درز جزئیات نشست استانبول همزمان با نهایی شدن پیش نویس طرح صلح افغانستان

به گزارش مجله نازلارا، همزمان با نهایی شدن و ارائه یک پیش نویس از 30 طرح صلح افغانستان، رسانه های این کشور جزئیاتی از نشست استانبول را منتشر کردند.

درز جزئیات نشست استانبول همزمان با نهایی شدن پیش نویس طرح صلح افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه افغانستان خاطرنشان کرد که امروز (22 فروردین) یک پیش نویس واحد و نهایی از طرح های ارائه شده صلح در اختیار عبدالله عبدالله رئیس این شورا قرار گرفته است.

این در حالی است که به گفته امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور افغانستان، نشست استانبول تا انتها هفته جاری برگزار می گردد.

همزمان با نهایی شدن طرح صلح افغانستان برای ارائه در نشست استانبول، رسانه ها جزئیاتی را از دستورکار این نشست منتشر کردند.

طلوع نیوز خاطرنشان کرد که به بعضی از اصول دستور کار نشست استانبول دست یافته که به توضیح ذیل است:

1 - آتش بس دائمی و فراگیر

2 - انجام کارهای مشترک بدون اتهام متقابل برای دستیابی به صلح

3 - مشارکت سیاسی در همخوانی با اصول اسلامی

4 - ایجاد دولت انتقالی

5 - حقوق مساوی برای همه شهروندان بدون هرگونه تبعیض

6 - حمایت از حقوق بشری تمام افغان ها و کوشش برای دستیابی به همزیستی واقعی

7 - روی دست دریافت برنامه های توسعه مالی و اجتماعی متوازن و اجازه فعالیت برای کارمندان بشرمحبت آمیز در افغانستان

8 - حفظ روابط محبت آمیز افغانستان با کشورهای منطقه و دنیا، تبدیل نشدن افغانستان به منبع تهدید به کشورهای دیگر و حفظ افغانستان در برابر مداخله خارجی

9 - دین اسلام، تاریخ و عنعنات (رسوم) مردم اساس وحدت ملی در افغانستان هستند. کشورهای منطقه و همسایه از ورود جنگجویان خارجی به افغانستان جلوگیری نمایند. سرنوشت و آینده سیاسی افغانستان را باید انتخابات آزاد و شفاف تضمین کند و از تکرار نشدن جنگ داخلی در کشور تضمین به دست آید.

این اصول نشست ترکیه در حالی منتشر شده است که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا از روز گذشته در کابل به سر می برد و درباره نشست صلح ترکیه با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دو بار ملاقات نموده است.

وی با عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان و بعضی شخصیت ها و چهره های سیاسی این کشور رایزنی نموده است.

چندی قبل نیز پیش نویس طرح آمریکا به رسانه ها درز کرد که براساس این پیش نویس، محور این طرح ایجاد یک دولت موقت است که تا زمان برگزاری انتخابات قدرت را بدست می گیرد، اشرف غنی باید از قدرت کناره گیری کند و طالبان و دولت آینده افغانستان قدرت را بین خود تقسیم نمایند.

اشرف غنی اما در تقابل با این اقدام واشنگتن، طرح پیشنهادی خویش را مطرح نموده و تاکید می نماید که حاضر به استعفا و کناره گیری از قدرت نیست اما برای برگزاری انتخابات زودهنگام آماده است و خود نیز در این انتخابات شرکت نخواهد کرد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1038

به "درز جزئیات نشست استانبول همزمان با نهایی شدن پیش نویس طرح صلح افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درز جزئیات نشست استانبول همزمان با نهایی شدن پیش نویس طرح صلح افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید