یاری های اولیه به هنگام خون دماغ شدن در سفر

به گزارش مجله نازلارا، یکی از مواردی که گاهی اوقات در سفر ممکن است با آن روبرو شویم، خون دماغ است. به خصوص در فصل تابستان و در بچه ها بسیار شایع است. یکی از روش های غلط و متداول در بند آوردن خونریزی بینی توصیه به عقب نگه داشتن سر است که روش بسیار غلطی است و حتی ممکن است منجر به خفگی شخص گردد. بنابراین در صورت مشاهده خون دماغ، رعایت نکات زیر را از قلم نیاندازید.

یاری های اولیه به هنگام خون دماغ شدن در سفر

اگر علاقمند به سفر با بهترین کانادا ارزان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

خون دماغ در اثر عواملی همچون ضربه و یا دست کاری بینی و گاهی به دلیل وجود بیماری هایی بروز می نماید.

خون دماغ شدن در بیشتر موارد به علت ضربه و آسیب به بینی صورت می گیرد و چون شبکه عروق بینی در معرض ورود هوای خشک قرار گرفته است در صورت دست کاری پاره شده و دچار خونریزی می گردد.

خون دماغ در بچه ها بیشتر به علت خشکی بینی، دست کاری و تخلیه کردن های مکرر بر اثر سرماخوردگی اتفاق می افتد اما در بزرگسالان ممکن است علاوه بر موارد یاد شده بر اثر فشار خون بالا نیز اتفاق افتد.

علت خون دماغ شدن

هوای خیلی گرم یا سرد موجب خشکی بینی شده و به خون دماغ شدن فرد منجر می گردد .

انحراف تیغه وسط بینی، فشار خون بالا، مصرف بعضی داروهای رقیق نماینده خون مانند آسپرین و دست کردن داخل بینی همگی از عوامل بروز خونریزی بینی است.

گاهی هم در بینی تومور وجود دارد که باعث خونریزی می گردد.

اشکالات تشریحی مثل اشکالات عروقی مخاط بینی نیز می تواند سبب خون دماغ گردد.

اگر کسی دچار هر نوع اختلال آناتومیک بینی باشد، مستعد خون دماغ می گردد، مثلا در صورت انحراف تیغه بینی، یک طرف بینی بیشتر در معرض هوای خشک قرار می گیرد و مخاطش بسیار خشک می گردد.

بینی افراد عادی در هوای خشک و با دست کاری ممکن است دچار خونریزی خفیف گردد، ولی در کسانی که بیماری زمینه ای و خونی دارند، شدیدتر اتفاق می افتد

افزایش فشار خون باعث شنماینده تر شدن رگ ها می گردد و در اثر تحریک یا یک ضربه کوچک خون دماغ اتفاق می افتد که باید در این حالت به پزشک مراجعه کرد تا فشار خون چک گردد. چرا که فشار خون بالا می تواند عوارضی چون سکته قلبی را به دنبال داشته باشد.

افرادی که از داروهای رقیق نماینده خون، آنتی بیوتیک و داروهای ضد رماتیسم استفاده می نمایند ممکن است دچار خونریزی بینی شوند.

افرادی که دچار بیماری های خونی هستند با کم ترین تلنگر و ضربه دچار خونریزی بینی می شوند. شاید خونریزی اولین علامت باشد و باید به پزشک مراجعه نمایند.

راه های درمان خون دماغ

کمپرس های سرد باید پشت گردن و همچنین پشت بینی گذاشته گردد.

پایین آوردن فشار خون

قطع داروهای ضد انعقادی

بیمار باید بنشیند و بالاتنه خود را به جلو خم کند و دهان خود را باز نماید. او در این حالت می تواند خون را تف نموده و آن را قورت ندهد. پایان بالاتنه باید به حالت معمول در آید.

تنها اگر به مدت 5 دقیقه قسمت جلویی بینی را در سمت خونریزی به روی تیغه بینی با انگشت دست بفشاریم، بسیاری از خونریزی های بینی مهار می شوند.

به بیماران گوشزد می گردد که پنبه یا دستمال در بینی خود نگذارند. زیرا ممکن است هنگام در آوردن آن ها دچار مشکل شوند و مخاط بینی بیشتر دچار آسیب شوند و اگر سابقه خونریزی شدید یا طولانی وجود دارد یا در حین معاینه بیمار دچار افت فشار خون ارتوستاتیک (کاهش فشار خون وضعیتی) می گردد، معین سطح هموگلوبین و هماتوکریت جهت تصمیم گیری در خصوص ضرورت تزریق خون به بیمار الزامی است.

منبع: فرانگر

منبع: همگردی
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 171

به "یاری های اولیه به هنگام خون دماغ شدن در سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری های اولیه به هنگام خون دماغ شدن در سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید