گزارش، قرقیزستان در واپسین روزهای 2019: از یاری 8 میلیون یورویی اتحادیه اروپا تا تداوم پرونده آتامبایف

به گزارش مجله نازلارا، ممنوعیت تبلیغ علیه جشن سال نو میلادی از سوی روحانیون، نامگذاری سال 2020 به نام سال روابط متقابل قرقیزستان و روسیه، دریافت یاری 8 میلیون یورویی از اتحادیه اروپا و تداوم پرونده آلماس بیک آتامبایف، مهم ترین تحولات روزهای پایانی سال 2019 در قرقیزستان بود.

گزارش، قرقیزستان در واپسین روزهای 2019: از یاری 8 میلیون یورویی اتحادیه اروپا تا تداوم پرونده آتامبایف

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش گروه بین الملل مجله نازلارا، جمهوری قرقیزستان که در بازه ای از سوی کشورهای غربی و مقامات سیاسی وقت، سوئیسِ آسیا خوانده می شد، طی سال 2019 با مسائل و موضوعات مهمی همچون پرونده آلماس بیک آتامبایف، رئیس جمهور سابق این کشور درگیر بود. در این گزارش به مهم ترین موضوعاتی که این کشور در واپسین روزهای سال 2019 با آن ها روبرو است، می پردازیم.

روحانیون نباید علیه تعطیلات رسمی تبلیغ نمایند!

قرقیزستان در حالی به تعطیلات سال نو میلادی نزدیک می گردد که اداره معنوی مسلمانان این کشور (مفتیات سابق) که زیرر مجموعه دولت قرقیزستان فعالیت می نماید، بیانیه ای به مناسبت شروع سال نوی میلادی منتشر نموده است. در این بیانیه، اداره مفتیات اظهار داشته است که روحانیون و چهره های مذهبی نباید تبلیغاتی علیه تعطیلات رسمی، به ویژه تعطیلات سال نو میلادی در قرقیزستان صورت دهند. در این بیانیه همچنین تصریح شده که این فتوا شامل تمام روحانیون و ائمه جماعت این کشور می گردد.

این فتوا در حالی صادر شد که بعضی مباحثات جدی در شبکه های اجتماعی قرقیزی پیرامون جشن سال نو شکل گرفته بود. شماری از کاربران قرقیز خواستار آن شده بودند که جشن سال نو میلادی در این کشور ممنوع اعلام گردد. این کاربران بر این اعتقادند که سال نو میلادی یک رویداد غیراسلامی است و از آنجایی که اکثریت جمعیت قرقیزستان را مسلمانان تشکیل می دهند، می بایست رویدادها و مراسمات اسلامی در این کشور جشن گرفته گردد، نه رویدادهای مسیحی.

در پی این مباحثات بود که اداره مفتیات قرقیزستان طی بیانیه ای تبلیغات علیه جشن سال نو میلادی را در این کشور ممنوع گفت.

دریافت یاری 8 میلیون یورویی از اتحادیه اروپا

در لایحه بودجه جدید دولت قرقیزستان، اتحادیه اروپا یک یاری 8 میلیون یورویی را برای ارائه به این جمهوری آسیای مرکزی لحاظ کرد. این نخستین مرحله پرداخت از یاری 32 میلیون یورویی است که برای حمایت از بودجه دولت قرقیزستان مصوب شده است. این بودجه در چارچوب استراتژی توسعه آموزش 2020 و نقشه راه 2018 الی 2020 این کشور قرار است صرف گردد. در کنار این یاری های مالی اتحادیه اروپا قرار است بسته های حمایتی غیرمالی نظیر مشاوره های سیاستگذارانه، یاری فنی و آموزش پرسنل وزارتخانه های مرتبط را نیز انجام دهد.

موافقتنامه حمایت از برنامه های آموزشی در قرقیزستان توسط اتحادیه اروپا در جریان سفر جولای 2019 فدریکا موگرینی، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا به بیشکک به امضا رسید. این دومین برنامه حمایتی اتحادیه اروپا در حوزه آموزشی در قرقیزستان است. برنامه نخست در بازه سال های 2014 تا 2018 در قالب یک پروژه 32 میلیون یورویی دیگر به اجرا در آمده بود. این دو برنامه نیز در طی یک چارچوب چندوجهی 72 میلیون یورویی برای بازه 2014 تا 2020 از سوی اتحادیه اروپا به اجرا در می آیند.

2020 سالِ قرقیزستان و روسیه اعلام شد

سال 2019 در حالی به خاتمه خود نزدیک می گردد که روز گذشته اولانبیک دیکانبایف، رئیس دپارتمان اطلاع رسانی وزارت امور خارجه قرقیزستان اعلام نموده است که سال 2020 به عنوان سالِ روابط متقابل روسیه و قرقیزستان اعلام شده است. در این چارچوب نیز شمار قابل توجهی از رویدادهای مشترک میان روسیه و قرقیزستان در حوزه های سیاسی، مالی و فرهنگی- اجتماعی پیش بینی شده است.

در سال 2019 نیز روسیه و قرقیزستان در چارچوب سازمان پیمان امنیت دسته جمعی و اتحادیه مالی اوراسیا همکاری های قابل توجهی داشتند.

این موضوع در حالی است که دیکانبایف همچنین اعلام نموده است که نخستین مجمع مشترک مالی اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی در سال 2020 نیز قرار است به میزبانی بیشکک برگزار گردد. به گفته وی کار برای این مجمع همچنان در دست انجام است.

تداوم پرونده آلماس بیک آتامبایف

مساله آلماس بیک آتامبایف، رئیس جمهور سابق قرقیزستان را می توان مهم ترین چالش سیاسی قرقیزستان در سال 2019 در نظر گرفت. چالشی که از نخستین روزهای این سال با مباحث و مناظرات غیرمستقیم رئیس جمهور سابق و حاضر شروع شد و با شدت دریافت تنش های سیاسی به دستگیری آتامبایف منجر گشت.

در حالی که کمتر کسی تصور می کرد کار آتامبایف به چنین جایی برسد، در ابتدای 2019 مسائل مربوط به ساپار ایساکوف، مصاحبه های تلویزیونی که حتی پای هزینه های انتخاباتی جین بیک اف را نیز به میان آورد و حتی مسائل مربوط به شهردار بیشکک و نیروگاه حرارتی نیز مطرح گشت. با این حال پس از آن که آتامبایف گفت برنامه جدی برای انتخابات مجلسی پیش رو در حزب سوسیال دموکرات دارد، با ورود قضائی دولت به پرونده هایی همچون آزادی باتوکایف و نیروگاه حرارتی بیشکک مسائل جدی تر شد.

در نهایت ارسال چند احضاریه برای آتامبایف و امتناع وی از پاسخ به وزارت کشور منجر به مقاومت هواداران وی و حوادث کوی تاش گشت. در نهایت نیز آتامبایف و شماری از هواداران وی دستگیر شده و پرونده های مختلفی برای آن ها گگردده شد.

در واپسین روزهای سال 2019 نیز همچنان جلسات دادگاه و مسائل مربوط به پرونده آتامبایف ادامه یافته و به نظر می رسد در سال 2020 نیز ادامه یابد. در آخرین تحولات در این رابطه، معاون رئیس حزب سوسیال دموکرات گفت که آسل کدورانوا، یکی از نمایندگان مجلس و از چهره های سیاسی نزدیک به آتامبایف به دلیل کوشش برای کسب نامشروع قدرت متهم شده و تا تاریخ 9 فوریه در بازداشت خانگی خواهد بود. ایرینا کاراموشکینا، دیگر نماینده مجلس هوادار آتامبایف نیز همچون کدورانوا به بازداشت خانگی تا معین شدن نتیجه پرونده متهم شده است. علاوه بر این دو نماینده مجلس، یک فعال سیاسی و از حامیان آتامبایف به نام میربیک میسکن بایف نیز در شرایط مشابهی قرار گرفته است.

در سال 2020 و با نزدیک شدن به انتخابات مجلسی به نظر می رسد باید شاهد محدودیت های بیشتری برای چهره های سیاسی و اجتماعی نزدیک به آلماس بیک آتامبایف، رئیس جمهور سابق قرقیزستان باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 125

به "گزارش، قرقیزستان در واپسین روزهای 2019: از یاری 8 میلیون یورویی اتحادیه اروپا تا تداوم پرونده آتامبایف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، قرقیزستان در واپسین روزهای 2019: از یاری 8 میلیون یورویی اتحادیه اروپا تا تداوم پرونده آتامبایف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید