کمبود پزشک، بلوچستانی ها را راهی پاکستان می نماید

به گزارش مجله نازلارا، ملک فاضلی نماینده مردم سراوان در مجلس درباره دسترسی مردم سراوان به پزشک اظهار کرد: سراوان به نوعی دورترین یا شرقی ترین شهر کشور است. سراوان تا زاهدان به عنوان مرکز استان که در آن خدمات پزشکی در سطح تخصصی و فوق تخصصی عرضه می گردد، 250 کیلومتر فاصله دارد. مردم بالاجبار برای دسترسی به پزشک از راه های فرعی بین سراوان-خاش رفت وآمد می نمایند که میزان تصادفاتی که در این منطقه اتفاق می افتد بسیار بالاست و در سال های گذشته چندین تصادف منجر به مرگ و معلولیت دائم را در این محور شاهد بودیم.

کمبود پزشک، بلوچستانی ها را راهی پاکستان می نماید

به گزارش تسنیم، نماینده مردم سراوان در مجلس اضافه کرد: امروزه نیز موارد بسیاری گزارش می گردد که بیمار در حین مسافرت برای دسترسی به پزشک از سراوان به زاهدان، فوت نموده است.

فاضلی درباره پوشش خدمات پزشکی در روستا ها گفت: در چند سال گذشته، مراکزی که باید سه پزشک در آن مستقر باشد، در 80 درصد مواقع تنها یک پزشک داشته اند!

وی همچنین با اشاره به اینکه سرانه پزشک در سراوان دو پزشک به ازای هر 10 هزار نفر است، مطرح نمود: همین سرانه دو پزشک هم ناپایدار است و پزشکان حضور دائمی در این مناطق ندارند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: آمار هایی که وزارت بهداشت در مورد تعداد پزشک می گوید، اشتباه نیست، اما در این اعداد اصلاً اشاره ای به کیفیت و دسترسی نمی گردد به طور مثال جایی را اعلام می نمایند چهار پزشک دارد، اما این پزشکان، 4 ساعت می آیند، سر می زنند و برمی گردند. متاسفانه خدمت رسانی به این نواحی انجام تکلیف نیست و صرفاً برطرف تکلیف است.

وی با اشاره به این که در شهر سیرکان باید حداقل سه پزشک داشته باشیم، اعلام نمود: فاصله سیرکان از سراوان حدود 250 کیلومتر است و از نظر فاصله زمانی تقریباً سه ساعت فاصله دارد، اما این شهر تنها یک پزشک دارد همچنین در مناطق مرزی استان مثل کشتگان یا دهشک درمانگاه هایی را می بینیم که خالی هستند.

فاضلی با تایید اینکه مردم بم پشت، از توابع شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان، برای دسترسی به پزشک راهی پاکستان می شوند، گفت: سراوان حدود 84 کیلومتر مرز مشترک با کشور پاکستان دارد، خاصیت مرز به خصوص در سراوان این است که روستا های این منطقه با روستا های پاکستان بسیار نزدیک هستند و فاصله شان در حد 5 کیلومتر است. کمبود پزشک در منطقه سراوان و سهولت دسترسی به این مراکز در حدی است که مردم برای دسترسی به پزشک راهی این مراکز در برخی از شهر های بلوچستان پاکستان می شوند!

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره راه چاره های جبران کمبود پزشک و لزوم جذب بیشتر دانشجوی پزشکی گفت: گزینش نیروی پزشکی باید با استناد به احتیاج منطقه باشد و گزینش از محل یا بومی گزینی باید با اخذ تعهد محضری جهت خدمت به همان منطقه صورت گیرد. همچنین رقابت بین دانش آموزان منطقه سه باید با همان منطقه باشد.

وی درباره بومی گزینی دانشجویان مطرح نمود: دانشگاه های هر ناحیه از کشور باید سهمیه ای برای شهرستان های تابعه داشته باشد؛ به طور مثال دانشگاه زاهدان باید سهمیه جداگانه برای سراوان، سهمیه برای خاش و... داشته باشد. نماینده مردم سراوان در مجلس یازدهم اضافه کرد: پزشک تا زمانی که تضمین برای خودش نبیند در مناطق روستایی ماندگاری ندارد. مگر اینکه با تعهد باشد. به همین دلیل و برای ایجاد انگیزه و ضمانت برای پزشکان، اولین کاری که می گردد انجام داد آن است که امکان هیئت علمی شدن پزشکان را فراهم کنیم و لازمه آن احداث دانشکده پزشکی است.

فاضلی در آخر با اشاره به کمبود شدید پزشک در سراوان یادآور شد: جمعیت سراوان نزدیک به 500 هزار نفر است و احتیاج مبرم به پذیرش دانشجوی پزشکی دارد و برای تامین پزشک خود باید دانشکده علوم پزشکی داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1120

به "کمبود پزشک، بلوچستانی ها را راهی پاکستان می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود پزشک، بلوچستانی ها را راهی پاکستان می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید