بعضی از نمایندگان دید مثبتی به ادغام دانشگاه ها در سطح استان ندارند

به گزارش مجله نازلارا، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: بعضی از نمایندگان دید مثبتی به ادغام دانشگاه ها در سطح استان ندارند، این موضوع سبب می گردد تا بعضی مجموعه ها مانع اجراسازی طرح ساماندهی آموزش عالی به صورت ملی شوند.

بعضی از نمایندگان دید مثبتی به ادغام دانشگاه ها در سطح استان ندارند

وحید احمدی، مشاور وزیر علوم و رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در تبادل نظر با خبرنگار دانشگاه مجله نازلارا، درباره دلایل عدم اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی به صورت ملی از سال 96 تا کنون گفت: برای اجراسازی طرح ساماندهی آموزش عالی باید مراحل مختلفی طی گردد.

احمدی با بیان اینکه هر یک از مراحل به میزان قابل توجه ای اجرا شده اند، توضیح داد: بعضی از ادغام ها و اصلاح رشته ها با توجه به ظرفیت استان ها تغییر نموده است. اما ملی سازی طرح ساماندهی آموزش عالی احتیاج مند هماهنگی مجموعه های مختلف در سراسر کشور خواهد بود. به گونه ای که نمایندگان مجلس باید حمایت های لازم برای اجراسازی این طرح را داشته باشند. در حقیقت بعضی از نمایندگان دید مثبتی به ادغام دانشگاه ها در سطح استان ندارند، این موضوع سبب می گردد تا مجموعه افراد ذی نفوذ آن استان در برابر اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی مقاومت نمایند و مانع اجرا سازی این طرح به صورت ملی شوند.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با اشاره به اینکه ارسال ابلاغیه از سوی وزارت علوم به استان ها به تنهایی این طرح را ملی نخواهد کرد؛ اظهار کرد: هدف را باید به نحوی دیگر تعریف کرد. در حقیقت ملی سازی طرح ساماندهی آموزش عالی درصورتی محقق خواهد شد که پشتوانه های اجرایی این طرح در سراسر کشور فراهم گردد. از سال 96 تا کنون آن دسته از مناطقی که امکان اجراسازی طرح را داشتند دانشگاه های خود را تجمیع کردند و به بازنگری دروس و رشته های خود پرداختند.

وی درباره برنامه طراحی آمایش آموزش عالی نیز گفت: طرح آمایش آموزش عالی در دو بخش مدیریت منطقه ای که در قالب طرح ساماندهی آموزش عالی مطرح شد و نظام پذیرش دانشجو و مباحث مرتبط با تغییر محتوا، ارتباط مراکز آموزش عالی در 9 بند به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است. این طرح نیز با توجه به شرایط منطقه ای در مرحله اجرا واقع شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 118

به "بعضی از نمایندگان دید مثبتی به ادغام دانشگاه ها در سطح استان ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعضی از نمایندگان دید مثبتی به ادغام دانشگاه ها در سطح استان ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید