بیانیه تروئیکای اروپایی در واکنش به توقف اجرای پروتکل الحاقی در ایران

به گزارش مجله نازلارا، وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام طی بیانیه ای از اقدام ایرن مبنی بر توقف اجرای پروتکل الحاقی ابراز نگرانی نموده و این اقدام را خطرناک و ناقض برجام خواندند.

بیانیه تروئیکای اروپایی در واکنش به توقف اجرای پروتکل الحاقی در ایران

با ما سفر کنید و با قیمت تور اروپا پاییز از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) روز سه شنبه با صدور بیانیه ای به توقف اجرای پروتکل الحاقی در ایران واکنش نشان دادند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه و هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در ابتدای این بیانیه مشترک اظهار داشتند: ما وزرای خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا عمیقاً از اینکه ایران از امروز اجرای پروتکل الحاقی و شفافیت در اقدامات خود تحت برجام را تعلیق نموده است، نگرانیم. اقدامات ایران به معنای نقض هرچه بیشتر تعهداتش ذیل برجام است و نظارت های پادمانی آژانس بین المللی انرژی اتمی را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: سه کشور اروپایی به اتفاق یکدیگر تأکید می نمایند که این اقدام ایران ماهیت خطرناکی دارد. این اقدام دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به اماکن و اطلاعات مرتبط با مسائل پادمانی را به میزان قابل توجهی محدود می نماید. این اقدام همچنین توانایی آژانس بین المللی انرژی اتمی در نظارت و راستی آزمایی برنامه هسته ای ایران و فعالیت های هسته ای مربوطه اجرای مسئولیت گزارش دهی طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد را محدود می نماید.

وزرای خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام در انتها این بیانیه اظهار داشتند: ما از ایران می خواهیم که همه اقداماتی که شفافیت را کاهش می دهد، متوقف نموده و همکاری کامل و به موقع با آژانس بین المللی انرژی اتمی را تضمین کند.

جمهوری اسلامی ایران در حالی از روز بامداد سه شنبه 5 اسفندماه مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی اجرای پروتکل الحاقی را متوقف نموده است که پیش از این اقدام به طرف های اروپایی برجام هشدار داده بود که در صورت عمل نکردن آنها به تعهداتشان، اجرای پروتکل الحاقی را متوقف خواهد نمود.

این اقدام هسته ای ایران وفق بندهای 26 و 36 برجام و در پاسخ به کوتاهی های مکرر و مداوم طرف های اروپایی برجام در عمل به تعهدات خود صورت گرفته است.

مقامات ایرانی در سطوح مختلف بارها به طرف های اروپایی برجام هشدار داده اند که در صورت عمل نکردن به تعهداتشان، فرایند تعدیل تعهدات هسته ای ایران همچنان ادامه خواهد یافت.

ایران از اردیبهشت ماه 1398 (یک سال پس از خروج آمریکا از برجام) در واکنش به کوتاهی طرف های اروپایی برجام طی چند مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته ای خود نموده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 942

به "بیانیه تروئیکای اروپایی در واکنش به توقف اجرای پروتکل الحاقی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه تروئیکای اروپایی در واکنش به توقف اجرای پروتکل الحاقی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید