شروع به کار فدراسیون والیبال برای تشکیل تیم های بانوان

به گزارش مجله نازلارا، به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی فدراسیون والیبال، در این نشست علاوه بر محمدرضا داورزنی، فریبا محمدیان نایب رئیس بانوان، میلاد تقوی دبیر فدراسیون، مهناز شاددل مشاور امور بانوان، محمد وکیلی، دکتر سید محمد کاظم واعظ موسوی، پدیده بلوری زاده، مریم هاشمی و نوید مشجری حضور داشتند.

شروع به کار فدراسیون والیبال برای تشکیل تیم های بانوان

رئیس فدراسیون والیبال در ابتدای این نشست به حضور تیم والیبال بانوان سایپا در رقابت های قهرمانی زنان آسیا و تیم ملی بانوان ایران در مسابقات قهرمانی زنان 2021 آسیا اشاره نمود و گفت: با توجه به اینکه دو رویداد مهم پیش روی والیبال بانوان ایران قرار گرفته است و بازیکنان مشترکی در سایپا و تیم ملی ایران حضور دارند، باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که تعامل بسیار خوبی در حوزه والیبال بانوان برقرار گردد.

داورزنی تاکید نمود: فدراسیون والیبال در نظر دارد با استفاده از ظرفیت های مختلف، تیم های قدرتمندی به این مسابقات اعزام کند. باید یاری کنیم که سایپا حضوری شایسته در رقابت های قهرمانی باشگاه های زنان آسیا داشته باشد و از سوی دیگر، تیم ملی والیبال بانوان بتواند در مسابقات قهرمانی زنان آسیا از توان واقعی والیبال بانوان ایران دفاع کند.

وی به شرایط کرونایی ایران و دنیا اشاره نمود و گفت: امیدوارم با برنامه ریزی و کوشش، زمینه حضور شایسته نمایندگان والیبال بانوان ایران در مسابقات پیش رو مهیا گردد. طبیعی است که فدراسیون هیچ تفاوتی برای والیبال مردان و بانوان خود قائل نیست و برای رشد و توسعه هر دو کوشش خواهد نمود.

احتیاجهای استاندارد تیم ملی والیبال بانوان شناسایی شد

نایب رئیس بانوان فدراسیون والیبال درباره مباحث مطرح شده در این نشست گفت: اولین جلسه برنامه ریزی برای تشکیل تیم های ملی والیبال بانوان، به ریاست دکتر داورزنی تشکیل شد. در این جلسه، تحلیلی بر فرآیند عملکرد کادر فنی تیم های ملی بانوان و نیز عملکرد لیگ برتر و دسته یک بانوان در سال 1399 انجام شد.

فریبا محمدیان با بیان اینکه در این جلسه احتیاجهای استاندارد برای تشکیل تیم ملی بانوان از سوی اعضا به شکل تخصصی در محورهای تکنیکال، فیتنس، روانشناختی و محورهای مربوط به کوچینگ و ترینینگ مطرح شد، اضافه کرد: رهنمودهای رئیس فدراسیون برای برخورداری از یک تیم مقتدر نیز بیان شد. ضمن اینکه دکتر واعظ موسوی و خانم ها هاشمی و بلوری زاده، نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

وی ادامه داد: مشجری بررسیور تیم ملی والیبال ایران نیز در مورد مسائل مربوط به VIS صحبت کرد. ضمن اینکه در مورد احتیاجهای منابع انسانی تخصصی تیم ملی هم مباحث ارزنده ای عنوان شد و اعضا در مورد محورهای مذکور به اجماع رسیدند.

نایب رئیس بانوان تاکید نمود: انشاالله در هفته های پیش رو، اعضای کادر فنی تیم ملی بانوان معرفی می شوند و اردوهای تیم ملی بانوان در آینده ای نزدیک تشکیل خواهد شد.

از مشاوران خارجی در تیم ملی بانوان استفاده خواهد شد

محمدیان درباره استفاده از گزینه خارجی در کادر فنی تیم ملی بانوان گفت: در این نشست درباره این موضوع صحبتی نشد. اما در جلسات گذشته عنوان شد تا بهترین مربیان داخلی برای حضور در کادر فنی تیم ملی انتخاب شوند. از طرفی با توجه به شرایط شیوع کرونا در دنیا، تصمیم بر آن شد که در طول برگزاری اردوهای ملی و در بازه زمانی یک ساله، با برگزاری دوره های آموزشی، از حضور مشاوران خارجی استفاده کنیم.

وی توضیح داد: البته تمام این اتفاقات منوط بر این است که گروه ارزیابی و مطالعات تیم ملی، تحلیل های خود را ارائه کند و احتیاج به استفاده از مشاوران خارجی به صورت علمی از سوی این گروه تایید گردد.

تاکید بر اخلاق محوری در تیم ملی بانوان

مشاور امور بانوان رئیس فدراسیون والیبال نیز درباره این نشست، گفت: اخلاق، محور ویژه این نشست بود که برای بازیکنان تیم ملی والیبال بانوان به عنوان یک اصل مهم مطرح شد.

مهناز شاددل توضیح داد: اخلاق ویژگی مهم و شاخص ارزنده ای برای بازیکنان است که باید به آن بپردازیم تا با جوان گرایی در تیم ملی بانوان، تیم ایران متحول و کارآمد گردد.

وی با بیان اینکه نشست برنامه ریزی برای تشکیل تیم های ملی و رده های سنی مختلف بانوان جلسه بسیار خوبی بود، اضافه کرد: در این نشست راه حلهای مناسبی برای تدوین منشورهای اخلاقی در تیم ملی والیبال بانوان ارائه شد.

اطلاعات کامل و بررسیی لیگ برتر بانوان ارائه شد

بررسیور تیم ملی والیبال ایران درباره نشست برنامه ریزی برای تشکیل تیم های ملی و رده های سنی مختلف بانوان گفت: با توجه به اینکه لیگ برتر بانوان در سال 99 به صورت متمرکز برگزار گردید، با یاری خانم ها دوستی و آصفی بررسیورهای لیگ، نود درصد بازی های چهار تیم برتر مسابقات را بررسی کردیم و گزارش آماری مسابقات را به صورت تفکیکی در مهارت های مختلف و نیز عملکرد بازیکنان در پست های گوناگون را در این نشست ارائه کردم تا برای دعوت بازیکنان به اردوی تیم ملی یاری کند.

نوید مشجری ادامه داد: در این گزارش، آماری از نقاط قوت و ضعف تیم ها هم ارائه شد تا معین گردد تیم ها در چه تکنیک هایی ضعیف و در چه تکنیک هایی قوی هستند که این اطلاعات آماری می تواند در آغاز تمرینات تیم ملی بانوان نقش یاری نماینده ای داشته باشد.

ضرورت حضور روانشناس در تیم ملی و رده های سنی بانوان

مریم هاشمی از دیگر شرکت نمایندگان در نشست برنامه ریزی برای تشکیل تیم های ملی و رده های سنی مختلف بانوان بود و وی بر ضرورت حضور روانشناس در این تیم ها تاکید نمود.

وی با یادآوری اینکه جریان فنی و بدنسازی در باشگاه ها و تیم ملی در گذشته نیز وجود داشته است، گفت: حضور یک روانشناس در کنار تیم از ابتدای اردو تا خاتمه مسابقات، اهمیت زیادی دارد. همچنین اگر برای مربیان نیز نشست های مشاوره روانشناسی برگزار گردد، در عملکرد کادر فنی تاثیر مثبتی خواهد داشت.

هاشمی توضیح داد: جلسه بسیار خوبی بود و نفرات توانمندی در این نشست شرکت کردند. به نظرم من در سال های اخیر گردهمایی به این سبک نداشتیم که نفرات توانا، راه حل برای تغییر سبک والیبال بانوان بدهند و نتایج بسیار خوبی از مباحث مطرح شده در این نشست به دست آمد.

باید نگاه سختگیرانه تری برای تمرینات بانوان ایجاد گردد

پدیده بلوری زاده یکی دیگر از شرکت نمایندگان در این نشست بود و با ابراز رضایت از مباحث مطرح شده در این جلسه، گفت: برگزاری این نشست نشان داد که والیبال بانوان برای فدراسیون به اندازه مردان اهمیت دارد. همچنین در مباحث مطرح شده، به موضوع روانشناسی بازیکنان و کادر فنی تاکید شد که یکی از عظیم ترین نقاط ضعف تیم های بانوان در چند سال اخیر است.

وی در بیان دیدگاه های مطرح شده در این نشست، نیز گفت: به نظرم من باید هنجارشکنی در چارچوب های تیم ملی صورت گیرد؛ بدین معنی که چارچوب های فعلی به شکل سختگیرانه تری باشد تا والیبال بانوان همانند مردان رشد و توسعه یابد.

بلوری زاده با تاکید بر اینکه تمامی اعضای تیم ملی والیبال بانوان شامل کادر فنی و بازیکنان باید پایبند به ارزش های مشخص شده باشند، گفت: پراکندگی آرا در سال های اخیر، مانع ایجاد یکدلی و هماهنگی در تیم های بانوان شده است.

وی با بیان اینکه نایب رئیس بانوان نیز با این مباحث موافق هستند، گفت: در تیم بانوان همواره ملاحظات نرمی لحاظ شده است؛ در صورتی که تمامی اصول و قوانین ورزش والیبال برای مردان و زنان یکسان است و هیچ تفاوتی به جز ارتفاع تور ندارد.

بنابراین اگر انتظار داریم بانوان همانند مردان پیشرفت نمایند، باید به دید ورزشکار به آنان نگاه کرد و سختگیری های که در تمرینات و رفتار مردان وجود دارد، برای والیبالیست های بانوان نیز مد نظر قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1013

به "شروع به کار فدراسیون والیبال برای تشکیل تیم های بانوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع به کار فدراسیون والیبال برای تشکیل تیم های بانوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید