نکاتی درباره نگهداری از بیماران دارای کرونا در خانه

به گزارش مجله نازلارا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران جزئیاتی را درباره نگهداری از بیماران مبتلا به کرونا در خانه بیان نموده اند.

نکاتی درباره نگهداری از بیماران دارای کرونا در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش مجله نازلارا از ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با انتشار مطلبی نکاتی را در مورد مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا مطرح کردند. آن ها می گویند: بهتر است بیمار مبتلا به کووید 19 در یک اتاق مجزا از سایر افراد خانه مراقبت گردد. اتاقی که بیمار در آن مراقبت می گردد، باید تهویه مناسب داشته باشد و در و پنجره آن باز باشد. همچنین حرکت بیمار در منزل محدود و حداقل گردد.

بهتر است فضاهای مشترک مانند حمام و سرویس بهداشتی فرد مبتلا از سایر اعضای خانواده جدا گردد. در صورتی که امکان این کار وجود ندارد این فضاها از تهویه مناسب برخوردار باشند. سایر اعضای خانواده در اتاق دیگری باشند و در صورت عدم امکان حداقل دو متر با فرد بیمار فاصله داشته باشند. این نکته باید در مورد سایر اعضای خانواده که در معرض خطر بیماری کووید 19 هستند (مانند افراد مسن یا افراد دارای بیماری های زمینه ای) بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

به طور کلی پیشنهاد می گردد حداقل موارد زیر برای مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در منزل وجود داشته باشد:

ماسک های ساده (جراحی) یک بار مصرف - دستکش یک بار مصرف -سطل زباله دردار و کیسه های زباله یک بار مصرف- عینک محافظت از چشم-حوله های کاغذی یک بار مصرف- دماسنج طبی- داروهای تب بر مثل استامینوفن(پاراستامول)- مایع ضدعفونی نماینده حاوی الکل 70 درصد- صابون برای شست وشوی دست- مایع ظرفشویی و لباسشویی- دستمال مرطوب الکلی و مایع سفیدنماینده (هیپوکلریت سدیم پنج درصد) و یک ظرف جداگانه برای رقیق سازی (یک درصد سفیدنماینده به 9 درصد آب).

این محققان توصیه نموده اند فرد مراقبت نماینده از بیمار دارای کووید 19 نیز نکاتی را رعایت نمایند مثلا تعداد مراقبان از بیمار مبتلا به کووید 19 تا حد امکان محدود گردد و شخصی که این کار را انجام می دهد خود از سلامت کافی برخوردار بوده و بیماری زمینه ای نداشته باشد. مراقبت نماینده باید بعد از هر گونه تماس با بیمار یا محیطی که بیمار در آن حضور دارد، قبل و بعد از تهیه غذا، بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و هر زمان که دست ها کثیف به نظر می رسند، دست های خود را با آب و صابون بشوید.

علاوه بر آن، فرد مراقبت نماینده از بیمار دارای کووید 19 هنگام شستن دست ها با آب و صابون، بهتر است از دستمال کاغذی برای خشک کردن دست استفاده کند. در غیر این صورت استفاده از حوله تمیز نیز امکان پذیر است به شرط آن که آن را مرتب تعویض نموده و شست وشو دهند. بیمار باید در ظروف شخصی غذا بخورد و پس از هر بار غذا خوردن ظروف بیمار باید به طور کامل شسته گردد.

ملحفه یا پتوی مورد استفاده برای بیمار نیز باید از سایر اعضای خانواده مجزا باشد. مراقبت نماینده باید در نظر داشته باشد که از تماس مستقیم با مایعات بدن، به خصوص ترشحات دهان، بینی و مدفوع بیمار خودداری کند و در صورت ضرورت تماس، حتما از دستکش و ماسک یک بار مصرف استفاده کند.

مراقبت نماینده از بیمار کووید 19 با علائم خفیف نیز باید نکاتی را رعایت کند مثلا سعی کند از بقیه افراد خانواده جدا باشد چون ممکن است ناقل بیماری باشد. بیمار نیز باید از ماسک پزشکی استفاده کند. با این حال اگر نمی تواند ماسک را تحمل کند باید حتما در هنگام سرفه یا عطسه، جلوی دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی بپوشاند و سپس دستمال را به طور مناسب دور بیندازد و دست ها را با آب و صابون بشوید.

برای دور انداختن ماسک استفاده شده، باید ضمن خودداری از دست زدن به قسمت جلوی ماسک، آن را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار داده و پس از بستن کیسه در داخل سطل زباله دردار انداخته گردد و بلافاصله دست ها با آب و صابون شسته شوند. نباید از ماسک یا دستکش مجددا استفاده گردد.

این پژوهشگران درباره نکاتی که باید در مورد از بین بردن ماسک و نظافت سطوح و اجسام مورد توجه قرار گیرد می گویند: سطوح مختلف اتاقی که بیمار در آن استراحت می نماید و نیز حمام و توالت باید به طور روزانه تمیز و ضدعفونی شوند. بهترین تمیزنماینده آب و صابون و بهترین ضدعفونی نماینده، محلول خانگی مایع سفیدنماینده یک درصد است. لباس، ملحفه و حوله های استفاده شده توسط بیمار را باید با استفاده از صابون های معمولی و آب و یا ماشین لباسشویی در دمای 90-60 درجه سانتی گراد شست وشو داد و کاملا خشک کرد.

در صورتی که علائم هشدار اضطراری برای بیمار مبتلا به کرونا ایجاد گردد باید بیمار فورا توسط پزشک معاینه گردد. این علائم عبارتند از: تنگی نفس، گیجی یا آشفتگی ذهنی، درد مداوم یا فشار در قفسه سینه و متمایل شدن رنگ لب یا صورت به رنگ آبی.

داروهای بیماران مبتلا به کرونا، علاوه بر بیمارستان ها در داروخانه هایی که توسط دانشگاه های علوم پزشکی هر استان، معرفی شده اند عرضه می گردد. دارو فقط به بیمارانی که اطلاعات آن ها در سامانه سیب وزارت بهداشت ثبت شده، تعلق می گیرد. بیماران مبتلا به کرونا به هیچ عنوان نباید از قرنطینه خانگی(مدت زمان اعلام شده به بیمار از سوی پزشک معالج) خارج شوند و اطرافیان بیمار باید جهت دریافت نسخه دارویی به داروخانه های اعلام شده مراجعه نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 490

به "نکاتی درباره نگهداری از بیماران دارای کرونا در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره نگهداری از بیماران دارای کرونا در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید