برای تزریق واکسن کرونا، منتظر پیامک وزارت بهداشت باشید

به گزارش مجله نازلارا، واکسیناسیون علیه کرونا در کشور در چهار فاز برنامه ریزی شده و برای هر فاز هم افراد دارای اولویت تعیین شده اند که تلقیح واکسن بر اساس این اولویت ها و با اطلاع رسانی پیامکی از سوی وزارت بهداشت اعلام می شود بنابراین برای دریافت و تزریق واکسن کرونا نیازی نیست به مراکز بهداشتی مراجعه کنید و در صف بایستید و طبق اعلام مسئولان فقط منتظر اعلام و پیامک وزارت بهداشت باشید.

برای تزریق واکسن کرونا، منتظر پیامک وزارت بهداشت باشید

به گزارش خبرنگاران، چندی پیش بود که وزارتی بهداشتی ها بیان نمودند فاز دوم واکسیناسیون علیه کرونا برای افراد سالمند در کشور شروع می شود.

موضوعی که منجر به سردرگمی مردم برای ثبت نام واکسن کرونا شد و بسیاری از افراد برای ثبت نام و دریافت واکسن کرونا برای سالمندان شان راهی خانه ها و مراکز بهداشتی شدند. هرچند که وزارت بهداشت بیان نمود چیزی به اسم ثبت نام برای واکسن کرونا وجود ندارد و خود وزارت بهداشت بر اساس اولویت بندی برای تزریق واکسن کرونا به مردم اطلاع رسانی می کند، اما باز هم شاهد ازدحام و ایجاد صف های متعددی در مقابل مراکز بهداشتی بودیم.

در عین حال فاز دوم واکسیناسیون علیه بیماری کووید 19 رسما از سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه 1400 با اولویت افراد 80 سال به بالا کلید خورد. به گفته وزارت بهداشتی ها افراد بالای 80 سال جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 145 هزار نفر را در کشور شامل می شوند که پیش بینی شده واکسیناسیون آنها تا خاتمه هفته آینده تمام شود.

چگونگی اطلاع رسانی به افراد در اولویت واکسیناسیون

حالا با شروع فاز دوم واکسیناسیون علیه کووید 19، ممکن است بسیاری از مردم نگران نحوه دریافت واکسن بوده یا بیم جاماندن از واکسیناسیون را داشته باشند، اما وزارت بهداشت اعلام کرده که برنامه دقیقی را برای تزریق واکسن کرونا برای تمام افراد در اولویت و برای تمام فازهای واکسیناسیون در کشور طراحی کرده است.

ازدحام در محل های تزریق واکسن ممنوع

در این باره وزیر بهداشت هم چند روز پیش در مراسم شروع واکسیناسیون فاز دوم علیه کرونا، بیان نمود که مردم نباید سرگردان و نا آگاه از شیوه واکسیناسیون باشند. همکارانم باید با مهارت و تکیه بر زیرساخت نظام شبکه به موقع به مردم خبر دهند که کسی در لحظه ای دچار ابهام نشود که مستحق دریافت واکسن است یا خیر و یا باید به کجا مراجعه کند. ما نباید ازدحامی از مردم در محل های تزریق واکسن را ببینیم.

وزیر بهداشت گفت: برخی از این عزیزان سالمند قابلیت آمدن به مراکز تزریق واکسن نداشته باشند و همکاران من باید ساز و کار مناسبی برای تکریم این عزیزان داشته باشند. نگذارید پیرزن و پیرمردی تنها که جز خداوند کسی را ندارد آهی بکشد که ای کاش کسی به او واکسن بزند. از همکارانم و عزیزان بهداشت می خواهم هیچ پیرزن و پیرمردی مبادا به دلیل نداشتن خانواده از واکسیناسیون دور بماند.

ارسال پیامک های دقیق برای اطلاع رسانی به افراد در اولویت تزریق واکسن

بر این اساس دکتر علیرضا رییسی- معاون بهداشت وزات بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در این باره به ایسنا، بیان نمود که هیچ نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت نام واکسن وجود ندارد و ما موعد تزریق واکسن افراد در اولویت را به صورت دقیق از طریق ارسال پیامک اطلاع رسانی می کنیم. در موارد استثنائی هم اگر پیامکی برای فردی که در اولویت است ارسال نشده، این فرد می تواند در زمانی که وزارت بهداشت اعلام می کند وارد سامانه Salamat.gov.ir شده و نام و کد ملی خود را ثبت کند و بعد از این اقدام ما شرایط واکسیناسیون فرد را پیگیری می کنیم.

وی با بیان اینکه احتمالا از حدود 20 اردیبهشت ثبت نام و فراخوان افراد 70 تا 75 سال را نیز برای واکسیناسیون به آنها اطلاع می دهیم، تاکید کرد که پیامک های ما بسیار دقیق هستند. به طوری که در پیامک به فرد اعلام می شود که شما در فاز دوم واکسیناسیون قرار گرفتید و به زودی موارد به شما اطلاع رسانی می شود. سپس یک هفته قبل از موعد واکسیناسیون فرد، یک پیامک دیگر برایش ارسال می شود که شما فلان روز در فلان مرکز و با کارت ملی برای تزریق واکسن مراجعه کنید. در عین حال یک روز قبل از موعد تزریق واکسن دوباره یک پیامک ارسال و از فرد پرسیده می شود که آیا فردا می توانید برای دریافت واکسن کرونا مراجعه کنید یا خیر که فرد پاسخ می دهد و ما بر این اساس برنامه ریزی هایمان را انجام می دهیم. بنابراین مردم منتظر پیامک باشند، آن هم زمانی که ما به آنها اعلام می کنیم.

برای تزریق واکسن کرونا به خانه ها و مراکز بهداشت مراجعه نکنید

بر این اساس وزارت بهداشتی ها به صراحت تاکید کردند که اصلا نیاز نیست مردم به خانه های بهداشت یا مراکز جامع سلامت مراجعه کنند، بلکه خود وزارت بهداشت موعد واکسیناسیون هر فرد را طبق اولویت بندی هر فاز از واکسیناسیون، به صورت پیامکی به آن فرد اطلاع می دهد.

نامه نمکی به آذری جهرمی درباره ساماندهی پیامک های اطلاع رسانی واکسیناسیون کرونا

بر همین اساس هم بود که وزیر بهداشت چندی پیش در نامه ای به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر لزوم ساماندهی ارسال پیامک های اطلاع رسانی برنامه ملی واکسیناسیون کووید 19 به منظور پوشش کامل افراد ثبت نامی در این برنامه، تاکید کرد و نوشت که سامانه خوداظهاری، اولویت بندی، نوبت دهی و نیز ثبت گزارش عوارض واکسن برای پیشبرد برنامه ملی واکسیناسیون کووید-19، از سوی وزارت بهداشت در حال ساماندهی است و از آنجاییکه امر اطلاع رسانی به افراد ثبت نام شده در این سامانه مستلزم ارسال حداقل 6 تا 8 پیامک است، پیش بینی می شود که برای پوشش کامل افراد ثبت نامی، حداقل به 1.5 میلیارد پیامک نیاز باشد.

بر این اساس وزیر بهداشت خواستار تخصیص این تعداد پیامک برای وزارت بهداشت با همکاری و اقدام وزارت ارتباطات شد.

جزئیات فازبندی واکسیناسیون کرونا در کشور

باید توجه کرد که پیش از این هم وزارت بهداشت جزئیات فازبندی واکسیناسیون علیه کرونا را به طور مفصل اعلام کرده بود. به طوری که واکسیناسیون علیه بیماری کووید 19 با اولویت کادر بهداشت و درمانی که در بخش های آی سی یو مشغول به کار بودند از روز سه شنبه 21 بهمن ماه در کشور شروع شد.

همچنین بر اساس اعلام وزارت بهداشت در فاز اول سایر کادر بهداشت و درمان، کسانی که در خانه های سالمندان کار می کنند، جانبازان شیمیایی، تنفسی و بالای 50 درصد، کارکنان مربوط به تغسیل اموات، افراد کم توان ذهنی و جسمی و بیماران خاص و صعب العلاج نیز واکسن کرونا دریافت کرده اند که این فاز تقریباً یک میلیون و 300 هزار نفر را دربر گرفته بود.

در عین حال بنا بود که واکسیناسیون کرونا به تدریج برای تمام گروه های اولویت دار و در معرض خطر شروع شود تا بعد از آن به واکسیناسیون عمومی برسیم. بر همین اساس هم چندی پیش اعلام شد که از سه شنبه هفتم ادیبهشت ماه 1400 فاز دوم تلقیح واکسن به گروه های اولویت دار شروع می شود.

نیاز کشور به 120 میلیون دُز واکسن کرونا

باید توجه کرد که بر اساس اعلام وزارت بهداشتی ها، برای دستیابی به اهداف نهایی واکسیناسیون، باید نسبت به مصون کردن حداقل 70 درصد جامعه اقدام کرد و بر این اساس باید نزدیک به 60 میلیون نفر واکسینه شوند. در عین حال اگر مبنا دریافت حداقل 2 نوبت واکسن به ازای هر فرد باشد، نیازمند 120 میلیون دوز واکسن برای کشور خواهیم بود.

جزئیات فازبندی زمانی گروه های اولویت دار

در عین حال، باید توجه کرد که فاز اول واکسیناسیون که قرار بود در زمستان 1399 انجام شود به گفته وزیر بهداشت با حدود 20 تا 25 روز تاخیر در اردیبهشت ماه 1400 به خاتمه رسید و اکنون هم فاز دوم تزریق واکسن علیه کرونا با اولویت افراد بالای 80 سال شروع شده است البته به گفته وزارت بهداشتی ها فاز دوم واکسیناسیون شامل دو بخش است؛ یک بخش آن را افراد به ترتیب از سنین 80 سال به بالا، 75 تا 80، 70 تا 75، 65 تا 70 و بیماران زمینه ای و صعب العلاج، واکسن دریافت خواهند کرد که طبق اعلام دکتر رییسی-معاون بهداشت وزارت بهداشت در این فاز افراد سالمند گروه هدف 7.2 میلیون نفر هستند.

در عین حال بخش دوم واکسیناسیون فاز دو نیز شامل افراد 16 تا 64 ساله ای است که حداقل دارای یک بیماری زمینه ای هستند که این افراد نیز جمعیتی بالغ بر حدود شش میلیون و 300 هزار نفر را شامل می شوند.

بر همین اساس هم وزارت بهداشتی ها معتقدند به دلیل بالا بودن جمعیت افراد در اولویت در فاز دوم، این فاز طولانی تر بوده و شاید تا تیر ماه 1400 طول بکشد.

اولویت های واکسیناسیون کرونا در فاز 3 و 4

در عین حال بر اساس اعلام وزارت بهداشتی ها، فاز سوم واکسیناسیون علیه کرونا نیز مرداد تا آذر 1400 خواهد بود که شامل افراد ساکن در مراکز تجمعی که براورد جمعیت آنها دو میلیون نفر است، افراد 55 تا 64 سال بدون بیماری زمینه ای دارای براورد جمعیتی پنج میلیون نفری و افراد در مشاغل و خدمات ضروری که شامل براورد جمعیتی 12 میلیون نفری می شوند، است.

فاز چهارم واکسیناسیون نیز بر اساس برنامه ریزی های وزارت بهداشت، در زمستان 1400 انجام شده و شامل عموم مردم خواهد شد.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 1058

به "برای تزریق واکسن کرونا، منتظر پیامک وزارت بهداشت باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای تزریق واکسن کرونا، منتظر پیامک وزارت بهداشت باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید