی است که بلع احتمالی روکش بسیار نادر بوده و در صورت وقوع معمولاً بدون هیچ مسئله ای در عرض 7 تا10 روز دفع می گردد.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1246

به "فضانگهدارنده ها به جای دندان های شیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضانگهدارنده ها به جای دندان های شیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید