رئیس جمهوری کنونی نامیبیا پیروز انتخابات شد

به گزارش مجله نازلارا، کمیسیون انتخابات نامیبیا گفت، رئیس جمهوری کنونی با کسب 56.3 درصد از آراء در انتخابات 2019 به پیروزی دست یافته است؛ با وجود بزرگترین رسوایی فساد، رکود اقتصادی و حزب حاکم گرفتار نفاق، هاگه گینگوب توانست برای بار دوم به پست ریاست جمهوری برسد.

رئیس جمهوری کنونی نامیبیا پیروز انتخابات شد

به گزارش مجله نازلارا، به نقل از خبرگزاری رویترز، هاگه گینگوب، سومین رهبر نامیبیا از زمان آزادی از یوغ آپارتاید آفریقای جنوبی در 1990 است و توانست در انتخابات 27 نوامبر برای بار دوم و آخرین بار در انتخابات پیروز شود.

گینگوب که در انتخابات 2014 با 87 درصد پیروز شده بود، در این رای گیری با کسب 56.3 درصد رای از کشیده شدن انتخابات به دور دوم و رویارویی با پاندولنی ایتولا، عضوی از حزب خودش که به عنوان نامزد مستقل شرکت کرده بود، خودداری کرد. ایتولا که سابقا دندانپزشک بود، با 29.4 درصد رای در جایگاه دوم قرار گرفت و مک هنری ونانی، رهبر حزب اپوزیسیون اصلی با 5.3 درصد رای در جایگاه سوم قرار گرفت.

گینگوب پس از اعلام نتایج انتخابات در جمع طرفدارانش از اینکه انتخابات آزاد و منصفانه برگزار گشت، ابراز رضایت کرد. او گفت: به عنوان یک نامیبیایی، مفتخرم که توانستیم انتخاباتی آزاد و منصفانه، بدون جنگ، بدون حمله به یکدیگر و با آزادی تحرک برگزار کنیم.

در مجلس نامیبیا هم که برای مشخص 96 عضو رای گیری می شد، حزب حاکم دو سوم اکثریت را از دست داد و به 63 کرسی رسید که از 77 کرسی سابق آن پایین تر است؛ حزب اپوزیسیون اصلی موسوم به جنبش دموکراتیک مردمی به 16 کرسی رسید که از عملکرد سال 2014 آن ها با کسب 5 کرسی بسیار بالاتر است.

رهبر اپوزیسیون نامیبیا به رویترز گفت، بابت وقوع تخلف ها و ناهنجاری ها حین برگزاری انتخابات به دادگاه ها شکایت می کند. کمیسیون انتخابات نامیبیا پیشتر از امکان شمارش آراء ظرف 48 ساعت سخن گفته بود اما پیروز انتخابات بعد از 72 ساعت اعلام شد و همین مساله نگرانی از وقوع تخلف را افزایش داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nazlara.ir شناسه مطلب: 75

به "رئیس جمهوری کنونی نامیبیا پیروز انتخابات شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهوری کنونی نامیبیا پیروز انتخابات شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید