نظارت بر روی نوابغ والیبال وظیفه کمیته استعدادیابی است

به گزارش مجله نازلارا، به گزارش خبرنگاران، پس از گذشت سه دهه از آغاز راه سازندگی والیبال توسط یزدانی خرم، نسل طلایی این رشته در آستانه بازنشستگی قرار گرفته است و فدراسیون والیبال باید چاره ای برای استعداد یابی، حلقه مفقوده این روزهای والیبال کند. اینکه برنامه و راه حل فدراسیون برای پشتوانه سازی و ساخت نسل طلایی دیگر برای جایگزینی چه باشد موضوع خبرنگاران است که در مصاحبه با کارشناسان و پیشکسوتان والیبال به دنبال آن است.

نظارت بر روی نوابغ والیبال وظیفه کمیته استعدادیابی است

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

جعفر هوتهم در مصاحبه با خبرنگاران درباره حلقه مفقوده استعدادیابی در والیبال گفت: برنامه ای که در دوره یزدانی خرم انجام شد تأسیس کانون هایی بود که با کمک فدراسیون انجام شد. آن زمان بنده در انجمن والیبال آموزش و پرورش استعداد یابی می کردم.

پیشکسوت والیبال ادامه داد: کانون ها اگر دارای برنامه خاصی می شدند و زیر نظر فدراسیون حرکت می کردند می توانستند بازدهی خوبی داشته باشند چرا که هر کانون برای خودش کار می کرد و شرایط سنی تعیینی نداشتند. ایرادی به این طرح وارد بود که فدراسیون نظارت کامل بر آن نداشت. ایوان بوگاینکوف گاهی بازدیدهای سرزده داشت ولی اگر زیر نظر فدراسیون انجام می شد و هر ماه مربیان درس یکنواختی داشتند می توانست خروجی بهتری داشته باشد. به نسبت هزینه ای که انجام شد خروجی خوبی نداشت.

وی در ادامه تاکید کرد: اما در زمان داورزنی در سال 92 استعدادیابی را از بین 5 هزار نفر در بخش پسران شروع کردیم. در مرحله نخست استان ها کار را شروع کردند. در مرحله دوم خودمان وارد کار شدیم و حدود 1400 نفر را از بین 5 هزار نفر انتخاب کردیم. سپس به کمک همکاران استان به استان حرکت کردیم و از حدود 1400 نفر تست گرفتیم و در مرحله بعد تعداد را به 480 نفر رساندیم. سپس اردوهایی در تهران برگزار کردیم و د ر هر مرحله 30 بازیکن را فراخواندیم و در نهایت پس از انجام تست بازیکنان را به 120 نفر رساندیم.

هوتهم ادامه داد: در بخش دختران نیز کار با 3 هزار نفر انجام شد. این فرایند دو سال به طول انجامید و در سال 94 اولین و آخرین اردو با حضور 120 استعداد شناسایی شده برگزار گشت.

وی در پاسخ به این سوال که چرا اردوها ادامه دار نشد و اینکه از بین 120 نفر، بازیکنان شناخته شده ای به والیبال معرفی شدند یا خیر؟ گفت: اردوها ادامه دار نشد چون حمایت نشد. چهره های شاخصی مانند محمد رضا حضرت پور، مرتضی شریفی و مهدی جلوه از دل همین استعدادها بیرون آمدند و پرونده های آنها در فدراسیون وجود دارد. قرار بود این طرح تا سال 1401 ادامه و این بازیکنان آماده شوند. حدود 60-70 پرونده موجود است.

پیشکسوت والیبال اضافه کرد: قرار بود بازیکنان متولد 81 که امسال نوجوان می شوند را به جهانی 1401 برسانیم. میانگین قدی آنها در سال استعداد یابی یعنی حدود یک سال و نیم پیش در پست سرعتی زن 2.01، در پست قدرتی 195، لیبرو 176 و دریافت کننده 191 تا 193 سانتی متر بود و حداقل تا به امروز 2 تا 5 سانتی متر دیگر قد کشیده اند. اگر همین تیم حمایت شود قطعاً پشتوانه خوبی برای آینده تیم ملی خواهیم داشت.

هوتهم درباره مراحل استعدادیابی تاکید کرد: جستجو، کشف، پرورش، قهرمان پروری و نابغه پروری مراحل استعداد یابی هستند. از لیست 18 نفره در نهایت 3 نابغه خواهیم داشت که فدراسیون باید روی آنها کار کند. استعدادیابی اصولی دارد که متأسفانه روی آنها کار نمی شود. بازیکن نابغه باید در لیگ کار کند نه اینکه روی نیمکت بنشیند. نظارت روی نابغه ها باید انجام شود و همه اینها وظیفه کمیته استعداد یابی است. بازیکن که از رده نوجوان به بزرگسالان می رود باید ظرفیت داشته باشد نه اینکه به فکر بستن قرارداد مالی بزرگ باشد. فرهنگ سازی در این زمینه انجام نشده است. نظارت برروی نابغه ها نباید فراموش شود.

وی ادامه داد: نبود کمیته ترویج و توسعه در فدراسیون یکی دیگر از ایرادات کار است. باید از طریق این کمیته خانواده ها را نیز درگیر کار کنیم. اگر استعداد یابی به خوبی انجام شود پشتوانه خوبی برای تیم ملی خواهیم داشت و این کار دو حسن دارد و آن کاهش هزینه های مالی و زمانی خواهد بود. در بخش دختران نیز تعیین شده است شروع به کار از سن 12 سالگی بسیار دیر است و باید از 8 سالگی و نهایت 10 سالگی والیبال را شروع کنند تا نتیجه بگیرند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 450

به "نظارت بر روی نوابغ والیبال وظیفه کمیته استعدادیابی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظارت بر روی نوابغ والیبال وظیفه کمیته استعدادیابی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید