پدرخوانده ادبیات چیکانو در 82 سالگی درگذشت

به گزارش مجله نازلارا، آنایا با نوشتن رمان اولتیما ادبیاتی را پایه گذاری کرد که در حقیقت جریانی از کتاب ها و رمان های نوشته شده توسط نویسندگان مکزیکی ساکن آمریکا بود.

پدرخوانده ادبیات چیکانو در 82 سالگی درگذشت

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایبنا، آسوشیتدپرس نوشت رودولفو آنایا نویسنده آمریکایی پایه گذار ادبیات چیکانو و صاحب رمان اولتیما، مرا دعا کن در سن 82 سالگی درگذشت. آنایا با نوشتن رمان اولتیما ادبیاتی را پایه گذاری کرد که در حقیقت جریانی از کتاب ها و رمان های نوشته شده توسط نویسندگان مکزیکی ساکن آمریکا بود. این جریان بعد از جنگ جهانی دوم با رمان اولتیما آغاز شده است.

قصه کتاب آنایا درباره جوانی به نام آنتونیو است که در دوران جنگ جهانی دوم در نیومکزیکو زندگی سخت و پردردسری دارد. آشنایی او با پزشکی به نام اولتیما که از خودش بزرگ تر است، چشم انداز تازه ای را پیش روی او قرار می دهد. این خانم دکتر با همکاری آنتونیو مبارزه ای شدید با نیروهای شیطانی در دهکده کوچک خود آغاز می کنند.

رمان آنایا در سال 1972 در آمریکا منتشر شد و بعد از آن یک سری از قصه های مشابه از نویسندگان مکزیکی الاصل روانه بازار کتاب آمریکا شد که جریانی به نام ادبیات چیکانو را ایجا کرد. آنایا در مصاحبه ای در سال 2013 گفته بود که ایده نوشتن این رمان را از زندگی واقعی پزشکی زن در همسایگی اش الهام گرفته است. اولین بار دانشجویان مکزیکی ساکن آمریکا به رمان آنایا علاقه نشان داده و بعد از آن سیلی از کتاب های مشابه وارد بازار کتاب آمریکا شد.

ریگوبرتو گونزالس شاعر و رمان نویس مکزیکی آمریکایی که شاگرد آنایا نیز بود، درباره رمان اولتیما می گوید: این رمان بسیاری از نویسندگان و شاعران مکزیکی ساکن این کشور را تحت تاثیر واقع شده است و در حقیقت آنایا را باید پدرخوانده نویسندگان مکزیکی ساکن آمریکا دانست.

رودولفو آنایا بعد از این رمان یک سری کتاب ها و داستان های جنایی با موضوع شخصیت سونی بکا کارآگاه مکزیکی-آمریکایی نیز نوشت که با استقبال زیادی روبرو شد. او سال ها در دانشگاه نیومکزیکو نویسندگی خلاقانه را تدریس می کرد.

نکته جالب درباره رمان آنایا با وجود محبوبیت بالای آن در میان دانشجویان و مهاجران مکزیکی ساکن آمریکا ممنوعیت این رمان در بعضی از ایالت های آمریکا بود. بعضی از ایالت های آمریکا مثل آریزونا این رمان را در مدارس ممنوع کرده بودند چون اعتقاد داشتند عقایدی را ترویج می کند که ضد دولت فدرال است که البته به شدت از سوی منتقدان ادبیات آمریکای لاتین رد می شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 553

به "پدرخوانده ادبیات چیکانو در 82 سالگی درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدرخوانده ادبیات چیکانو در 82 سالگی درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید