6 ضدآفتاب کم اثر

به گزارش مجله نازلارا، خیلی از افراد وقتی از ضدآفتاب ها به میزان زیاد استفاده می کنند، بر این باورند که حتما در برابر آفتاب سوختگی و سرطان پوست محافظت می شوند . در حالی که گاهی به علت سهل انگاری در خواندن دستورالعمل های این ضدآفتاب ها یا

6 ضدآفتاب کم اثر

ترجمه: الهه پوراحسان

فریب تبلیغات این محصولات را نخورید

خیلی از افراد وقتی از ضدآفتاب ها به میزان زیاد استفاده می کنند، بر این باورند که حتما در برابر آفتاب سوختگی و سرطان پوست محافظت می شوند . در حالی که گاهی به علت سهل انگاری در خواندن دستورالعمل های این ضدآفتاب ها یا حتی مقررات لازم در تولید ضدآفتاب ها، این محصولات گاهی ضعیف ترین ابزار مبارزه در برابر ابتلا به ملانوما (یکی از جدی ترین انواع سرطان پوست) هستند تا جایی که موسسه مستقل زیست محیطی آمریکا آنها را تایید نمی کند. این موسسه طی تحقیقی، ایمنی و اثربخشی 1400 کرم ضدآفتاب، رژلب ترمیمی ضد ترک و خشکی لب، لوازم آرایش و لوسیون های SPF دار(مقاوم در برابر اشعه مضر خورشید) را بررسی کرده و نتیجه تحقیقاتش نشان داده فقط 25درصد از این محصولات در مقابل اشعه های خورشید محافظت کافی ایجاد می کنند. در این نوشتار 6 نوع از بدترین انواع ضدآفتاب ها را معرفی می کنیم:

1. ضدآفتاب های حاوی رتینول

رتینول یا ویتامین A می تواند خطر ابتلا به سرطان را در افرادی که در معرض آفتاب هستند، افزایش دهد اما هنوز آن را به ضدآفتاب ها و لوسیون ها به علت آثار ضدپیری اش اضافه می کنند. این ماده ممکن است حساسیت پوست شما را در برابر نورآفتاب افزایش دهد. لطفا در طول استفاده از این محصول و به مدت یک هفته پس از آن، کمتر در معرض آفتاب قرار گیرید. این جمله باید روی جعبه این ضدآفتاب ها نوشته شود.

2. ضدآفتاب هایی با SPF بالاتر از 50

SPF فقط میزان محافظت در برابر اشعه های UVB که باعث آفتاب سوختگی می شود را نشان می دهد و کاربردی در مقابل اشعه های UVA که باعث سرطان می شوند ندارد یا بسیار ضعیف است، اما این باور غلط وجود دارد که محصولات باSPF، محافظت بیشتری دارند. سازمان غذا و داروی آمریکا تبلیغ محصولات با SPF بالای 50 را فریبنده می داند و این نوع تبلیغ را برای شرکت ها ممنوع کرده است.

3. ضدآفتاب های حاوی اکسی بنزن

اکسی بنزن یک عامل ضدآفتاب شیمیایی است که به وسیله پوست جذب می شود اما مشکل اینجاست که این ماده به راحتی پس از جذب وارد جریان خون هم می شود و مانند هورمون استروژن عمل می کند و در طولانی مدت می تواند باعث بروز مسائل در باروری و تیرویید شود. محققان در حوزه روان پزشکی بر این باورند که این ماده شیمیایی برای سیستم عصبی سمی است. برای دچار نشدن به عوارض محصولات حاوی این ماده، برچسب محصولات را با دقت بخوانید. این عنصر ممکن است همچنین با عناوینی چون بنزوفنون یا بنزوفنون-3 نامبرده شود.

4. ضدآفتاب های پودری یا افشانه ای

زمانی که ضدآفتاب را روی بدن خود اسپری می کنید، سخت است که بفهمید آیا همه نقاط را پوشش داده است یا نه. این مشکل در مورد ضدآفتاب های پودری و مواد آرایشی هم وجود دارد. در واقع، این آخرین تابستانی است که چنین محصولاتی را در قفسه های فروشگاه های اروپایی می بینید زیرا سازمان غذا و داروی آمریکا فروش محصولات ضدآفتاب پودری یا موجود در مواد آرایشی را بعد از خاتمه سال 2013 ممنوع کرده است.

5. ضدآفتاب های حاوی مواد دفع کننده حشرات

افزودن این مواد به ضدآفتاب ها غیرضروری است و حتی احتمال آسیب پوست با استفاده از آنها وجود دارد. مواد دافع حشرات می توانند حاوی موادشیمیایی موثری باشند اما به این محصولات فقط یک بار در روز نیاز دارید، در حالی که ضدآفتاب باید هر 2 ساعت یک بار تمدید شود. طبق بررسی موسسه مستقل زیست محیطی آمریکا هر فرد بیشتر از یک بار در روز، به استفاده از مواد دافع حشرات نیاز ندارد مگر زمانی که قصد پیاده روی طولانی در بیابان یا طبیعت داشته باشد که البته در این حالت هم حشرات فقط صبح زود و شب می توانند باعث آزار شوند که در این زمان ها هم اشعه های مضر آفتاب وجود ندارند و نیازی به ضدآفتاب ها پیدا نمی کنید!

6. مرطوب کننده ها، رژلب های ترمیمی و مواد آرایشی SPF دار

کمتر از 10 درصد این محصولات معیارهای موسسه مستقل زیست محیطی آمریکا را برای محافظت در برابر اشعه های UVA وUVB و... دارند و بیشتر محصولات موجود در بازار چنین کارایی ای ندارند. هرگونه ادعا در این باره که این قبیل لوازم آرایش می توانند از آسیب نور خورشید بر پوست جلوگیری کنند، اغراق آمیز است. به علاوه، بیشتر خانم ها، از این محصولات فقط یک بار در روز استفاده می کنند بنابراین اثر حفاظتی احتمالی آنها فقط برای یک مدت کوتاه (چند ساعت) است.

توصیه آخر اینکه باید در زمان های بین ساعت10 صبح تا 4 بعدازظهر در سایه یا جایی دور از نور مستقیم خورشید قرار گیرید چون در طول این زمان اشعه ماورای بنفش بسیار قوی است. همچنین بهتر است در این زمان کلاه، شلوار و لباس آستین بلند بپوشید. زمانی که در این حد خود را از اشعه های مضر دور نگه داشتید، قسمت هایی از پوستتان که هنوز در معرض آفتاب قرار دارند، با ضدآفتاب بپوشانید.

منبع: هفته نامه سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1258

به "6 ضدآفتاب کم اثر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 ضدآفتاب کم اثر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید